Hodate li pravilno?
Ako više volite hodanje od vožnje autom ili javnim prijevozom do posla ili bilo kojeg drugog odredišta, već ste korak bliže boljem zdravlju. Osim što ćete uštedjeti puno novca, učinit ćete veliku uslugu svom tijelu pružajući mu svakodnevnu umjerenu fizičku aktivnost. Međutim, kako biste bili još jedan korak bliže boljem zdravlju, trebali biste razmišljati i o tome na koji način hodate te kako to može utjecati na vas.
Zašto trebamo pravilno hodati?
Mnogi od nas često ne razmišljaju o tome hodaju li pravilno. No postoje određene tehnike pomoću kojih možete provjeriti hodate li pravilno i imate li dobru posturu. Hodanje je aktivnost u kojoj sudjeluju gotovo svi mišići u tijelu. Kako bismo u potpunosti razumjeli tehniku pravilnog hodanja, moramo se fokusirati na svaki dio tijela od glave do pete. Evo i nekoliko savjeta pomoću kojih ćete pravilno hodati:
1. Držite glavu uspravno
Kada hodate, fokusirajte se na pozicioniranje brade paralelno s tlom, a uši paralelno s ramenima. Ako to nikako ne možete izvesti svjesno, zamislite da vašu glavu nešto vuče prema gore. Time ćete spriječiti padanje glave prema dolje, odnosno prema prsima kada hodate. Isto tako, pogled biste uvijek trebali uprijeti prema naprijed i fokusirati ga na otprilike 3 metra ispred sebe.
2. Ispravite leđa
Tijekom hodanja kralježnicu biste trebali držati u uspravnom položaju, odnosno ne biste trebali biti pogrbljeni ili nagnuti prema naprijed. Ovakav položaj može preopteretiti mišiće leđa i dovesti do bolova u tom području.
3. Smanjite napetost u ramenima
Vaša ramena igraju ključnu ulogu u posturi tijela, ali i u tehnici hodanja. Ako su vaša ramena napeta ili nagnuta prema naprijed, možete oštetiti mišiće i zglobove ramena, vrata i gornjeg dijela leđa. Zbog toga biste trebali ramena držati opuštenima prema dolje i iza, a ako osjećate konstantnu napetost, isprobajte vježbu shoulder shrugs.
4. Aktivirajte core
Core igra važnu ulogu kod hodanja i omogućuje vam lakše kretanje. Svakim korakom trebali biste aktivirati core i trbuh što više privući kralježnici kako biste održali ravnotežu. To vam također može pomoći da smanjite stres u leđima tijekom hodanja.
5. “Oslobodite” ruke
Mahanje rukama prema naprijed i iza je dobrodošlo kod hodanja zbog aktivacije zglobova ramena. Pritom trebate pripaziti da zamah dolazi iz ramena, a ne iz laktova te da bude paralelan s tijelom, odnosno da ruke ne “lete” ispred li iza trupa. Isto tako, ruke bi se trebale pomicati oko srednjeg dijela tijela, a ne prsa.
Prednosti pravilnog hodanja
Pravilno hodanje može smanjiti bolove u mišićima i zglobovima zbog manjeg stresa na ove dijelove tijela, a zbog toga ćete imati i više energije. S obzirom na to da ramena držite prema iza, pravilno hodanje omogućuje vašim plućima da se prošire u potpunosti, pa ćete lakše i učinkovitije disati. Pravilna postura također omogućuje bolji protok krvi te bolju i prohodniju prehranu. Osim spomenutog jačanja corea i poboljšanja ravnoteže, pravilna tehnika hodanja smanjit će i glavobolje koje se javljaju ako vrat konstantno naginjete prema naprijed.