Ugljikohidrati – kako pronaći zlatnu sredinu?
Kako se mijenja moda, tako se mjenjaju i fitness trendovi. Jedne godine je hit spining, druge CrossFit, treće se svi vraćaju old school teretanama. I tako u krug. Jednako tako se mjenjaju i stavovi i naklonost određenim vrstama prehrane. Neki se zalažu za low fat, drugi se kunu u no carb, a treći balans pronalaze u kombinaciji svega navedenog.
Ugljikohidrati u prehrani – što kažu istraživanja?
Jedno istraživanje provedeno u Brigham and Women’s Hospital u Bostonu u kojem je sudjelovalo preko 15.000 Amerikanaca i to dugih 50 godina, pokazalo je kako postoji povezanost između konzumacije ugljikohidrata i dužine životnog vijeka. Naravno, postoje još neki čimbenici koji itekako mogu utjecati na to, kao što su gentske predispozicije, fizička aktivnost itd., no veza itekako postoji. Naime, zaključak je da nijedna krajnost nije dobra – niti potpuno izbaciti ugljikohidrate iz prehrane, no isto tako ne valja pretrpavati se njima. Prvo nam donosi manjak bitnih nutrijenata i antioksidansa, dok prehrana krcata ugljikohidratima nosi sa sobom previše šećera i raifniranih žitarica.
Još jedno istraživanje na koje sam nedavno naišao (The Lancet magazin iz kolovoza 2018. godine) kaže kako su dokazali da postoji veza između kraćeg životnog vijeka kod ljudi koji potpuno izbacuju ugljikohidrate iz prehrane te ih zamjenjuju uglavnom mesom te mastima. Keto prehrana je prihvatljiva samo u nekim situacijama i to na kraće staze, pod nadzorom liječnika. No, dugoročno se hraniti na ovaj način nije zdravo.
Uravnotežena prehrana
Osobno se hranim uravnoteženo, a tako usmjeravam i svoje klijente. U svojoj prehrani kombiniram (gotovo) sve namirnice. Ujutro su nam prijeko potrebni protein i zdravi ugljikohidrati, dok ih navečer izbjegavamo. Isto tako, ako se bavite sportom ili bilo kakvim oblikom fizičke aktivnosti, ugljikohidrati vam trebaju kako bi vam dali prijekopotrebnu energiju. Mnogi griješe pa se u želji za brzim rezultatima okreću keto dijetama te muče sebe, svoj organizam ali i sve oko sebe jer postaju gladni, razdražljivi i bez dovoljno energije.
Moramo shvatiti kako je hrana naš prijatelj – nikako neprijatelj. Sve što moramo je educirati se, čitati i učiti kako se zdravo hraniti i pružiti svom organizmu sve što mu je potrebno. Isto kao što nikako nije preporučljivo pretrpavati se čokoladama, biti svakodnevni hodočasnik u pekaru gdje već znaju što jedete ili svaki drugi dan u ponoć obići drive in nekog lanca brze hrane, jednako tako nije dobro tijelu u potpunosti uskratiti čak i te neke “loše” namirnice jer ćemo tako samo brže pokleknuti i vratiti se na stari put, a svi postignuti rezultati će pasti u vodu. Umjerenost je ključ svega, a uz dobro odabranu fizičku aktivnost i pomno isplanirane treninge prehrana će biti zaista užitak, a ne muka.