Kako je probava povezana s imunitetom?
Jesen je razdoblje poznato po sezonskim bolestima dišnih puteva uzrokovanih bakterijskim i virusnih infekcijama. No iako mnogi štite prvenstveno dišni sustav, jeste li znali da je gotovo 70% vašeg imunološkog sustava smješteno u vašim crijevima? Iako su često pranje ruku i socijalno distanciranje presudni u sprječavanju širenja bolesti, pazeći na hranu i piće koje konzumirate može vam pomoći u podršci imunološkog sustava i održavanju zdravlja. Poduzimanje koraka kako biste osigurali da vaš probavni sustav ispravno funkcionira važan je dio održavanja vašeg cjelokupnog zdravlja.
Koja je poveznica između probave i imuniteta?
Kada se hrana razgradi tijekom probave, vaša crijeva apsorbiraju hranjive tvari koje se koriste za podržavanje različitih tjelesnih funkcija i uklanjanje otpada iz vašeg tijela. Zdrave bakterije koje se nalaze u vašim crijevima također se koriste za poticanje razvoja T-stanica, koje su odgovorne za razlikovanje stanica i tkiva vašeg tijela od potencijalno štetnih stvari u vašem tijelu. Kada postoji neuravnoteženost u vašim crijevima, kao što je prekomjerno razmnožavanje “loših” bakterija, to može zbuniti vaš imunološki sustav koji može uzrokovati napad vaše vlastite stanice. Ako je vaš imunološki sustav zauzet reagiranjem na zdrave stanice, ne samo da vam je lakše da se razbolite, već je i vašem tijelu teže za oporavak.
Budući da je održavanje ravnoteže i zdravlja vašeg probavnog sustava važno za zaštitu vašeg imunološkog sustava, izdvojili smo pet načina na koje možete ojačati svoj imunitet i zdravim navikama spriječiti bolest.
Pazite što jedete
Hrana i piće koje konzumirate utječu na rad vašeg probavnog sustava i mogu poremetiti ravnotežu dobrih i loših bakterija koje se nalaze u vašim crijevima. Kada god je to moguće, pokušajte smanjiti unos ultra procesirane hrane koja sadrži previše soli i zasićenih masti, ili bilo kojih drugih tvari koje mogu dovesti do problema s probavom.
Pokušajte u prehranu dodati hranu bogatu vlaknima, poput voća, žitarica, orašastih plodova i povrća. Vlakna pomažu u regulaciji vašeg probavnog trakta, promiču redovito pražnjenje crijeva i podržavaju dobre bakterije u vašim crijevima.
Hrana koja sadrži probiotike također može poboljšati vaše probavno zdravlje. Probiotici su zdrave bakterije koje djeluju na razgradnju vlakana u vašem tijelu, smanjujući simptome probavne smetnje (npr. plinove i nadutost). Probiotici se nalaze u fermentiranoj hrani kao što je kiseli kupus ili jogurti koji sadrže žive i aktivne kulture.
Pijte puno tekućine
Neadekvatan unos tekućine može uzrokovati zatvor, zbog čega je važno piti puno tekućine svaki dan. Osim vode, napitci bez kofeina poput biljnih čajeva, mineralne vode ili voće i povrće koje sadrže velike količine vode poput dinje, breskve, rajčice, krastavca ili tikvica mogu vam pomoći u hidrataciji.
Ograničite alkohol i kofein
Alkohol može poremetiti ravnotežu dobrih i loših bakterija u vašim crijevima te povećati proizvodnju kiseline u želucu, što dovodi do žgaravice i refluksa kiseline. Kofein također može poremetiti ravnotežu dobrih i loših bakterija u crijevima, no ako se uzima umjereno (samo 1 – 2 šalice kave dnevno), nemate razloga za brigu. 😊
Pronađite načine za opuštanje
Stres može utjecati na cijelo tijelo, uključujući probavni i imunološki sustav. Kada doživite stres, krv i energija koju obično koristi vaš probavni sustav preusmjeravaju se na druga područja vašeg tijela. To može uzrokovati različita probavna stanja i simptome kao što su sindrom iritabilnog crijeva, čir ili promjene vaših navika u radu. Tehnike upravljanja stresom poput vježbi dubokog disanja i meditacije mogu pomoći u smanjenju stresa i spriječiti probavne probleme.
Ostanite aktivni
Tjelesna aktivnost pomaže u kretanju hrane kroz probavni sustav. Šetnja nakon jela ili provođenje 30 minuta fizičke aktivnosti nekoliko dana u tjednu može pospješiti redovito pražnjenje crijeva i smanjiti upalu u tijelu.