Svjetski dan dijabetesa – možete pobijediti!
Svjetski je dan dijabetesa, opake bolesti koja je u 2021. godini odnijela 6.7 milijuna života diljem svijeta. Bolest je ovo s kojom svaki dan živi ogromnih 537 milijuna osoba diljem svijeta, a crne su pretpostavke kako bi do 2030. ovaj broj mogao skočiti na 643 milijuna ljudi.
Svim ovim ljudima prijete strašni scenariji s kojima se nije za šaliti. Nabrojimo samo neke od njih:
- sljepoća
- otkazivanje bubrega
- srčani udar
- moždani udar
- amputacija donjih ekstremiteta
Gore zaista teško da može, a spomenimo kako dijabetes za sobom povlači i povećanu mogućnost oboljenja od različitih karcinoma. Najveći dio oboljeli (463 milijuna) boluje od dijabetesa tipa 2. Razlika između tipova dijabetesa često zbunjuje pa idemo i to rasvijetliti.
Tip 1 uzrokuje imunosni sustav samog tijela koji oštećuje jetru pa se tijelo proizvodi inzulin i razina šećera u krvi ne može biti dovedena pod kontrolu.
Tip 2 znači kako je tijelo razvilo otpornost na inzulin, ili ga proizvodi u količinama premalim za uspješnu regulaciju šećera u krvi.
Iako se tip 1 obično smatra za „onaj opasniji“ oba su iznimno opasna!
Što uzrokuje dijabetes i koji su simptomi?
Previše šećera u krvi uzrokuje ozbiljne probleme, no što uzrokuje previše šećera u krvi? Dijabetes tipa 1 autoimuna je reakcija i točni uzroci nisu sasvim rasvijetljeni. Dijabetes tipa 2 pak kombinacija je genetike i životnog stila. Faktori koji ozbiljno podižu šanse od obolijevanja su:
- pretilost
- fizička neaktivnost
- hormonalni poremećaji
Simptomi mogu biti povećan osjećaj žeđi i potreba za uriniranjem, povećana glad, umor, zamagljeni vid, trnci u vršcima prstiju i na stopalima, nezacjeljivanje rana ili neobjašnjivi gubitak na težini.
Oba dva tipa dijabetesa još uvijek nisu izlječiva i traže inzulinsku terapiju i promjenu navika. Ako želite stvar držati pod kontrolom, naravno.
Kako spriječiti i „liječiti“?
Najbolji način da se zaštitite od dijabetesa je da smanjite rizik od obolijevanja. To ćete najjednostavnije napraviti tako što ćete:
- držati kilograme i masno tkivo pod kontrolom
- povećati stupanj fizičke aktivnosti čime potičete lučenje inzulina
- jesti više zdrave organske hrane
- jesti više zdravih masti
- prestati s prakticiranje opasnih dijeta
Ako se unatoč mjerama opreza i zdravim izborima vi ili netko od vaših bližnji svejedno suoči s ovom opasnom bolešću potrebno se držati nekih pravila kako bi ta borba ostala uspješna! Ključno je svaki dan faktore rizika držati pod kontrolom. I to ne mora biti toliko teško!
Hrana i briga o tijelu ponovno su broj jedan koji vas neće iznevjeriti.
Što se hrane tiče život s dijabetesom zahtijeva znanje o tome kako pojedina hrana utječe na razinu šećera u krvi. Jer, sjetite se, vaše tijelo nema dovoljno dobre mehanizme snižavanja istog. Bije bitno samo što jedete, nego i koliko su veliki vaši obroci te koje prehrambene kombinacije se nalaze na vašem tanjuru. Ovdje je bitno pod kontrolom držati ugljikohidrate! Zašto? Zato jer oni imaju najveći utjecaj na razinu šećera u krvi. Jednostavni ugljikohidrati apsolutno su za izbjegavati! Isto vrijedi i za kupovne sokove, alkohol i slatkiše.
Voće i povrće bolji je izbor, vlakna će vam pomoći držati šećer u krvi u normalnim okvirima, proteini i zdrave masti također.
Uz pravilnu prehranu vježbanje i redoviti trening su zlata vrijedni kad je borba s dijabetesom u pitanju. To je tako jer prilikom vježbanja mišići koriste glukozu (šećer) kao izvor energije, a i tijelo bolje iskorištava inzulin. Tako vi dobrim treningom snage zapravo držite taj šećer u krvi pod kontrolom!
Osim toga obavezno pijte puno vode jer dehidracija nepovoljno utječe na razinu šećera u krvi. Za sve vezano uz lijekove obratite se naravno svome liječniku i zapamtite – kada ste aktivni vi ste ipak gospodar sljedećega jutra. Optimizmom, dobrom hranom i još boljim treningom sve je moguće!