Nemam vremena za trening – istina ili izgovor?
Rano ustajanje, ispijanje jutarnje kave, odlazak na posao, vraćanje s posla, večera, pranje suđa i ostali kućanski poslovi, odmaranje uz TV i spavanje. Izgleda li ovako i vaša dnevna rutina? Mislite li da je teško u ovakav raspored uklopiti i fizičku aktivnost? Ako mislite da je nemoguće, uvjerit ćemo vas u suprotno! Kada radite ono što volite, uvijek ćete pronaći barem malo vremena za to. Isto vrijedi za vježbanje. Naravno, za cilj koji želite postići, bez obzira na to radi li se o mršavljenju, povećanju mišićne mase i snage ili poboljšanju kondicije, trebate imati puno strpljenja jer rezultati ne dolaze preko noći. Ono što je najvažnije je da fitness postane vaš način života, a sukladno s time donosit će i vidljive rezultate.
U nastavku provjerite kako uklopiti fizičku aktivnost u prenatrpan dnevni raspored:
1. Razmislite o svojoj dnevnoj rutini
Razmislite o tome postoje li trenuci u danu koje biste možda mogli bolje iskoristiti. Vrijeme koje provedete na društvenim mrežama ili gledajući TV možete iskoristiti za trening ukoliko to radi isključivo iz dosade i nedostatka aktivnosti u slobodno vrijeme. Kada prepoznate sve takve aktivnosti koje možete zamijeniti nečim boljim, pokušajte to vrijeme odvojiti barem za kratki trening koji će učiniti veliku uslugu vašem tijelu i duhu.
2. Počnite laganim tempom
Kako biste uklopili trening u svoj dnevni raspored, ne morate žrtvovati nekoliko sati dnevno. Kvalitetan trening može trajati čak i kraće od 30 minuta. Ako ne možete odvojiti 30 minuta dnevno za trening, probajte rasporediti tih 30 minuta u tri dijela po 10 minuta. Dakle, nije nemoguće imati krcat dnevni raspored i biti fizički aktivan.
3. Planirajte!
Kao i svaku drugu obavezu, treninge biste trebali planirati unaprijed. Odgađanje jednog treninga može vrlo lako postati odgađanje svih treninga u budućnosti, zbog čega je važno planirati svaki oblik fizičke aktivnosti, bez obzira na to radi li se o običnoj šetnji ili treningu u teretani.
4. Probudite se ranije
Ako ste jutarnji tip osobe, možete iskoristiti jutro za trening. Tako ćete se već od jutra osjećati bolje i biti puni energije za sve izazove koji su pred vama. Čak i ako niste jutarnji tip, razmišljajte da ćete na taj način odmah ujutro skinuti trening s dnevnog reda i nastaviti s ostalim obavezama. Isto tako, ako niste ranoranilac, možete se probuditi barem 15 minuta ranije kako biste odradili barem jogu ili istezanje.
5. Preuzmite odgovornost
Ako želite redovito trenirati, shvatite to kao svoju odgovornost. Vaša je dužnost da se “natjerate” da budete fizički aktivni i da ostanete na putu prema svojem cilju. Čak i ako pokleknete pred nedostatkom volje i motivacije, uvijek uz sebe imate obitelj ili prijatelje koji vam neće dopustiti da odustanete. Ukoliko mislite da nemate puno podrške i ne možete se sami natjerati na vježbanje, osobni trener uvijek je dobra opcija.
6. Razbijte monotoniju
Ako vas vježbe koje radite na treningu ne ispunjavaju ili vam dosađuju, uvijek ih možete učiniti zanimljivijima. Ako vam je dosadno kada trčite ili šetate sami, pozovite prijatelja ili prijateljicu da vam radi društvo. Isto tako, ako imate psa, iskoristite šetnju kao kratki trening koji će pozitivno utjecati na vas, ali i vašeg kućnog ljubimca. Monotoniju možete razbiti i tako da se natječete s nekim u određenoj vježbi, pa čak i ako izgubite, odradili ste trening i učinili veliku uslugu svom tijelu.