Čokolada – sinonim užitka i slatkog bijega od briga
Svake godine, 7. srpnja, diljem svijeta slavi se Svjetski dan čokolade jer se vjeruje da je na taj dan 1550. godine kakao stigao u Europu. Ovaj dan posvećen je zadovoljstvu i slatkoći koju nam svima pruža jedan od najomiljenijih slatkiša. Kockica tamne čokolade zdravlje je i užitak u jednom zalogaju s čime će se složiti svi ljubitelji slatkog.
O povijesti čokolade
Čokolada, plodni dar iz dalekih krajeva, prvi put je otkrivena od strane drevnih civilizacija u Srednjoj i Južnoj Americi prije tisućama godina. Maje i Azteci uzgajali su kakaovac i koristili njegove plodove kako bi pripremili napitak bogatog okusa. Smatrali su da je čokolada božanski dar s ljekovitim svojstvima. Nakon španjolskih osvajanja u 16. stoljeću, čokolada je stigla u Europu i brzo osvojila srca aristokracije. U početku je bila rezervirana samo za privilegirane slojeve društva, no kasnije je postala sveprisutna i dostupna svima.
Danas je čokolada nezaobilazni slatkiš koji nas mami svojim raznolikim okusima i teksturama. Kada pomislimo na čokoladu, najčešće nam se javlja slika slatke i kalorične poslastice, ali to ne mora nužno biti tako.
Zdravstvene prednosti
Tamna čokolada s visokim udjelom kakaa ima nevjerojatne zdravstvene prednosti. Bogata je antioksidansima koji štite naše tijelo od oksidativnog stresa. Antioksidansi pomažu u neutralizaciji slobodnih radikala koji mogu oštetiti stanice i uzrokovati razne bolesti.
Snižava krvni tlak
Osim toga, tamna čokolada može smanjiti krvni tlak, poboljšati protok krvi i smanjiti razinu lošeg kolesterola, što može imati pozitivan učinak na zdravlje srca. Studije su pokazale da redovita konzumacija tamne čokolade može smanjiti rizik od srčanih bolesti. Antioksidansi i flavonoidi prisutni u čokoladi mogu poboljšati zdravlje krvnih žila, smanjiti upalu i poboljšati protok krvi.
Čokolada je prirodni antidepresiv
Također je povezana s poboljšanjem raspoloženja jer potiče lučenje endorfina, hormona sreće. Kakao sadrži tvari koje imaju pozitivan utjecaj na raspoloženje i mozak. Primjerice, čokolada sadrži feniletilamin, spoj koji potiče oslobađanje endorfina i dopamina, neurotransmitera povezanih s osjećajem sreće i zadovoljstva.
Budite umjereni
Ipak, treba naglasiti da i tamnu čokoladu treba umjereno konzumirati jer prekomjerni unos čokolade, posebice one s visokim udjelom šećera i mliječnih proizvoda, može imati suprotan učinak na zdravlje.
Prekomjerno konzumiranje čokolade može dovesti do viška kalorija i negativnih učinaka na zdravlje. Preporučuje se odabrati tamnu čokoladu s visokim udjelom kakaa (70% ili više) i konzumirati je umjereno kao dio uravnotežene prehrane.
Uživajte u komadiću tamne čokolade, osjetite okuse i mirise koji vas ispunjavaju, ali nemojte pretjerivati. Svjetski dan čokolade prilika je da se prepustite slatkom guštu, ali isto tako da treba biti dio uravnotežene prehrane i zdravog načina života.