Utjecaj pilatesa na kondiciju
Kada pričamo o izdržljivosti kao motoričkoj sposobnosti, najčešće mislimo na maratonca. Kada pričamo o pilatesu, najčešće mislimo na lakši oblik treninga u kojem ležimo i podižemo noge. No je li to zaista tako?
Pilates je jedan od zahtjevnijih programa treniranja koji iziskuje određenu snagu muskulature trbušne jezgre. Stoga ne čudi što ga prakticiraju iskusni rekreativci i profesionalni sportaši kako bi dobili na fleksibilnosti skraćenih mišića i na jačanju oslabljenih mišića. No, ima li pilates utjecaj na kondiciju? Pilates utječe na izdržljivost, čime se popravlja zdravstveno stanje. Korišten kao alternativa profesionalnim sportašima ili učinkovita tjelovježba rekreativcima, njegovi rezultati su neupitni. Bilo da je riječ o neuromotornim smetnjama ili specifičnim poremećajima, pilates je odlična tehnika za svakoga. Naime, kao i kod svakog razvijenog sustava vježbanja, Pilates je stupnjevan čime se prilagođava stanju pojedinca.
Dugovječnost utemeljitelja Pilatesa
Bolja utreniranost i bolja kondicija znači manji rizik oboljenja od kardiovaskularnog morbiditeta, raka debelog crijeva i bolesti pluća (kronične opstruktivne plućne bolesti). Također, ophođenje vlastitog tijela u mladosti daje rezultat u starosti. Zaista možemo spriječiti infarkt i moždani udar kontinuiranom tjelesnom aktivnošću.
Na svojim satovima pilatesa, imam gospođe od 60-70 godina koje me svaki put podsjete na samog osnivača Josepha Pilatesa i njegovo isklesano tijelo na koricama njegove knjige. Mislite da su moje gospođe u lošijoj tjelesnoj kondiciji u odnosu na djevojke od 20 godina? Prevarili biste se!
Pilates povećava kondiciju?
Da bi se poboljšala kardio-respiratorna veza (kondicija), tjelesnim vježbanjem se treba doseći minimalni intenzitet od najmanje 45% rezerve za unos kisika u rekreativaca i 70-80 % u sportaša. Veći VO2 max se postiže snažnijim treninzima u odnosu na dugotrajni trening. Praksa Pilatesa se zasniva na kontroli pokreta, stoga se on popularno naziva kontrologija. Utjecaj vježbanja se očituje u disanju, fluidnosti pokreta, ravnoteži i samoj kvaliteti života. Osobe s multiplom sklerozom i bolovima u križima (engl. low back pain) imaju brojne benefite od prakticiranja pilatesa.
Svi znamo za krivulju uspjeha sažetu mojim riječima: “Onaj koji nije uspješan ima duplo veći put do postizanja uspjeha od čovjeka koji trenutno ima sve, a nalazi se na sredini tablice uspjeha”. Zvuči komplicirano ? Netko tko se nije bavio sportom, a počinje, sigurno će utjecati mnogo bolje na svoje tijelo nego netko tko se bavi sportom svaki dan. Dakako, ovo se odnosi na trenutni zadatak. Uporno i kontinuirano izlaganje sportskim performansima može nas dovesti do samog vrha. Međutim, nakon ostvarenja najboljeg rezultata koji naše tijelo može pružiti nastupa opadanje sportskih snaga. Najbolje je uvijek kombinirati što više sportova za kompletan performans. Štoviše, pilates vježbe pokazale su visoku razinu usklađenosti, što ukazuje na to da se Pilates bolje podnosi od aerobnih vježbi.
3 razloga zašto pilates utječe na kondiciju:
- Jačanje lumbo-pelvikalne regije
- Povećana fleksibilnost rebara
- Posljedice vježbi disanja
Jačanjem lumbalnog dijela leđa i mišića corea proizvodi se učinkovitiji obrazac pokreta u gornjim i donjim ekstremitetima. Takve vježbe utječu na snagu mišića (ekspirijski mišići). Vježbama fluidnosti utječemo na fleksibilnost koja daje određenu pokretljivost tzv. „elastičnost rebara“. Usvajanjem tehnika disanja dolazi do povećavanja kapaciteta pluća i funkcije interkostalnih mišića. Bolja ventilacija znači veći primitak kisika, što rezultira protokom krvi bogate kisikom u mišiće i lokalnu cirkulaciju. Naravno, ovdje možemo primijeniti teoriju „začarani krug“. Oksidacijskim kapacitetom mišića smanjuje se trošenje energije. Pilatesom se poboljšava aerobni kapacitet kod zdravih treniranih i netreniranih ljudi.
Postoji li još neki razlog zašto ne biste vježbali Pilates?