6 ulja koje dosad niste, a možete koristiti u prehrani
Koliko puta ste pripremili salatu na isti način?
Zdravo i razvikano maslinovo ulje, intenzivnije gusto bučino ulje ili kokosovo ulje – sve su to jako zdrava ulja koja možete iskoristiti za razne recepte. No, postoje i brojna druga ulja koja mogu djelovati izuzetno povoljno na vaše zdravlje. Raznolikosti se ne treba bojati, jer uvijek možete pronaći nešto novo što će vas oduševiti.
Pri odabiru ulja za kuhanje, morate se držati jednostavnog pravila – birajte ulja bogata polinezasićenim i mononezasićenim mastima te omega-3 masnim kiselinama, a klonite se ulja koja su bogata transmastima. Njih možete naći u slatkišima, brzoj hrani i masnom čipsu, koji bi trebali biti vaši neprijatelji.
Ono na što je potrebno obratiti pažnju jest da su ulja izuzetno kalorična – jedna žlica ulja sadrži u prosjeku 120 kalorija, stoga ih treba pametno koristiti.
Još jedan važan podatak oko kojega trebate voditi brigu jest način na koji se ulje može iskoristiti. Pojedina ulja su isključivo namijenjena kuhanju i pečenju, dok druga možete koristiti kao dodatak za umake ili salate.
Pripremili smo popis zanimljivih ulja koja nisu toliko poznata i koja biste mogli uvrstiti na svoj jelovnik.
1. Bademovo ulje
Zbog iznimno visokog udjela nezasićenih masnih kiselina(92%) kao i vitamina E, ulje od badema je vrlo zdravo.
Ovo ulje ima blagi orašasti okus i blijedo žutu nijansu. Sadrži visoke količine monozasićenih masnoća i poboljšava zdravlje srca. Treba ga koristiti za kuhanje na visokim temperaturama i prženje. Upotrijebite ga kao dodatak za salatu, marinadu ili kao aromu za slatka tijesta. Poseban okus daje i u desertima.
2. Ulje avokada
Avokado znan kao”aligatorska kruška”, potječe iz Središnje i Južne Amerike, gdje se počeo uzgajati 8000 g. pr. Kr. i gdje je oduvijek bio kraljevsko voće.
Ulje ima glatku, svilenkastu teksturu i vrlo je blagog okusa tako da paše uz svaku namirnicu. Prednost uporabe avokadovog ulja u kulinarstvu je visoka točka zagrijavanja i njegova gusta konzistencija. Može se konzumirati i hladno kao dodatak salatama. Pokušajte ga koristiti na pizzi ili kruhu. Također ga možete koristiti kao zamjenu za biljno ulje u pekarskim proizvodima ili kao dodatak za kokice umjesto maslaca.
Ovo ulje bogato je vitaminom E, sadrži svojstvo antioksidansa i bogato je fitonutrijentima. Ono štiti naše stanice od oštećenja i teško oksidira.
3. Ulje od sjemenki grožđa
Prirodno je zeleno-zlatne boje i okusa grožđa s blagom notom vina. Cijena mu nažalost nije pristupačna s obzirom na sam proces dobivanja – iz 15 kg prženih koštica grožđa, odvojenih od same grožđane bobe, dobije se 1 litra ulja.
Ima dobar omjer omega 6 i omega 3 masnih kiselina, dobar je izvor polifenola i fitosterola koji mogu pomoći u smanjivanju nivoa kolesterola.
Ovo ulje je izvrsno za pečenje i dinstanje jela od divljači, mesa i povrća. Njegov okus razbit će težinu jela.
Ulje je preporučljivo za bolesnike s povišenim krvnim tlakom i aterosklerozom. Također se može upotrijebiti u lisnatim salatama, uz sireve i gljive, ali i u voćnim salatama.
4. Ulje sjemenki industrijske konoplje
Ulje sadrži kombinaciju omega 3, 6 i 9 masnih kiselina. Poznato je po visokoj koncentraciji antikancerogene gama-linolenske kiseline, a i radi visoke koncentracije alfa linolenske kiseline.
Uporaba ulja konoplje u svakodnevnoj prehrani sprječava bolesti srca i krvnih žila jer ublažava zgrušavanje krvi i poboljšava profil kolesterola. Radi orašastog okusa, ovo ulje je idealno za korištenje u salati, kao dodatak juhama, raznim umacima, raw food receptima. Možete ga koristiti i kao dodatak raznim desertima te bazama za kolače koje nije potrebno peći.
5. Ulje lješnjaka
Bogato okusom aromatičnog lješnjaka, ovo zdravo ulje puno je vitamina E i izvrstan je antioksidans. Kao i ulje konoplje, ulje lješnjaka treba se čuvati u hladnjaku nakon otvaranja kako bi sačuvalo svježinu.
Zbog visokog udjela jednostavno nezasićene uljne kiseline se može dobro ugrijati, a samim tim pogodno je za prženje mesa i ribe. Ipak treba biti oprezan. Pokušajte ga koristiti kao dodatak kuhanoj riži, kvinoji i zobenim pahuljicama. U kombinaciji s limunskim sokom polijte ga preko tjestenine ili zapečenog povrća. Možete ga dodati i u čokoladnu kremu, palačinke ili sladoled.
6. Ulje crvene palme
Tropski brat kokosovog ulja, dobar je izvor antioksidanata, vitamina E i beta karotena. Istraživanja su pokazala da štiti od srčanih bolesti i štiti zdravlje očiju.
Možete ga koristiti u pripremi jela na visokim temperaturama, stoga je dobra zamjena za maslac. Njegov kremasti okus odlično paše uz curry, rižu, ribu, umake i razno povrće.