Navika zbog koje ćete živjeti dulje
Sigurno ste pročitali stotine članaka o korisnim savjetima za stvaranje zdravih navika koje poboljšavaju kvalitetu i trajanje vašeg života – od šetnji i određenog broja koraka te konzumiranja više voća i povrća, kao i dovoljno hidracije.
To su doista zdrave navike koje bismo trebali provodi, ali ako sve navedeno ne uparimo s onom ključnom, rezultati često budu neprimjetni.
Ključ dugovječnosti je kvalitetan san. Prema Nacionalnom institutu za srce, pluća i krv, čak 1 od 3 odrasle osobe ne zadovoljava osnovne kriterije u ovoj kategoriji, a posljedice nedostatka sna mogu biti ozbiljne.
– San igra ključnu ulogu u svakom aspektu našeg fizičkog, kognitivnog i emocionalnog zdravlja i blagostanja – naglašava Shantha Gowda, američka psihologinja. Ova činjenica postaje još značajnija ako znamo da mnogi stručnjaci smatraju dovoljno sna ključem dugovječnosti.
Kako adekvatan san povećava dugovječnost?
Ali, kako točno san utječe na naše tijelo i um? Alka Patel, stručnjakinja za san i dugovječnost, ističe da je dovoljan san ključan za održavanje genomske stabilnosti, smanjenje oksidativnog stresa i poboljšanje duljine telomera, što su svi ključni čimbenici povezani sa starenjem.
Osim toga, san podržava neuroplastičnost, sposobnost mozga da se mijenja i ponovno povezuje na temelju učenja i iskustva. To je ključno za očuvanje kognitivnog zdravlja i konsolidaciju pamćenja. Patel također naglašava da san regulira hormone odgovorne za apetit, igrajući ključnu ulogu u održavanju zdrave tjelesne težine i smanjenju rizika od metaboličkih poremećaja.
Što kaže znanost?
Zanimljiva istraživanja ukazuju na to da dubok san može čak djelovati kao zaštitni faktor protiv pamćenja povezanog s Alzheimerovom bolesti. Studija objavljena 2023. godine sugerira da ne-REM spora valovita faza sna, poznata kao duboki san, može imati ključnu ulogu u očuvanju memorije.
Istraživanje iz 2010. godine također pruža značajne uvide u vezu između sna i metaboličkog zdravlja. Otkriva da čak i jedna noć djelomične apneje sna može izazvati otpornost na inzulin u više metaboličkih puteva kod zdravih osoba.
Koliko nam je sna dovoljno?
Preporuka za odrasle osobe od 18 do 65 godina trebale bi prosječno spavati sedam do devet sati svake noći. Ipak, važno je naglasiti da ova količina može varirati ovisno o osobi, njezinim osobnim i medicinskim karakteristikama.
Kako znamo jesmo se dovoljno naspavali?
Lara Barbir, klinička psihologinja, sugerira da su znakovi dovoljnog sna osjećaj svježine i produktivnosti pri buđenju, kao i odsutnost općih pritužbi o snu. No, važno je ne pretjerivati u produženju vremena provedenog u snu, jer i prekomjerni san može povećati rizik od smrtnosti.
U konačnici, nemojte zanemarivati moć sna kada je riječ o vašem zdravlju i dugovječnosti. Stvaranje navike zdravog sna može biti ključan korak prema duljem i kvalitetnijem životu.