Koji je najjači mišić u ljudskom tijelu?
U našem tijelu nalaze se brojni mišići različitih veličina i oblika. Međutim, u svijetu fitnessa, ali i u znanstvenim krugovima postoje brojne rasprave oko toga koji je najjači mišić u ljudskom tijelu. Mnogi pritom obraćaju pažnju samo na mišiće tijela koji su zaslužni za dizanje teških predmeta ili snagu udarca, ali ne i na pojedine mišiće koji su odgovorni za ostale neophodne funkcije organizma.
Vrste mišićnog tkiva
Vrlo je važno razlikovati tri tipa mišićnog tkiva: poprečnoprugasto, srčano i glatko mišićno tkivo. Poprečnoprugasto mišićno tkivo nastaje nepotpunom diobom mišićnih stanica zbog čega ima više jezgara i poprečne pruge. Od ove vrste vlakana građeni su mišići vezani uz kosti, odnosno skeletni mišići koji rade pod utjecajem naše volje. Srčano mišićno tkivo zaslužno je za kontrakcije srca, a glatko mišićno tkivo je zaslužno za lakši prolaz hrane tijelom.
Postoji preko 600 skeletnih mišića u našem tijelu, a neki smatraju da ih postoji čak 840. Rasprave oko broja skeletnih mišića vode se zbog toga što pojedini istraživači pojedinačno broje manje mišiće unutar kompleksnih mišića. Drugim riječima, mišić poput bicepsa mnogi smatraju kompleksnim mišićem jer se sastoji od dvije glave i dva različita podrijetla.
Postoji li onda najjači mišić u tijelu?
Na ovo pitanje ne postoji univerzalan odgovor jer postoji više načina na koje možemo mjeriti snagu pojedinog mišića. Kako bismo utvrdili snagu mišića, trebali bismo razlikovati apsolutnu snagu (maksimalnu silu), dinamičku snagu (brzinu pokreta), elastičnu snagu (sposobnost naprezanja) i izdržljivost.
Uzevši u obzir ove vrste snage, sljedeći mišići ubrajaju se među najjače mišiće u našem tijelu:
1. Gluteus maximus
Gluteus maximus najveći je mišić u ljudskom tijelu, a jedan je i od najsnažnijih zbog toga što nosi težinu gornjeg dijela tijela i zaslužan je za uspravnu posturu. Osim toga važan je zbog opiranja sili teže tijekom pokreta poput penjanja stepenicama ili hodanja uzbrdo.
2. Srce
Srce je s razlogom jedan od najjačih mišića u tijelu jer radi konstantno i bez odmora, a broj otkucaja tijekom života prelazi preko 3 bilijuna. Srčani mišić pumpa oko 70 grama krvi svakim otkucajem, dok dnevno pumpa oko 9450 litara krvi.
3. Soleus
Mišić koji može povući s najvećom silom nalazi se u listu noge, a to je soleus. Zaslužan je za mnoge aktivnosti poput trčanja, hodanja i plesanja, a jedan je od najjačih mišića u tijelu zbog toga što uz ostale mišiće lista djeluje protiv gravitacije kako bi držao tijelo u uspravnom položaju.
4. Žvakaći mišić
Ovaj mišić nalazi se u čeljusti i zaslužan je za žvakanje hrane. Snaga ugriza prosječnog čovjeka je između 117 i 265 kilograma, a njegova sposobnost djelovanja na vanjski objekt primjer je apsolutne snage mišića.
5. Mišići maternice
Mišići maternice nalaze se u donjem dijelu zdjelice i zaslužni su za rastezanje i kontrakciju tijekom poroda. Odlikuje ih kombinacija dinamičke snage, apsolutne snage i izdržljivosti.
6. Vanjski mišići oka
Ovi mišići konstantno su u pokretu jer stalno mijenjaju poziciju oka kako bi uspostavili stalnu točku fiksacije. S obzirom na to da u sat vremena čitanja knjige oči naprave gotovo 10 000 koordiniranih pokreta, vanjski mišići oka podložni su čestom umoru.
7. Jezik
Kao i srce, jezik je mišić koji radi konstantno, a sastoji se od grupe mišića koje pomažu u obradi unesene hrane i zaslužni su za govor. Također sadrži jezične krajnike koji filtriraju mikrobe, a tijekom spavanja jezik konstantno usmjeruje slinu prema grlu.