Test zdravstvenih vrijednosti kod aktivnih osoba
Duže se vrijeme bavite fizičkom aktivnošću, i niste sigurni kako ona utječe na vašu fiziologiju? Ako trenirate dulje vrijeme i nedavno ste vadili krv ili radili druge zdravstvene testove, možda ste primijetili da su neke vrijednosti drugačije u odnosu na osobe koje nisu aktivne. Neka vas to ne brine – u nastavku smo izdvojili nekoliko mjerila zdravlja koje biste trebali provjeriti i otkriti nalazite li se u referentnim intervalima za svako od njih.
1. Omjer HDL-a i triglicerida
Jedan od najvažnijih parametara na koje morate obratiti pažnju je vaš omjer HDL-a (dobrog kolesterola) i triglicerida. Kod ljudi koji jedu dijetu s malo vlakana s visokim udjelom biljnih ulja i prerađenih sastojaka obično je razina triglicerida povišena, a razina HDL-a niska. Vaš bi cilj trebao biti da razina HDL-a bude viša od triglicerida, ili po mogućnosti u omjeru 1:1.
2. HS-CRP
C-reaktivni protein je biljeg upale cijelog tijela. Neodgovarajući oporavak ili pretreniranost, veliki unos “upalne” hrane poput šećera i procesiranog mesa ili mliječnih proizvoda i visoka razina stresa mogu povisiti HS-CRP. Preporučujemo da sportašima ili vježbačima koji traže idealne razine protuupalnog sustava HS-CRP bude stalno ispod 0,5.
3. Slobodni testosteron
I za muškarce i za žene testosteron je anabolički hormon za poticanje rasta povezan sa svime, od gubitka masti do povećanja mišića, libida, zdravlja srca i “anti-starenja”. Ali često, čak i ako je povišen ukupni testosteron, slobodni testosteron je nizak. To je obično zato što je ukupni testosteron vezan za globulin koji veže spolni hormon (SHBG). To se često događa zbog pretjeranog stresa ili neadekvatnog unosa kalorija. Referentne vrijednosti slobodnog testosterona za muškarce su 0,091 – 0,579 nmol/L, a za žene 0,003 – 0,037 nmol/L.
4. TSH
Hormon koji stimulira štitnjaču stvara mala žlijezda u mozgu koja se naziva hipofiza i potiče štitnjaču na vratu da proizvodi hormone trijodtironin (T3) i tiroksin (T4) koji su presudni za korištenje energije vašeg tijela. Kod sportaša i aktivnih osoba visok TSH obično je posljedica tri čimbenika: visoke razine kortizola (zbog čega su stanični receptori štitnjače neosjetljivi), prekomjernog rasta bakterija tankog crijeva zbog disbioze crijeva (obično zbog prekomjernog unosa ugljikohidrata), psihološkog stresa, te pretjeranog ograničenja unosa kalorija i ugljikohidrata. Kada testirate TSH, idealne vrijednosti su između 0,5 i 2,0.
5. IGF-1
Vjerojatno vam je poznat hormon rasta (GH) kao snažni hormon protiv starenja i anabolički hormon za izgradnju mišića. IGF-1, ili inzulinu sličan faktor rasta-1, stimulira GH i lakši je način mjerenja aktivnosti GH nego izravno mjerenje GH, što je teži i netočniji laboratorijski test. Oba su hormona glavni hormoni odgovorni za stanični i mišićni rast, a oba podržavaju anaboličke putove koji vode do pojačanog obnavljanja mišića i oporavka, pa ako se IGF-1 suzbije, oporavak je ugrožen.
Nizak IGF-1, posebno sve ispod 115 ng/ml, obično je rezultat stresa u životnom stilu, stresa pri vježbanju i ograničenja kalorija ili hranjivih tvari u prehrani.
6. Vitamin D
25-hidroksi vitamin D mjerenje je krvi koje vam omogućuje da vidite je li razina ovog prethodnika hormona odgovarajuća. Većini sportaša i vježbača nedostaje ovog anaboličkog vitamina topivog u mastima, a često nizak vitamin D korelira s niskim testosteronom i visokim kortizolom.
Optimalna razina je između 40 i 80 ng/ml – ako testirate niskim intenzitetom. Ovaj vitamin možete konzumirati u obliku suplementa ili u hrani poput ribe, jaja, jetre i sl.
7. Glukoza
Ako trenirate duže vrijeme, to što spadate u prihvatljivo referentno područje za glukozu kada vadite krv natašte ne mora nužno biti pokazatelj zdrave razine. Na primjer, liječnik može pogledati glukozu natašte od 95 mg/dL i reći da rizik ne postoji. No ta količina glukoze u krvotoku može uzrokovati prekomjerno lučenje inzulina što negativno utječe na vaše stanice, oporavak i rezultate treninga.
Razina glukoze natašte u idealnom bi slučaju trebala biti ispod 85 mg/dL kod aktivnih osoba. Ako nije, vjerojatno ste previše pod stresom (što mobilizira jetrene zalihe ugljikohidrata) ili jedete previše šećera.
8. Zasićenost kisikom
Zasićenje kisikom (SpO2) mjeri koliko kisika nosi vaša krv kao postotak maksimuma koji bi mogla nositi. Uobičajene vrijednosti zdravog zasićenja kisikom kreću se između 96% i 99%. Zasićenje kisikom ispod 95% može ukazivati na nedostatak oporavka, premda povremeno može ukazivati i na anemiju, posebno ako je popraćena kroničnom dnevnom slabošću, umorom i otežanim disanjem tijekom vježbanja.