Mjesto koje ujedinjuje sve ljubitelje sporta

Koje su najbolje godine za trening s utezima?

Želja za izgradnjom snažnog i vrhunski isklesanog tijela javlja se kod ljudi u različitim godinama. Kod nekih se javlja već u tinejdžerskoj ili adolescentskoj dobi kako bi stekli formu ili postigli bolji izgled, dok se kod nekih javi u srednjoj životnoj dobi iz istih ili sličnih razloga. Međutim, je li svako razdoblje života pogodno za trening s utezima? Imaju li tinejdžeri ili tridesetogodišnjaci jednake šanse za izgradnju mišićne mase? Saznajte koje je idealno doba života za trening s utezima te kako ova vrsta treninga utječe na pripadnike pojedine životne dobi.

Smiju li tinejdžeri trenirati s utezima?

Mnogo tinejdžera trenira s utezima s ciljem povećanja mišićne mase i poboljšanja kondicije, pogotovo ako se bave sportom. Međutim, programi treninga koji su namijenjeni odraslim vježbačima trebali bi se prilagoditi tinejdžerima jer nisu do kraja razvili svoje kosti i mišiće. U tom slučaju bolje je početi s utezima manje težine dok se kosti i mišići ne razviju do kraja.

Isto tako, djeca mlađa od 13 godina mogu trenirati snagu, ali neće efektivno izgraditi mišiće. Tijelo tinejdžera još nije hormonalno razvijeno do kraja zbog čega ne može izgraditi puno mišićne mase. Međutim, to ne znači da im trening snage ne pruža određene prednosti. Programom prilagođenim njihovoj dobi mogu povećati izdržljivost i performanse, a isto tako smanjiti rizik od ozljeda i ubrzati oporavak.

S koliko godina je idealno trenirati s utezima?

Tijelo se razvija do kraja između 20 i 30 godina. Ovo razdoblje je najpogodnije za trening s utezima, ali isto tako i za najbrži oporavak nakon treninga. Oporavak mišića nakon intenzivnog treninga dvadesetogodišnjaka obično traje dva dana, stoga je najbolje iskoristiti ovo razdoblje ako želite izgraditi mišićnu masu na brz i efektivan način.

Nakon tridesete godine preporučuje se da smanjite težinu utega. U ovom razdoblju života oporavak od treninga obično traje do 4 dana. Ako forsirate svoje tijelo treningom kao što ste to radili u svojim dvadesetima, slabije ćete ojačati mišiće i povećati rizik od ozljede. Stoga kako biste najbolje izgradili mišićnu masu u tridesetima, najbolje je pratiti promjene na svom tijelu i prilagoditi trening svojim mogućnostima.

Znači li to da moram prestati s dizanjem utega kada ostarim?

Usporavanje rasta mišića kod muškaraca događa se jer se starenjem prirodno smanjuje razina testosterona koji je neophodan za rast mišića. Iako rast mišića usporava kako starite, to ne znači da ste propustili najbolje godine svog života za trening. Životna dob nije faktor koji sprječava ljude da budu aktivni, pravilno se hrane i treniraju s utezima kako bi ojačali mišiće. Pravilnom prehranom učinit ćete veliku uslugu svojem organizmu, a učestalim treninzima bit ćete uvijek u dobroj formi bez obzira na usporeni rast mišića i duže vrijeme oporavka.

Ako ste stariji od 30 godina i dalje želite poraditi na svojoj mišićnoj masi, najvažnije od svega je to da se fokusirate na svoja načela pomoću kojih želite stići do cilja. Ukoliko imate zdravstvenih problema, prije nego što počnete s intenzivnim treninzim trebate se konzultirati s liječnikom, pogotovo ako imate problema sa srcem, mišićima, kostima ili zglobovima.

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)

Building Body premium

Pridruži se BB obitelji potpuno besplatno i ostvari razne pogodnosti:

 

pristup premium sadržaju

najnovije vijesti iz svijeta fitnessa

prijava na naš newsletter

ekskluzivni popusti u Polleo Sportu

Registriraj se