Kako prestati jesti iz dosade?
Posljednjih nekoliko tjedana zarobljeni smo unutar svoja četiri zida i često nas uhvati dosada. Prvih nekoliko dana poslužilo je kao idealan odmor od svakodnevnih briga, no kod nekih od nas to je počelo predstavljati veliki problem. Odgledali smo filmove i serije koje smo namjeravali, podružili se s ukućanima, pustili mozak na pašu… No što nakon toga?
Kod nekih se “ubijanje vremena” manifestira tako da svako malo zaviruju u hladnjak, a svaki posjet kuhinji završava čašćenjem s nekim, najčešće visokokaloričnim, snackom – čisto iz dosade. Takav gotovo nesvjestan čin vodi do nakupljanja viška kilograma i poništava sve vaše rezultate ukoliko ste do sada marljivo trenirali i pazili na svoju prehranu. Zato smo pripremili 7 strategija pomoću kojih ćete izbjeći posezanje za hranom iz dosade te uspješno sačuvati svoju formu i rezultate za koje ste naporno trenirali posljednjih mjeseci!
1. Drukčije iskoristite vrijeme
Ako vam je dosadno, razmislite o tome što ste oduvijek htjeli učiniti, ali za to nikada niste imali vremena zbog svakodnevnih obaveza. Time ćete skrenuti misli s hrane i iskoristiti to vrijeme za neku drugu aktivnost te tako spriječiti unos viška kalorija. Očistite sobu, pročitajte omiljenu knjigu, plešite ili naučite neku novu vještinu. Tko zna kada ćete ponovno imati ovoliko slobodnog vremena, stoga ga iskoristite na najbolji mogući način!
2. Pijte puno vode
Kako biste napunili svoj želudac i skrenuli misli s hrane, dobro je popiti čašu vode ili šalicu nezaslađenog čaja. Izbjegavajte pića bogata šećerom jer na taj način nesvjesno unosimo višak kalorija u organizam. Kada vas uhvati želja za obrokom iz dosade, ispijanjem vode stvarate prividan osjećaj sitosti, što je posebno korisno ako vam je cilj smršavjeti.
3. Pričekajte da vas prođe želja za hranom
Ako vas glad ne prođe nakon sat vremena, pojedite zdravi snack. Međutim ako vas osjećaj gladi prođe brzo, vaše tijelo shvatilo je da mu hrana zapravo nije bila potrebna, već da je trebala poslužiti samo za ispunjenje osjećaja zadovoljstva.
4. Pojedite nešto zdravo i niskokalorično
Još jedna opcija je da ipak zadovoljite potrebu vašeg tijela, ali ne s visokokaloričnim snackovima poput čipsa, bombona ili keksa bogatih šećerom, već zdravom i niskokaloričnom hranom. Možete primjerice pojesti mrkvu kako biste se zasitili, a uz to dobili i mnoge zdravstvene benefite koje nudi ovo povrće.
5. Popričajte s nekim
Ako ne možete skrenuti misli s hrane iako ste jeli prije sat vremena, popričajte s članom obitelji ili prijateljima. Pri tome izbjegavajte razgovore o hrani kako ne biste još više žudjeli za njom te ciljajte na razgovore koji će vas zainteresirati i motivirati kako da iskoristite slobodno vrijeme i ubijete dosadu.
6. Stavljajte svaki zalogaj na tanjur
Često kada jedemo iz dosade nasrnemo na hranu bez da utvrdimo količinu koju smo pojeli te razmišljamo samo o tome da zadovoljimo svoje prehrambene potrebe u tom trenutku. Kako biste bolje pratili količinu hrane koju jedete, trebali biste stvoriti malu optičku varku tako da sve što ste mislili pojesti tog trenutka stavite na tanjur. Tako ćete imati vizualnu predodžbu količine hrane koju želite unijeti u svoj organizam, te potencijalno smanjiti količinu ako mislite da ste do sada pojeli previše.
7. Vježbajte!
Ako vas uhvati želja za slatkim ili slanim snackovima, spustite se na pod i napravite nekoliko sklekova. Vrijeme koje provedete razmišljajući o hrani možete iskoristiti za bavljenje fizičkom aktivnošću. Uz to što ćete spriječiti unos viška kalorija, povećat ćete njihovu potrošnju te ojačati mišiće, povećati broj otkucaja srca, poboljšati formu i izgled te pozitivno utjecati na vlastito zdravlje.