Kako pobijediti svakodnevne strahove i negativne misli?
Negativno razmišljanje može biti navika uma. Misli se uvlače u podsvijest i zadržavaju se tamo dok ne poduzmete nešto da ih se riješite. Kada prvi put počnete razmišljati negativno, ne sumnjamo da je teško izbaciti te misli iz glave. Zbog toga mnogi pokušavaju potisnuti svoje negativne misli i emocije, ali ovakav pristup često ih vraća. Odupiranje tim negativnim mislima zapravo može ojačati takav način razmišljanja i samo pogoršati stvari. Što više pokušavate ne razmišljati o nečemu, to više zapravo i razmišljate o tome.
Da biste se riješili negativnog razmišljanja, morate isprobati drugačiji pristup – nešto što će vam jednom zauvijek očistiti um od tih negativnih misli.
Razmislite o čemu zapravo brinete
Često nas zabrinjava kada zamišljamo budućnost i dočaravamo scene i razmišljanja o tome što bi moglo poći po zlu. Zbog toga često stvaramo scenarije “što ako”.
Ponekad je to oblik zamišljanja ili očekivanja da će se dogoditi loše stvari ili da se nikad neće dogoditi ništa dobro za vas. Mogli biste se uzrujati zbog pogoršanja zdravstvenog stanja, veze koja ide nizbrdo, kvara automobila ili propadanja karijere – iako se zapravo još ništa nije dogodilo.
Često se tada usredotočite na nedostatak u svom životu i vjerujete da vam nikad ništa neće biti bolje. Stres povezan s vašom financijskom budućnošću, dobrobiti vaše djece ili vašeg partnera samo su neki od razloga koji vas svrstavaju u ovu kategoriju pesimističnih ljudi.
Kako biste to spriječili, samo se sjetite ove poznate izreke:
“Moj život bio je pun strašnih nesreća, od kojih se većina nikada nije dogodila”. ~ Michel de Montaigne
Nemojte žaliti – shvatite to kao životnu lekciju
Razmišljanje o pogreškama učinjenima u prošlosti često stvara osjećaj srama, krivnje i negativnosti. Osjećaj bezvrijednosti može se javiti kada se konstantno podsjećate ‘lošeg’ izbora ili ‘pogrešnog’ postupka koji smatrate da ste napravili.
Nema ničega ‘negativnoga’ u jednostavnom promišljanju prošlih iskustava. Tako možemo učiti, rasti i sazrijevati kao ljudi. Negativnost nastaje kada se neprestano zaustavljate na situaciji bez stvarne namjere da učite i rastete – ali umjesto toga sami sebe uništavate ili želite da stvari budu drugačije, a ne da prihvaćate stvari kakve one zapravo jesu.
Zapišite na čemu ste zahvalni
Neka istraživanja pokazala su da tijekom dana više razmišljamo o negativnim nego o pozitivnim emocijama. Zbog toga bismo se trebali fokusirati na pozitivne misli i zapisati ono na čemu smo zahvalni. To možete učiniti pomoću nekoliko metoda. Primjerice, kada se probudite, sjetite se nekoliko stvari na kojima ste zahvalni ili ih zapišite na jedan komad papira i pogledajte popis svakih nekoliko minuta. Također, o tome možete popričati i sa svojim prijateljima, boljom polovicom ili članom obitelji.
Obratite pažnju na životno okruženje
Ponekad su naše misli proizvod našeg okruženja. Na primjer, ako ste okruženi negativnim ljudima i negativnom atmosferom, vjerojatno biste počeli s vremenom razmišljati negativno.
Odmak od negativnog okruženja može očistiti vaš um od negativnih misli. U tome vam može pomoći šetnja parkom, vožnja biciklom, meditacija ili bilo koji drugi oblik aktivnosti koji će vas udaljiti od negativnog okruženja. Vrijeme provedeno u distanciranju od tih negativnih utjecaja može vam donijeti veliki duševni mir.
Budite kreativni
Kada imate nalet negativnih misli, poželjno ih je izraziti na kreativan način. Primjerice, možete naslikati ili nacrtati kako se trenutno osjećate, napisati pjesmu ili se bilo kako umjetnički izraziti. Sve dok svoju kreativnost koristite za uklanjanje negativnosti, to može vrlo učinkovito funkcionirati. Istraživanje svojih emocija kroz kreativnost djeluje poput autoterapije i može vam podići raspoloženje.
Kreativnost u ovom slučaju djeluje kao oslobađanje. Kad svoje emocije prenesete u oblik umjetnosti, izvadite ih iz svog sustava i tako ih se rješavate.
View this post on Instagram
Ako se već duže borite s negativnim mislima za vrijeme pandemije ili zbog straha uzrokovanog elementarnim nepogodama, pomoć vam je uvijek dostupna na telefonskim linijama Hrvatske psihološke komore.