Kada je idealno vrijeme za večeru?
Jeste li se ikada zapitali kada je najbolje vrijeme za večeru? Često se ograničavamo kada je u pitanju hrana u večernjim satima zbog toga što mnogi misle da će nas obrok u to vrijeme udebljati i negativno utjecati na naše rezultate. No jeste li se ikada pitali postoji li zapravo univerzalno vrijeme za večeru koje je najpogodnije za sve ljude? Odgovor saznajte u nastavku.
Kada bismo trebali jesti prije spavanja?
Odgovor je vrlo jednostavan – što prije, to bolje. Točno vrijeme zadnjeg obroka o danu ovisi od osobe do osobe, ali ono što bi trebalo vrijediti za sve je da omogućite tijelu da posti barem 12-13 sati nakon večere. No to ne mora biti nužno optimalno za sve ljude, jer neke osobe pokazuju da obrok sat vremena prije spavanja ne utječe negativno na njihovo zdravlje i tjelesnu težinu.
Problemi s hranom u noćnim satima
Ono što negativno utječe na vaše zdravlje je ako imate naviku jesti u kasnim noćnim satima kada se najviše pobudi želja za brzom i nezdravom hranom. Obično je takva vrsta konzumacije hrane popraćena gledanjem TV-a, druženjem ili skrolanjem kroz društvene mreže. Sigurno nakon ponoći nećete posegnuti za zdravom salatom s povrćem i tofuom, već poslasticom bogatom šećerom i mastima koja obično služi kao utješna hrana ili nagrada. Puno je važnije slušati svoje tijelo i njegove potrebe za hranom nego ograničavati vrijeme obroka u večernjim satima, zbog čega biste trebali pojesti svoj zdravi obrok u vrijeme kada vašem tijelu to odgovara. Kada sljedeći put posegnete za hranom, pitajte se jeste li uopće gladni ili vam je dosadno, a ako ste uistinu gladni, nastavite čitati ovaj članak.
Problemi s probavom
Odlazak u krevet ubrzo nakon što pojedete svoj obrok mogao bi prouzročiti mnoštvo problema, uključujući probavne smetnje i refluks kiseline. Probavne smetnje ili poremećaji želuca ponekad se događaju kada jedete previše ili prebrzo, ili konzumirate masnu ili začinjenu hranu, alkohol ili kofein (koji vas drži budnima). Možete se osjećati napuhnuto, prepuno ili čak osjećati mučninu, dok vas alkohol može brže uspavati, ali pritom omesti kvalitetu sna.
Refluks kiseline događa se kada želučana kiselina procuri u vaš jednjak. To bi moglo uzrokovati peckanje u grlu ili kiselkast okus u ustima. Refluks kiseline može uzrokovati i žgaravicu, odnosno peckanje u prsima, a ležanje neposredno nakon jela može pogoršati žgaravicu. To može biti posljedica loše kvalitete sna, jer probavne smetnje mogu omesti i REM ciklus.
Što bismo trebali jesti ako nas uhvati glad u kasnim večernjim satima?
Ako vas uhvati glad kasno navečer, to ne znači da se trebate izgladnjivati do jutra, ali ni prejesti brzom hranom. U tom slučaju možete se odlučiti za neki od zdravih snackova koje preporučuju mnogi nutricionisti. To su primjerice orašasti plodovi, kokice (ali ne za mikrovalnu pećnicu), grčki jogurt, chia sjemenke, slanutak, maslac od kikirikija i jabuke i sl. Više o tome možete pročitati OVDJE.