Ljetna prehrana – na što trebamo pripaziti?
Godišnje doba najpoznatije po brojnosti najzdravijih sezonskih namirnica definitivno je ljeto. Rajčice, tikvice, paprike, mahune, krastavci, dinje, lubenice, breskve – samo su neke od finih i iznimno zdravih plodova kojima nas ljeto obdaruje.
Osim raznovrsnosti namirnica, za ljeto je karakteristična i vrlo jednostavna priprema hrane koja podrazumijeva malu, odnosno minimalnu termičku obradu te mnogo sirovog voća i povrća. Upravo ovakvom pripremom dobivamo daleko najviše nutrijenata iz hrane, a osim toga znatno si štedimo vrijeme. Za vrijeme ljetnih mjeseci doslovno možemo zaboraviti na silna „nakuhavanja“ i vrijeme pred štednjakom možemo uistinu svesti na minimum.
Tu su i neizostavni ljetni začini, maslinovo ulje i razni mediteranski dodaci koji će obogatiti svako jelo. Ljetnu kuhinju obilježava i jednostavnost – malo sira, rajčica, integralni kruh, kap maslinova ulja i listić bosiljka i eto vam najfinijeg „snacka“, večere ili pak doručka.
Ljeto je idealno vrijeme i za one koji žele modificirati svoju prehranu općenito. Sad je prava prilika za prigrliti svježe i šarene namirnice te smanjiti unos masne i „teške“ hrane.
Donosimo vam nekoliko savjeta za ljetnu prehranu:
1. Jedite više manjih obroka
Iako je ovo pravilo postalo nekako uvriježeno za većinu dijeta, ljeti ono uistinu ima najviše smisla. Ljeti teže podnosimo obilne obroke, a to posebno vrijedi za osobe s nižim tlakom – nakon obilnog obroka više se krvi usmjerava prema probavnim organima nego što je to slučaj kod laganijih i manjih obroka, pa može doći do vrtoglavice, posebno prilikom ustajanja.
2. Jedite voće, ali nemojte pretjerivati
Voće je bogato vodom, vitaminima i drugim mikro i makronutrijentima. Jedite ga uz doručak i kao međuobrok, ali umjereno. Velika količina voća može loše utjecati na probavu.
3. Povećajte unos ribe i morskih plodova
Nismo ni svjesni koliku sreću imamo što živimo na ovom ribom bogatom podneblju. Jadranska riba vrlo je cijenjena i trebamo iskoristiti činjenicu da nam je dostupna. Pripazite na to da uvijek kupujete (i spremate) svježu ribu – provjerite boju te miris ribe i morskih plodova prije nego ih spremate.
4. Izbjegavajte crveno meso
Pored toliko opcija za ljetni tanjur, uistinu nije potrebno konzumirati crveno meso. Ako većina vaših obroka baš mora sadržavati meso, birajte bijelo i marinirajte ga finim mediteranskim začinima.
5. U salate ubacite što vam god padne na pamet
Salate su najbolje rješenje za ljetne obroke. Od mnogobrojnog sezonskog povrća možete napraviti salatu na kojoj bi vam pozavidio i najbolji chef. Slobodno ubacite i grahorice i/ili orašaste plodove. To će dodatno nutritivno obogatiti vaš obrok, a okusi će se savršeno nadopuniti.
6. Izbjegavajte prženu hranu
Ljeti biste uistinu mogli potpuno izbaciti ili makar znatno smanjiti unos pržene hrane. Jedite što više termički neobrađene hrane, a one namirnice koje zahtijevaju obradu pripremajte na pari, grillu ili u pećnici s minimalnom količinom ulja.
7. Pijte dovoljno tekućine, ali ne prehladne
Najbolji je izbor, kako i inače, tako i ljeti, naravno voda. Pijte dovoljne količine vode ili nezaslađenih pića, a izbjegavajte alkohol, gazirane i umjetno zaslađene sokove.
Kao što možete vidjeti, ljeto je idealna prilika za okrenuti novu stranicu po pitanju prehrane i uvesti neke važne promjene koje će vam dugoročno (ali i kratkoročno) donijeti brojne benefite te pomoći u kreiranju održivog zdravog životnog stila.