7 velikih pogrešaka u pripremi povrća
Sezonsko povrće – kako ga skuhati i pripremiti na najbolji način? Tijekom ljeta obično imamo svježe proizvode na raspolaganju u velikim količinama zahvaljujući bogatim vrtovima i tržnicama. Kuhanje povrća, ako to činite na ispravan način, prava je umjetnost.
Da biste povrće kuhali na najbolji način, dobro je znati koje su najčešće pogreške tijekom pripreme kako biste ih naučili izbjeći. Na taj ćete način pripremiti ukusna i zdrava jela od povrća koja možete uvrstiti u svoj novi fit jelovnik.
1. Predugo kuhate povrće
Uvijek pažljivo pazite na vrijeme kuhanja vašeg povrća. Naravno, određeno povrće poput krumpira treba kuhati do savršenstva, jer se ne može jesti sirovo. Ostalo povrće, poput brokule i mrkve, tijekom kuhanja treba ostati lijepe svijetle boje i ne bi smjelo biti premekano. Ukratko, općenito je bolje povrće ne kuhati predugo, ali možete isprobati pripremu “al dente” ako želite dobiti zanimljiv okus povrća.
2. Dodajete previše soli
Povrće ima poseban okus koji možete začiniti do neke mjere, ali ga ne biste trebali u potpunosti prekriti solju. Nemojte upotrebljavati previše soli, a uobičajenu kuhinjsku sol zamijenite cjelovitom morskom ili himalajskom solju ili začinima koji mogu poboljšati okus povrća. Previše soli u prehrani uzrokuje dehidraciju, nadutost, natečenost, često mokrenje te povećanu želju za nezdravom hranom.
3. Dodajete previše ulja
Mala količina ulja kao začina je sasvim dovoljno da obogatite okus svog povrća. Ne biste trebali pretjerivati s količinom ulja tijekom kuhanja ili prženja povrća u tavi. Jedna ili dvije žlice mogu biti dovoljne, ovisno o količini i vrsti povrća. Ako u tavi dobro zagrijete vrlo malo ulja prije stavljanja povrća, primijetit ćete da će kuhanje biti brže i da će povrće biti puno manje masno.
4. Ne marinirate
Ako volite povrće sa žara, nikako nemojte zaboraviti na marinadu. Zapravo se marinada smatra temeljnim korakom u pripremi povrća s roštilja, kako zbog okusa, tako i kako bi se spriječilo da povrće previše crni i oslobađa štetne tvari tijekom kuhanja. Mariniranje pomaže da hrana ostane vlažna i te da ne pregori brzo.
5. Koristite ulje loše kvalitete
S vremena na vrijeme volite pojesti prženo povrće? U ovom slučaju dobro je izbjegavati nekvalitetna ulja i ciljati izravno na maslinovo ulje. Neki ljudi preferiraju druga ulja za prženje kako bi uštedjeli novac, no nedavna je studija potvrdila da je maslinovo ulje bolje za prženje od suncokretovog, kukuruznog ili sojinog ulja, kako u fritezi, tako i u tavi.
6. Bacate vodu u kojoj ste kuhali povrće
Ne bacajte vodu za kuhanje koja se koristi za pripremu kuhanog povrća. Konkretno, s vodom od kuhanog povrća možete pripremiti druge recepte, poput krema, juha i rižota.
7. Pojedino povrće ne osušite dovoljno
Želite li pripremiti hrskavo kuhano povrće? Pripazite da ga dobro osušite prije početka kuhanja. Zapravo, voda prisutna na još uvijek mokrom povrću stvorit će paru u vašoj vrućoj tavi, a povrće neće postati svježe i nastojat će previše omekšati. Dakle, ako ciljate na hrskavost povrća, vodite računa o vremenu sušenja. To je česta pogreška uzrokovana žurbom tijekom kuhanja. Odvojite malo vremena da osušite povrće kako bi vam rezultati u kuhinji bili bolji. 😉