Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Kako spriječiti nagle promjene razine šećera u krvi?

Unatoč činjenici da ste dosljedni treningu i zdravoj prehrani kako biste smršavjeli, to može biti jedan od krivaca koji koči vaš krvni šećer. Razina šećera u krvi igra vrlo važnu ulogu u tome kako se osjećate iz dana u dan. To može utjecati na vaš odgovor na stres, san, apetit i energiju. Važno je biti svjestan da šećer u krvi igra važnu ulogu u gubitku kilograma i ukupnom zdravlju. Zbog toga smo za vas pripremili nekoliko savjeta kako regulirati razinu šećera u krvi tijekom dana.

Problemi s neravnotežom šećera u krvi

Simptomi koji vas upozoravaju na neravnotežu šećera u krvi su drhtanje, vrtoglavica, razdražljivost i želja za hranom (posebno ugljikohidratima i slatkišima). Oscilacije razine šećera u krvi noću također vas mogu probuditi, što zauzvrat može dovesti do poremećaja spavanja.

Često se dogodi da razina šećera padne toliko nisko da u tom trenutku nešto morate brzo pojesti, bez obzira na to je li riječ o zdravoj hrani ili ne. Zbog toga možete brzo posegnuti za visokokaloričnom hranom, što može dovesti do debljanja.

Hormon odgovoran za regulaciju šećera u našem tijelu je inzulin. Kako se inzulin povećava, tako se povećava i naš šećer u krvi, koji potiče naš apetit i može imati negativne učinke na tijelo.

Kako održavati normalnu razinu šećera u krvi

1. Izbjegavajte stroge dijete

Mnoge dijete djeluju na principu izbjegavanja jedne vrste hrane (npr. ugljikohidrata). Međutim, osim proteina i masti, ugljikohidrati su ključni makronutrijenti potrebni za stabilnost šećera u krvi. Ugljikohidrati daju tijelu energiju, stoga je važno dati prednost složenim ugljikohidratima koji se probavljaju dulje vrijeme i pružaju tijelu dugotrajnu energiju i važne makronutrijente.

Drugi primjer “dijete” koju treba izbjegavati je intermittent fasting (IF). To je dijeta koja određuje koliko sati dnevno možete jesti, a koliko ne. Ova vrsta prehrane može vam donijeti dobre rezultate, ali može vam i naškoditi, posebno ako ste navikli jesti tijekom dana. Također, ova dijeta može dovesti do oscilacija razine šećera u krvi i tako uzrokovati njene nagle skokove i padove.

2. Jedite zdravi doručak

Uravnoteženi doručak najbolji je način da pripremite svoje tijelo za uravnoteženu razinu šećera u krvi tijekom dana. Preporučuje se da doručkujete u roku od dva sata nakon buđenja. Također se preporučuje da vaš doručak sadrži sve makronutrijente. Možete pripremiti 2 jaja, tost od integralnog brašna i avokado.

3. Jedite redovito

Rad od kuće mnogima znači da mogu jesti u bilo kojem trenutku, dok za neke to znači preskakanje obroka. Ako ste jedan od onih koji pribjegavaju brzim obrocima i grickalicama, to brzo može dovesti do neravnoteže šećera u krvi. Slušajte svoje tijelo i jedite ponešto svaka 3-4 sata.

4. Pojedite nešto nakon treninga

Pojedite nešto barem pola sata nakon treninga. Vaši mišići troše puno glikogena tijekom treninga, zbog čega se te zalihe moraju nadopunjavati. Nemojte čekati predugo kako biste izbjegli nizak nivo šećera u krvi jer ćete se osjećati umorno i nadraženo. Preporučujemo da nakon treninga jedete ugljikohidrate i proteine ​​(maslac od jabuka, kikirikija ili smoothie).

5. Odmorite

Stres je također povezan s razinom krvnog šećera. Stres aktivira proces glukoneogeneze tako da vaše tijelo stvara šećer u krvi, a vi imate energije za flight-or-fight situaciju. Stoga pokušajte izbjeći stres ako je to moguće. Možete isprobati meditaciju, kratku šetnju ili se usredotočiti na one aktivnosti koje možete raditi.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se