CROSSFIT U REKREACIJI – DA ili NE?

Crossfit je definitivno u zadnjih nekoliko godina zauzeo značajno mjesto u svijetu fitnessa. Metoda treninga i natjecanja koju je 80-ih godina osmislio bivši gimnastičar Greg Glassman, proširila se svijetom brzinom svjetlosti i zauzela ogromno mjesto u rekreativnom vježbanju. Premda su mišljenja o crossfitu u svijetu fitnessa dosta podijeljena, kao kineziolog sam osjetio potrebu za analizu crossfita u rekreativnom vježbanju.
BODYBUILDING vs CROSSFIT
Jedno od najvećih prepucavanja oko Crossfita događa se upravo na ovoj relaciji. Iako se sljedbenici bodybuildinga izruguju na male mišiće crossfitera u odnosu na njihove glavne aktere, mislim da je glavni problem krenuo zbog nastanka novog organiziranog oblika vježbanja u svijetu fitnessa, koji je počeo izvlačiti ljude iz teretana i prezentirati im nešto „novo“ i zanimljivo, a samim time smanjio posao klasičnih teretana.
Ako ćemo usporediti ova dva sporta, onda je to jednako kao da uspoređujemo skijanje i skokove u vodu. Bodybuilding je estetski sport, u kojemu je cilj u raznim kategorijama impresionirati suce sa fizičkim izgledom. Nema štoperice, nema metra, nema poena, nego isključivo subjektivna procjena sudaca. Za razliku od toga, Crossfit je natjecanje u kojemu sudionici moraju ostvariti određeni broj ponavljanja ili svladati određenu distancu sa zadatcima u što kraćem vremenu. Fizički izgled crossfitera u natjecanju je totalno nebitan. U ovom pogledu su Crossfit i Bodybuilding dva totalno odvojena pojma koji se niti ne mogu usporediti.
Zašto onda tolika prepucavanja? Naravno zato što je u rekreativnom vježbanju glavni cilj zdravlje i fizički izgled. Sve veći broj rekreativaca počeo je trenirati crossfit , jer smatra da će na taj način izgraditi atletsko i funkcionalno tijelo kakvo imaju vrhunski crossfiteri. Takav pristup je logičan jer kao što ste mogli pročitati u jednom od mojih tekstova, različiti tipovi treninga različito utječu na fizički izgled. Da li trebamo trenirati kao vrhunski sportaši da bi bolje izgledali i poboljšali svoj zdravstveni status?
CROSSFIT KAO REKREACIJA
Pojavom Crossfita sam osobno bio oduševljen, jer takav oblik vježbanja prezentira spoj svih oblika rekreacije i sporta. Od olimpijskog dizanja utega, trčanja, veslanja, gimnastike, plivanja, do elemenata raznih vježbi s kojima se susrećemo u teretani. Osim toga, Crossfit je i spoj različitih metoda treninga, pa ćemo se susresti i sa treningom maksimalne snage, mišićne izdržljivosti, repetitivne snage itd. Također, Crossfit će pozitivno utjecati na razvoj svih naših funkcionalnih i motoričkih sposobnosti, odlično nas motivirati na rad i pružiti dobru zabavu. Sve u svemu Crossfit je fenomenalan, no naravno postoji jedno veliko ALI.
Bez obzira na kombinaciju raznih aktivnosti, glavna karakteristika Crossfita je način treniranja, kojemu je cilj odrađivanje maksimalnog broja ponavljanja u što kraćem ili zadanom vremenu. Sve aktivnosti koje su spojene u Crossfit oblik vježbanja, preuzete su iz raznih sportova i zapravo se odavno koriste u kondicijskoj pripremi sportaša, pa i u individualnom i grupnom radu s rekreativcima. Crossfit je uspio s odličnim marketingom sve to približiti javnosti i uklopiti u svoj koncept vježbanja na svoj način.
VIŠE, BRŽE I JAČE NE ZNAČI NUŽNO I BOLJE ZA VAŠE TIJELO
Široki spektar aktivnosti definitivno pridonosi raznolikom razvoju sposobnosti i izgradnji atletskog tijela, ali i obuhvaća ogromnu bazu različitih vježbi i tehnika za koje je potreban dugačak period da bi se usvojile, a još duži period da bi se usavršile i automatizirale. Također, bilo da se radi o vrhunskom sportašu ili rekreativcu, maksimalan angažman u izvođenju ponavljanja u bilo kojoj vježbi na naše tijelo rezultira ogromnim stresom i trenutnim padom radnih sposobnosti, što dalje može rezultirati velikim ozljedama, a to nam nikako nije cilj u rekreaciji.
Svi smo već zaključili da vrhunski sport nikako nije zdrav, jer su mu ozljede sastavni dio i vrlo mali broj vrhunskih sportaša se može pohvaliti karijerom bez ozljede, naročiti ako govorimo o individualnim sportovima. Naravno ozljede se ne dešavaju zato što su sportaši neoprezni i smotani, nego zato što konstantno daju svoj maksimum u želji za boljim rezultatom. Ako su ozljede neminovne kod vrhunskih sportaša, čija je tehnika savršena, a sposobnosti vrlo visoke, što mislite koja je mogućnost ozljede rekreativca u treninzima u kojima konstantno daje svoj maksimum?
KRIVA PERCEPCIJA CROSSFITA
Crossfit je definitivno potaknuo ljude na rekreiranje i prikazao im da rekreacija može biti zabavna ako odaberete aktivnosti koje vam se sviđaju i od njih stvorite trening. Zabluda je to što puno ljudi, kada vidi trening s girjom, medicinkom ili s gimnastičkim elementima, odmah ga povezuju sa Crossfitom. Crossfit samo predstavlja koncept vježbanja, ali sve discipline ili elementi koje on koristi su davno izmišljene i većina njih zapravo tvori bazu i osnove kondicijskog treninga. Na neki način ovdje možemo napraviti i usporedbu i s TABATA oblikom treninga, koji je također svoju popularnost stekao kao koncept treninga a ne predstavnik novih programskih sadržaja.
Crossfit je definitivno približio rekreativcima jako puno novih programskih sadržaja (vježbi) s kojima se do sada nisu susreli u rekreaciji, i to je velika odlika ovog oblika treninga i veliki napredak u svijetu fitnessa. Trenerima i kineziolozima sve to bi trebalo odavno biti poznato i oni su ti koji trebaju prosuditi na koji način će izvoditi trening s takvim sadržajima. Da li je za rekreativca zdravije i bolje spojiti 3 vježbe, zadati mu broj ponavljanja i reći da kružnim oblikom rada napravi što više cijelih krugova u 10 minuta ili da mu trener odredi ponavljanja, serije i pauzu između serija, i kaže da sa savršenom tehnikom, bez žurbe odradi sve zadano? Prosudite sami!
ZAKLJUČAK
Crossfitu definitivno možemo pripisati zasluge za spoj širokog spektra kinezioloških aktivnosti i prezentiranje rekreativcima da mogu trenirati na različite načine i da mogu koristiti različite rekvizite i vježbe kako bih ostvarili svoje ciljeve. Također podržavam i oblik treninga u kojemu rekreativci svladavaju određeni broj ponavljanja u zadanom vremenu, ako se radi o jednostavnim vježbama koje je polaznik usavršio i automatizirao pokret.
Takav „natjecateljski“ oblik treninga definitivno će podići motivaciju, pružiti zabavu i razbiti rutinu treninga, ali budite oprezni u izboru sadržaja. Ako govorimo o zahtjevnim vježbama (olimpijsko dizanje utega, gimnastičke vježbe, penjanja, vježbe s girjama, itd.) onda definitivno budite oprezni i vodite se time da je tehnika na prvome mjestu jer sve ostalo vas može dovesti do ozbiljne ozljede. Također bih naglasio da je cijeli tekst namijenjen za CROSSFIT U REKREACIJI, a ne vrhunski i natjecateljski crossfit.
Natjecateljski crossfit je kao i svaki drugi vrhunski sport. Natjecatelji su strojevi sa savršenom tehnikom i visokim funkcionalnim i motoričkim sposobnostima. Svaki vrhunski sport nosi svoje rizike, pa tako i Crossfit i u tom pogledu ga uopće ne karakteriziram kao nešto loše, već kao odličnu prezentaciju ljudskih krajnjih mogućnosti. Kombinacija snage, izdržljivosti, brzine u obliku natjecanja definitivno nam pokazuje što sve ljudsko tijelo može.
S obzirom na sve napisano i prikazane dobre i loše strane ovog oblika vježbanja, zaključio bih da:
Rekreativni Crossfit DA, ali pametno i sigurno, a ne brže, jače i više.