Kako pozitivno razmišljati o početku nove godine?

Svima je jasno da 2020. godina nije prošla baš onako kako smo očekivali. Jeste li ikada požalili što ste ovu godinu dočekali uz slavlje i veselje? Mnogi od nas radije bi poželjeli da su prespavali cijelu godinu i odustali od svih očekivanja. No, unatoč svim razočaranjima, godina je pružila neke dragocjene mogućnosti za učenje i rast, a na to svakako ne smijete zaboraviti jer ju uskoro napuštamo. Ako želite pamtiti sljedeću godinu u pozitivnijem duhu, slijedite ovih nekoliko savjeta i možda 2021. postane najbolja godina za vas!
Nemojte imati prevelika očekivanja
Naravno, poželjno je i zdravo postaviti životni cilj u novoj godini te imati pozitivna očekivanja. No s obzirom na situaciju u svijetu u 2020. godini možda biste ipak trebali postati fleksibilniji prema svom cilju i uvijek imati rezervne opcije. Kao što ste i sami mogli primijetiti, život je nepredvidiv. Tko je od vas očekivao da će u veljači 2020. godine “neki kineski virus” poharati cijeli svijet? Za vas je na početku godine to bio scenarij iz znanstveno-fantastičnih filmova, dok je za Kinu još početkom 2019. godine to bila društvena katastrofa kakvu danas bilježimo u cijelom svijetu.
Fokusirajte se na ono na što možete utjecati
Jedna od najvećih grešaka koja vodi do razočaranja je očekivati da će se stvari ubrzo vratiti na staro. Nemojte razmišljati o tome kakav je svijet bio prije pandemije, već se fokusirajte na ono što možete učiniti u ovakvim uvjetima. Ovaj fokus na prihvaćanje situacije u konačnici će nam pomoći da iz najgorega izvučete najbolje, umjesto da oplakujete izgubljene prilike. Ljudi troše puno vremena i energije brinući se o stvarima na koje ne mogu utjecati ili promijeniti. Nažalost, nitko ne zna kada će pandemija završiti, nitko ne zna hoće li cjepivo biti učinkovito i nitko ne zna što će se dogoditi s ekonomijom. Puno je bolja ideja usredotočiti se na stvari koje možete kontrolirati, a postoje dva područja nad kojima uvijek imate kontrolu: ono što mislite i što radite. Mogli biste potrošiti svoje vrijeme razmišljajući o svim stvarima koje su pošle po zlu ili biste svoju pozornost mogli usmjeriti na mogućnosti i prilike.
Odredite svoj cilj
Možda biste trebali izbjegavati pretjerano optimistične planove, poput tromjesečnog putovanja Europom, i umjesto toga se usredotočiti na nešto izvedivo u ovim uvjetima. Ako postavljate ciljeve za 2021. godinu, odredite dvije vrste: “ostvarive” (one za koje znate da ih je moguće ostvariti bez obzira na situaciju u svijetu – poput internetskih studija, hobija, kreativnih projekata i sl.) i “poželjne” (primjerice putovanja, pokretanje vlastitog biznisa, odlazak na koncerte…). Time ćete prihvatiti okolnosti u kojima živite, ali i dalje imati cilj i motivaciju da ih ostvarite.
Ne puštajte prijatelje s vidika
Naše mentalno zdravlje snažno utječe i na tjelesno, zbog čega nam je društveni život od velike važnosti. Međuljudski i društveni odnosi značajan su dio onoga što poboljšava naše mentalno zdravlje, zbog čega trebamo postaviti i ciljeve usmjerene na ljude. Nazovite svog prijatelja, obitelj ili kolege s posla kako biste održali društveni život i popričajte o novostima iz svakodnevice. Iako ih možda ne možete vidjeti uživo, svakako održite kontakt zbog navedenih razloga. Također, pokušajte u 2021. godini proširiti svoj krug prijatelja tako da upoznate ljude preko interneta te raditi na tome da održite komunikaciju s ljudima u bilo kojem smislu.