5 navika koje vam mogu spasiti život
Ako imate puno životnog iskustva, manju sklonost materijalnim dobrima i puno lijepih uspomena, i sami znate da je život ono najvrjednije što imate. Zbog toga biste trebali brinuti o svom mentalnom i fizičkom zdravlju te uvesti pojedine navike koje pridonose dugovječnosti. Neke od njih možete provjeriti u nastavku članka:
1. Ne pušenje
Ovo ne trebamo posebno istaknuti jer od malih nogu znate da je pušenje sve samo ne zdrava navika. Osim što smanjuje unos kisika (jer se ugljikov monoksid iz cigarete veže uz hemoglobin u crvenim krvnim stanicama umjesto kisika), pušenje smanjuje kapacitet pluća i stvara nakupljanje sluzi. Još jedna negativna posljedica je to što neprirodno ubrzava rad srca. Zanimljivo je to što broj otkucaja pušača je za 30% veći od nepušača, jer je nikotin stimulans koji izravno djeluje na srce. Svaka cigareta oduzima 7 minuta života – zbog toga biste trebali izbaciti pušenje kao svoj svakodnevni ritual i produljiti svoj životni vijek navikama koje smo izdvojili u nastavku.
2. Zdrava prehrana
Mislite li da je zdrava prehrana faktor koji pomaže samo osobama koje žele smršavjeti ili povećati masu? Istraživanja pokazuju da zdrava uravnotežena prehrana može utjecati na reakcije u našem mozgu i učiniti da se osjećamo sretnije i bolje. Bolje raspoloženje, više serotonina i manje stresa dokazano produljuje životni vijek. Upravo zato se pobrinite da se na vašem tanjuru nalazi dovoljno proteina, složenih ugljikohidrata i zdravih masti.
3. Redovita fizička aktivnost
Zbog uredskih poslova i tehnologije navikli smo na sjedilački način života koji je uzrok mnogim zdravstvenim problemima. Ako radite u uredu, pokušajte pauze iskoristiti za kretanje ili odvojiti nekoliko minuta da se istegnete. Smanjite vožnju automobilom na najmanju moguću mjeru i, ako vam vremenske prilike to dopuštaju, putujte na posao pješice ili s biciklom.
4. Održavanje zdrave tjelesne težine
Naravno, ovo ne znači da biste trebali isklesati apolonsko tijelo da biste bili zdravi. Čak i gubitak 5-10 posto tjelesne težine, ako imate prekomjernu tjelesnu težinu ili ste pretili, može povoljno utjecati na rizik od srčanih bolesti i drugih stanja (što produljuje životni vijek). Ključ gubitka kilograma, koliko god to zvučalo jednostavno, je stvoriti deficit energije (kalorijski deficit) koja se konzumira hranom i pićem, naspram energije potrošene u vašem svakodnevnom životu. Drugim riječima, trebate trošiti više kalorija nego što ih unosite. To postižete fizičkom aktivnošću, zdravom prehranom, jačanjem mišića i uvođenjem nekih novih navika u svoju dnevnu rutinu (raspored spavanja, ispijanje vode, uvođenje kretanja u svakodnevicu…).
5. Ograničavanje unosa alkohola
Alkohol najviše oštećuje mozak, srce, jetru i gušteraču, no posljedicama alkoholiziranog stanja možete oštetiti i ostatak tijela. S obzirom na to da je alkohol diuretik, može uzrokovati dehidraciju jer potiče bubrege da proizvode više urina. Također, alkoholom unosimo nepotrebne kalorije koje naše tijelo ne može preraditi ili iskoristiti za energiju, zbog čega može uzrokovati povećanje tjelesne težine. Osim toga, alkohol ometa san, a kvalitetan san neophodan je za dugoročno zdravlje.