Borba protiv masnih naslaga – napadi goruće gladi
Napadi goruće gladi i pizza, špageti, čips, čokolada…
Goruća glad je napad gladi koji iznenada obuzima čovjeka i to je obično glad za kaloričnim bombama koje onda gutamo u prevelikim količinama. Tada se dešava mehanizam jedenja protiv vlastitog razuma. Neki u takvoj situaciji u velikoj količini jedu pizzu, tjesteninu, čips, kolače, čokoladu, torte i slično i to u veoma kratkom vremenu. Obično se pri napadu goruće gladi daje prednost gutanju slatkih stvari i hrane bogatom mastima i ugljikohidratima.
Hrana bogata šećerom i lako probavljivim ugljikohidratima (kao rafinirane žitarice i krumpiri) podupiru brzi rast serotonina. Eksperti ljude koji često imaju napade goruće gladi nazivaju serotonin-ovisnicima. Taj hormon sreće daje nam osjećaj opuštenosti, ravnoteže te unutrašnjeg mira i zadovoljstva.
Goruća glad i dijeta
Mnogi se prvi put u životu s gorućom gladi susreću upravo onda kad započnu s nekom dijetom. Često su to agresivne dijete koje obećavaju skidanje 5 kilograma masnih naslaga u deset dana, jako su restriktivne i izgladnjuju čovjeka te dovode do fenomena goruće gladi. Goruća glad nastupa upravo onda kada se ne smije ništa jesti. Tada se događaju seanse prežderavanja, osjećaja krivnje i panike.
Zašto se to događa upravo kod agresivnih dijeta? Zato što se naš centar za opstanak u mozgu dovodi u alarmantno stanje kada uđemo u neku agresivnu dijetu. Tada mozak šalje značajno pojačani signal gladi kako bi zaštitio organizam od izgladnjivanja. Prilikom izgladnjivanja pada nivo šećera u krvi i zbog toga tijelo akutno zahtijeva ugljikohidrate kao što su slatkiši i sl.. Konzumiranjem slatkiša, rafiniranih žitarica i krumpira odjednom skače nivo inzulina u krvi. Njegova je funkcija da brzo smanji nivo šećera u krvi i sav višak uskladišti u salo. Dakle, taj visoki nivo inzulina jako brzo smanji razinu šećera u krvi i mi smo vrlo brzo opet jako gladni. Takve metode skidanja kila, koje se vode sistemom izgladnjivanja, kod većine ljudi dovode samo do još većih frustracija, nedoumice i odustajanja jer je njihova posljedica začarani krug izgladnjivanja i goruće gladi.
Dodatni nepovoljni efekt sistema izgladnjivanja je to što nakon nekoliko dana značajnog smanjenja unosa kalorija tijelo počinje usporavati metabolizam i kreće na jednu novu tzv. štedljivu razinu funkcioniranja i potrošnje energije. Taj štedljivi nivo funkcioniranja metabolizma ima za posljedicu da se pri fizičkim aktivnostima gubi manje energije, a time i manje masti, ali se istovremeno pri istom nivou uzimanja hrane počinju taložiti nove masne stanice jer tijelo radi štedljivo i skuplja salo za budućnost s obzirom na to da se nalazi u uvjetima nedostatka hrane.
Kako se riješiti masnih naslaga?
Što nam onda preostaje učiniti ako želimo skinuti masne naslage? Kako skinuti kilograme ako ne gladovanjem? Bilo koja kratkoročna dijeta može imati samo kratkoročne efekte. Za stvarno topljenje masti i onda održavanje postignute težine dolazi u obzir samo dugoročna promjena ishrane koja nam odgovara i koja nas ne dovodi do goruće gladi i osjećaja da nešto gubimo ili da se nečega odričemo.
Što bi to onda značilo? Put sve očitije vodi u smjer rekonstrukcije naše prehrane na tzv. zdravu i svježe pripremljenu hranu. Hrana bogata proteinima i ugljikohidratima iz povrća i umjereno iz cjelovitih žitarica, dobre masnoće iz orašastih plodova i ribe, uz često mijenjanje namirnica dovodi do zdravog osjećaja sitosti i ne uzrokuje goruću glad. Zdrava prehrana je koncept za dugoročno skidanje suvišnih masnih naslaga. To nije neka dijeta koju na silu držimo neko vrijeme i onda kad odustanemo od nje ponovno padamo u stare zamke i novo gomilanje masti. Zdrava prehrana je doživotni put ispravnog i ugodnog življenja koja uz redovno i umjereno bavljenjem sportom donosi dugoročno i stabilno oslobađanje od suvišnih kilograma.