6 manje poznatih simptoma dehidracije

Vjerojatno od malih nogu znate da voda čini 60-70% naše ukupne mase, zbog čega je neophodno hidratizirati se tijekom dana. Bez vode naše tijelo ne može normalno obavljati sve svoje funkcije, a smanjen unos vode može prvo izazvati pojedine neugodne simptome, a dugoročno dovesti i do težih zdravstvenih stanja. Iako ste sigurno informirani o tome zašto je voda važna i koliko vode trebamo popiti tijekom dana, u ovom članku odlučili smo izdvojiti nekoliko simptoma dehidracije koje biste trebali spriječiti na vrijeme.
1. Loš zadah
Slina ima antibakterijska svojstva, a dehidracija može spriječiti vaše tijelo da stvara dovoljno sline. Ako ne proizvodite dovoljno sline, ono što se događa je prekomjerni rast bakterija u ustima, a jedna od nuspojava toga je zadah iz usta. Proizvodnja sline usporava se tijekom spavanja, što dovodi do neugodnog okusa u ustima dok bakterije rastu. Dakle, sljedeći put kad vam se usta čine suha i dah vam nije previše ugodan, možda je vrijeme za rehidraciju.
2. Suha i nadražena koža
Iako mnogi misle da je znoj najbolji pokazatelj dehidracije, jedan od simptoma koji se najviše primjećuje može biti vrlo suha ili nadražena koža. Također, još jedan simptom koji se očituje na koži je kada ju “štipnete” i treba joj dugo da se vrati u početni položaj. Na taj način možete zapravo testirati jeste li dehidrirali.
3. Grčevi u mišićima
Kada vaše tijelo izgubi dovoljno tekućine, ono se ne može ohladiti, što može dovesti do raznih toplinskih bolesti. Jedan od simptoma na koji treba paziti su grčevi u mišićima, koji se mogu dogoditi tijekom vježbanja, posebno ako trenirate na velikim vrućinama. Što više postajete vrući, veća je vjerojatnost da ćete dobiti grčeve u mišićima, a to se događa zbog čistog toplinskog učinka na mišiće. Kako mišići rade sve jače i jače, oni mogu iskoristiti samu toplinu tijela. Promjene u elektrolitima, poput natrija i kalija, također mogu dovesti i do grčenja mišića. Zbog toga je važno redovito se hidratizirati vodom ili izotoničnim napitcima koji nadoknađuju izgubljene elektrolite.
Čak i po hladnijem vremenu, dehidracija je moguća ako tijekom treninga ne pijete dovoljno tekućine. Tada su simptomi možda blaži ili se javljaju sporije, ali dehidracija nosi iste rizike bez obzira na temperaturu.
4. Vrućica i tresavica
Ostali simptomi toplinske bolesti uključuju vrućicu i tresavicu. Vrućica može dodatno pogoršati dehidraciju jer čim je tjelesna temperatura veća, dehidracija postaje gora. Vrućica može dovesti do toplinskog udara, zbog čega biste trebali zatražiti medicinsku pomoć čim primijetite ove simptome tijekom treninga. Primjena leda i hladnih, mokrih krpa i premještanje na hladno mjesto kratkoročne su strategije dok ne posjetite medicinskog stručnjaka.
5. Želja za hranom
Kad ste dehidrirani, organima poput jetre koja koristi vodu može biti teško osloboditi glikogen i druge komponente vaših energetskih zaliha, tako da zapravo možete dobiti želju za hranom. Iako možete žudjeti za bilo čim, od čokolade do slanog međuobroka, želja za slatkim je češća jer vaše tijelo može imati poteškoća s razgradnjom glikogena kako bi se oslobodila glukoza u krvotok i koristila kao gorivo, odnosno izvor energije.
6. Glavobolja
Čak i blaga dehidracija može izazvati glavobolju i potaknuti migrenu. Iako različiti faktori, osim dehidracije, mogu uzrokovati glavobolju, ispijanje pune čaše vode i hidracija tijekom dana jednostavan je način za ublažavanje boli ako je dehidracija krivac za to.