Cijepanje drva kao trening za cijelo tijelo

Osobe koje se ne bave fizičkom aktivnošću trening često zamišljaju kao trčanje na traci ili dizanje utega u teretani. Međutim, svoje mišiće možete ojačati i na druge načine, a jedan od njih je aktivnost koju mnogi od vas prakticiraju u svakodnevici. Vaš novi trening za mišiće cijelog tijela može postati cijepanje drva.
Iako mnogi koji žive u gradu nemaju priliku isprobati ovu aktivnost, ako imate prijatelje ili obitelj koji žive na selu ili na periferiji grada, možete si omogućiti dobar trening i usput pomoći svojim najmilijima u svakodnevnim poslovima. Ako i dalje mislite da je suludo cijepati drva u svrhu fitnessa, ova vježba je nalik mahanju reketom ili bejzbolskom palicom, s tim da raspolažete s puno većim opterećenjem.
Prednosti cijepanja drva
Ova aktivnost može aktivirati puno mišićnih skupina u tijelu. Zamah sjekirom počinje kada učvrstite noge za tlo, što aktivira mišiće bedra, listove, kvadriceps i gluteus maximus. Snaga zamaha generirana je u latissimus dorsiju, donjem i srednjem trapezu, deltoidnim mišićima te trbušnim i prsnim mišićima. Osim toga, jačate i core koji vam pomaže da stabilizirate tijelo, odnosno održite ravnotežu tijekom zamaha sjekirom.
Osim što ćete ojačati velike mišićne skupine, cijepanjem drva poboljšat ćete kardiovaskularnu izdržljivost. Konstantno ponavljanje istog pokreta pomoći će vam u tome da povećate broj otkucaja, trošite kalorije i poboljšate cirkulaciju. Osim toga, ova aktivnost omogućuje vam da tijelu efikasnije dostavljate kisik.
Kako cijepati drva u svrhu jačanja mišića?
- Stanite u raskorak tako da su vam noge pozicionirane malo šire od širine ramena.
- S dvije ruke čvrsto uhvatite sjekiru na njenom donjem dijelu.
- Podignite sjekiru iznad glave.
- Izravnajte ruke i učvrstite ih.
- Snažno zamahnite prema dolje (prema cjepanici) tako da oštrica sjekire udari u središte cjepanice.
- Ako sjekira ostane zabijena u cjepanicu, podignite sjekiru s cjepanicom iznad glave pomoću prethodnih 5 koraka, okrenite sjekiru tako da je tupi dio okrenut prema dolje i zamahnite, odnosno udarite tupim dijelom sjekire u površinu na kojoj se nalazila cjepanica. Ako je sjekira labavo zabijena u cjepanicu, radije izvadite sjekiru iz nje i pokušajte ponovo odraditi prvih 5 koraka.
Zaštitite se!
Osim što morate paziti na oštricu sjekire, također je poželjno zaštititi oči zaštitnim naočalama, te ruke rukavicama i noge čizmama ili štitnicima ukoliko niste iskusni u ovoj aktivnosti. Rukavice vas neće štititi samo od hladnoće tijekom zime, već i u toplije dane od posjekotina ili iverice. Međutim, nemojte koristiti čvrste rukavice u kojima će se vaša ruka brzo oznojiti ili gumene rukavice iz kojih se može skliznuti sjekira, već one u kojima ćete imati bolji hvat.
Česte greške
Jedna od najvećih pogrešaka tijekom cijepanja drva je to što mnogi polože cjepanicu na tlo. Kako biste ju rascijepali, trebali biste je položiti na veću i širu cjepanicu ili panj. Isto tako, trebate paziti da ne okrznete cjepanicu po rubu, jer se sjekira može odbiti od cjepanice i možete se ozbiljno ozlijediti. Zbog toga je važno da pažljivo ciljate, a ako niste sigurni u svoju preciznost, možete nekoliko puta lakše zamahnuti prema cjepanici kako biste utvrdili točnu putanju sjekire, odnosno izvježbali svoju preciznost.