Otkrivamo tajnu pomoću koje ćete ubrzati metabolizam

Kao što znate, metabolizam je jedan od ključnih faktora koji određuje vaše rezultate u treningu. Osim što ga možete usporiti nepravilnom prehranom, ista se posljedica javlja ako ste fizički neaktivni. Mnogi također misle da višak kalorija koje su unijeli visokokaloričnom hranom mogu izgubiti dugim kardio treninzima, zbog čega na kraju i odustaju od svog cilja. U nastavku saznajte kako možete ubrzati metabolizam prirodnim putem i riješiti se frustracija vezanih uz gomilanje viška kilograma.
Što je metabolizam?
Metabolizam je kemijski proces koji hranu koju jedete pretvara u energiju koju sagorijevate tijekom dana, a jedinica energije naziva se kalorija. Ako sagorite više kalorija nego što potrošite, izgubit ćete na tjelesnoj težini. Iako je ova jednostavna tvrdnja u biti točna, cijeli proces ipak je puno složeniji.
Kalorije ne sagorijevaju samo pokreti tijela. Osim kalorija koje sagorijevate dok trčite, vozite bicikl i plivate, vaše tijelo također ima i “brzinu metabolizma u mirovanju”. To podrazumijeva sagorijevanje kalorija koje se događa kada sjedite za stolom i radite, gledate televiziju s trosjeda ili dok spavate. Čak i kada mirujete, vašem tijelu treba energija za sve ostale funkcije, poput disanja, cirkulacije krvi, održavanja tjelesne temperature, prilagođavanja razine hormona te rasta i obnavljanja stanica.
Koji biološki faktori utječu na vaš metabolizam?
Jedno je sigurno; čim je veći postotak mišićnog tkiva u vašem tijelu, više kalorija trošite, zbog čega je i metabolizam brži. Mišićno tkivo također troši pet puta više kalorija od masnog tkiva. Biološki faktori koji utječu na brzinu metabolizma su sljedeći:
1. Veličina i kompozicija tijela
Ako imate više kilograma ili veću mišićnu masu, trošit ćete više kalorija, čak i u fazi odmora. Osobe koje imaju više kilograma imaju i brži metabolizam jer dio tjelesne težine čini mišićno tkivo.
2. Spol
Muškarci u prosjeku imaju manji postotak masnog tkiva od žena i veći postotak mišićne mase, zbog čega troše i više kalorija.
3. Dob
Kako starite, smanjuje se postotak mišićne mase, zbog čega se usporava i brzina metabolizma, odnosno brzina kalorijske potrošnje.
Nažalost, nakon 35-e godine života, počinjete gubiti oko 200 g mišićnog tkiva godišnje ako ne povećavate njegov postotak. No dobre su vijesti da možete učiniti nešto po tom pitanju – a to je trening snage.
Trening snage kao rješenje
Trening snage funkcionira tako da koristi vaše tijelo ili težinu rekvizita kao sredstvo otpora koje jača vaše mišiće i povećava njihovu sposobnost proizvodnje sile. Rezultat toga je hipertrofija (povećanje mišićne mase), povećana snaga mišića, jače kosti i zglobovi te bolja definicija tijela. Osim što jača mišiće, trening snage također ubrzava metabolizam i povećava kalorijsku potrošnju. Također, pokazalo se da treningom snage smanjujete rizik od nastanka dijabetesa tipa 2, bolesti srca i raznih vrsta raka. Trening s utezima pozitivno utječe na vaše srce, mozak i mentalno zdravlje. Isto tako, fizičkom aktivnošću jačate i imunitet te tako stvarate bolju otpornost na različite infekcije. Osim toga, istraživanja pokazuju da je trening s utezima koristan za naše zdravlje jer pomaže u reguliranju vitalnih tjelesnih funkcija poput metabolizma glukoze i krvnog tlaka. Sve to doprinosi smanjenju stresa i boljoj kvaliteti sna.
Trening snage može biti učinkovit kod mršavljenja tako da uz pravilnu prehranu (s manjim unosom kalorija) možete “uvjeriti” tijelo da vam kalorije koje ste unijeli hranom trebaju za izgradnju mišića, pri čemu će ih tijelo iskoristiti u tu svrhu i pritom spaliti višak masnoće. Nakon što ovom metodom izgradite mišiće, tijelo će efikasnije koristiti kalorije za njihovu izgradnju, a manje će ih skladištiti kao masnoću. U tome će vam pomoći kompleksne vježbe poput čučnjeva, sklekova, trbušnjaka i iskoraka. Ako ste s lakoćom savladali ove vježbe s težinom vlastitog tijela, trening možete nastaviti s utezima koji će vam predstavljati novi izazov. Treba uzeti u obzir da stres koji trening snage pruža vašim mišićima tjera ih na to da troše kalorije nakon treninga za obnovu i oporavak, zbog čega metabolizam radi pojačano čak 24 sata nakon treninga snage.