Plivanje – vladar ljetne definicije tijela

Bez obzira volite li kliziti kroz valove ili ne, plivanju ne možemo uskratiti titulu sporta koji tijelo razvija na jedinstven način. U srcu smo ljetne sezone pa ako ste jedan od sretnika s pristupom vodenim radostima svakako iskoristite prednosti koje voda nesebično pruža.
Svega jedan sat plivanja spaljuje 40% više kalorija od isto toliko vremena provedenog na biciklu i 30% više kalorija od trčanja. Plivanjem na izrazito učinkovit način jačamo srce i pluća, možemo utjecati na kronične bolesti poput astme i dižemo tonus mišića. Osim toga plivanje je korisno kao terapija prilikom liječenja niza ozljeda ligamenata, mišića, kostiju ili vezivnog tkiva i općenito ubrzava oporavak ljudskog tijela.
Ovoga biste ljeta (ako možete) stoga trebali svaki dan barem malo otplivati!
Opušteno vježbanje
Bez obzira plivate li leđno, prsno ili slobodnim stilom plivanje je total body workout koji istovremeno aktivira brojne mišićne skupine. I to radi na jedinstven način jer kombinira relaksaciju i trening u jednom. Dok uspješno poput strijele siječemo vodu puls se ubrzava, izdržljivost povećava, no stres na cijelo tijelo se zapravo smanjuje. Plivanjem stoga postižemo vrhunsku kondiciju s puno manjom mogućnošću od ozljeda.
Plivanje nas njeguje, kako izvana tako i iznutra pa aktivno djeluje čak i na regulaciju krvnog tlaka i razinu šećera. Što se spaljivanja kalorija tiče plivanje je zaista nenadmašno! Osoba koja teži 90 kilograma tako će za 60 će minuta plivanja sporim do srednjim tempom spaliti oko 423 kalorije! Kad bi se tempo plivanja dodatno ubrzao moguće je izgubiti preko 700 kalorija, no osim ako niste zaista u vrhunskoj formi preporučujemo da se držite „razumnog“ plivanja i ne preopterećujete svoje tijelo.
Plivanjem razvijamo:
- core
- leđa
- ruke i ramena
- stražnjicu
- noge
Kretanjem kroz vodu utječemo na jačanje, produljivanje i fleksibilnost svih nabrojanih mišićnih skupina te osigurava jednu od najljepših definicija što je vrlo jasno prilikom pogleda na profesionalne plivače ili vaterpoliste. Naravno različiti stilovi više pogoduju razvoju različitih mišićnih skupina.
Plivanje slobodnim stilom najbolje razvija gornji dio tijela, core i leđa te njime posebno dobro tonirate deltoidne mišiće ramena i mišiće vrata.
Leđni stil je odličan za trbušne mišiće, zadnju ložu, kukove i cijeli donji dio tijela.
Prsni stil plivanja karakterističan za nešto stariju populaciju pogodan je za ramena, biceps, triceps i pogađate – prsa.
Leptir stil troši najviše kalorija i razvija donji dio tijela, trbušne mišiće, donji dio leđa, stražnjicu, ali i ruke ramena i prsa.
Plivanjem do boljeg raspoloženja
Osim što je fantastična tjelovježba plivanje je fantastična tehnika za liječenje nesanice i isprekidanog nekvalitetnog sna. Pola sata plivanja dnevno vratit će zdrav san u vaš život. Samim time imat ćete puno više energije i raspoloženje će se vidno popraviti. Plivanje je osim toga i fantastičan način da na zdrav, brz i učinkovit način smanjimo razinu stresa.
Plivanje je odlično za sve dobne skupine, sigurno je za žene u trudnoći, a i ne zahtijeva prevelike financijske izdatke.😊 A sada za kraj evo i nekoliko fun factsa koje možda o plivanju i niste znali:
- sve do 1912. godine ženama nije bilo dozvoljeno natjecati se u plivanju na Olimpijadi (možda svi ti muškarci nisu mogli podnijeti toliko ljepote)
- najstariji svjetski plivač koji je slobodnim stilom otplivao 1500 metara imao je 100 godina i bio je Japanac
- plivači se u vodi znoje jednako kao i sportaši na suhom (i mogli bi biti odgovorni za povećanje razine vode u bazenima😊)
- najstariji plivački stil je prsni stil
- najmlađa svjetska plivačica u aktivnim natjecanjima imala je samo 10 godina
- Diana Nyad, američka novinarska i dugometražna plivačica sa 64 je godine preplivala 165 km od Kube do Floride
Ako je mogla gospođa Nyad, svakako možete i vi preplivati barem nekoliko stotina metara dnevno. Svidjet će vam se😊