Evo zašto bi se trebali rjeđe vagati!
Ako često jedete brzu hranu i ne pazite previše na unos kalorija, to bi moglo imati negativne posljedice na vašu težinu i zdravlje. No, jedan odnos može biti još više problematičan i toksičan, a to je onaj koji imate sa svojom vagom.
Važno je imati na umu da je svako vaganje samo trenutno stanje. Na našu težinu utječe koliko smo hrane pojeli, koliko smo tekućine popili, jesmo li ispraznili mjehur, znojimo li se i slično.
Dugoročno gledano, svakodnevnim zdravim navikama (fizička aktivnost i zdrava prehrana) možete se približiti svome cilju – idealnoj tjelesnoj težini, stoga se nastavite fokusirati na sve pozitivne promjene koje činite i pustite da se težina pobrine sama za sebe.
Donosimo vam razloge koji pokazuju da učestalo vaganje može imati negativne posljedice na naše zdravlje.
1. Vage nisu uvijek točne
Ako se važete na mehaničkoj vagi u teretani, a zatim na digitalnoj kod kuće – mogli biste uočiti razliku u broju koji one pokazuju. Ako inzistirate na vaganju, radite to na istoj vagi. Pripazite na to da se uvijek važete bez odjeće i obuće. Obratite pažnju i na doba dana – idealno je vagati se ujutro, nakon što ste ispraznili mjehur.
Izbjegavajte vaganje za vrijeme menstruacije, jer u tom periodu većina žena uslijed hormonskih promjena pojačano zadržava vodu u organizmu, što rezultira viškom kilograma.
2. Skreće fokus s vaših osjećaja
Fokusiranje na brojeve može vas omesti u doživljaju veće slike: zdrav život fokusiran na razne aktivnosti. Zašto biste se koncentrirali na kilograme, ako možete više razmišljati o stvarima koje su vam zaista važne – primjerice igra s djecom ili šetnja s psom. Sve su to zdrave aktivnosti koje mogu povećati vaše zadovoljstvo i ukloniti brige oko uske haljine u koju morate uspjeti ući prije svečanog događaja.
3. Vaganje može postati ovisnost
Naš um je fascinantan. Mi smo skloni pridavati više značenja stvarima nego što je to ponekad racionalno, a pogotovo našoj težini. Žene često osjećaju pritisak da moraju imati savršenu kilažu i predstaviti sebe na specifičan način. Takva očekivanja stvaraju osjećaj manje vrijednosti i mogu negativno utjecati na psihu.
No, to ne bi trebao biti način na koji procjenjujemo svoju vrijednost i održavamo svoje samopouzdanje. Ako vam se događa da previše često provjeravate brojke na vašoj digitalnoj prijateljici, vrijeme je da odbacite tu zamornu naviku i prihvatite se onakvi kakvi jeste.
4. Možete si nauditi
Istraživanje koje je proveo Journal of Nutrition Education and Behavior došlo je do zabrinjavajućih zaključaka. Naime, rezultati su pokazali da kod srednjoškolaca i mladih koji se često važu postoji 80 posto veću vjerojatnost za poduzimanjem drastičnih mjera kako bi se smanjio broj kilograma. Neke od nezdravih, opasnih metoda kojima neki od njih pribjegavaju su post, preskakanje obroka, uzimanje laksativa i povraćanje; tvrde istraživači.