Brze transformacije tijela: uspjeh ili opasnost?

Svakodnevno smo fascinirani osobama koje su svoju pretilost pobijedile u kratkom periodu i drastično promijenile izgled. Takva promjena izaziva divljenje mase i privlači veliku pažnju, no kako je zapravo došlo do transformacije? S obzirom na razvoj društvenih mreža, pomamu za transformacijama izazivaju “prije/poslije” slike koje prikazuju kako je osoba izgledala prije, a kako nakon transformacije. Osim što su koristan alat za dizanje ega na društvenim mrežama, mnogi ih osobni treneri koriste u marketinške svrhe. Iako mnogi žele poraditi na svom izgledu i to u konačnici uspiju, ono što se krije iza “prije/poslije” ne mora biti nužno samo uspjeh.
Cijeli koncept transformacije zasniva se na tome da osjećate zadovoljstvo vidjevši veliku promjenu u izgledu. Pri tome važnost pridajete vidljivom six-packu, velikom bicepsu ili prsima, a ne nužno poboljšanju zdravlja i kondicije. Ovaj popularni fenomen u fitnessu svodi se na intenzivne treninge i strogi režim prehrane unutar kratkog perioda, što u nekim slučajevima može biti štetno za organizam.
Ovo su negativni učinci koji mogu biti posljedica brze transformacije:
1. Nedostatak ključnih nutrijenata
Mnogi planovi prehrane za brzu transformaciju preporučuju izbjegavanje pojedine hrane koja sadrži ključne hranjive tvari za normalno funkcioniranje organizma poput pojedinih vitamina i minerala. Posljedica nedostatka nekih ključnih nutrijenata može biti smanjena razina energije, gubitak kose, bol, umor, oslabljeni imunitet te slabije kosti. Zbog toga je vrlo važno da su u vašoj prehrani zastupljeni svi makronutrijenti (proteini, ugljikohidrati i masti), kao i svi ključni mikronutrijenti. Iako će proces transformacije možda biti sporiji, imajte na umu da ćete uz malo strpljenja osim izgleda poboljšati i svoje zdravlje, što je ipak najvažnije.
2. Usporeni metabolizam
Tijekom transformacije mnogi smanjuju kalorijski unos u ekstremnoj mjeri. Jedan od najvećih problema stvaranja velikog kalorijskog deficita je to što ćete osjećati konstantnu glad, a vaš metabolizam će usporiti kako bi tijelo uštedjelo čim više energije. Zbog tog se preporučuje da uobičajeni dnevni kalorijski unos smanjite za 300-500 kalorija, jer će više od toga imate negativan učinak na vaš metabolizam i dodatno usporiti željenu transformaciju.
Isto tako, dijete koje preporučuju naglo smanjenje dnevnog kalorijskog unosa mogu uzrokovati gubitak mišićne mase umjesto masnog tkiva. Ovaj proces također može usporiti metabolizam jer je mišićno tkivo metabolički aktivnije od masnog tkiva. Više o tome zašto neki gube na mišićnoj masi tijekom procesa mršavljenja možete pročitati u ovom članku.
3. Veći apetit
Kada se pridržavate rigoroznih dijeta, poremećuje se aktivnost leptina u vašem organizmu. Leptin je zaslužan za kontroliranje gladi i sitosti, a izglađivanje može dovesti do povećanja apetita zbog neuravnoteženosti leptina. Kada je razina leptina u tijelu normalna, ovaj hormon signalizira vašem mozgu da ste unijeli dovoljno hrane i da ste siti. Međutim niske razine leptina mogu rezultirati pretjeranom željom za hranom.
Strpljenje je vrlina
Iako mnoge ne privlači sporiji proces mršavljenja, ipak je to jedna od najzdravijih opcija. Uz prehranu bogatu proteinima, odgovarajući unos ugljikohidrata i konzumaciju zdravih masti, važno je spavati barem 8 sati dnevno i redovito trenirati kako biste zakoračili na pravi put prema gubitku kilograma. Imajte na umu da je previše nečega uvijek štetno, pa tako i pretjerano izgladnjivanje. Ako želite smršavjeti, najvažnije je da imate strpljenja i da ne očekujete rezultate preko noći.