5 najgorih stvari koje početnici rade u teretani

Mnogo je onih koji žele izgledati kao profesionalni fitness modeli ili bodybuilderi, ali zaboravljaju da je riječ o profesionalcima koji godinama vježbaju i po 5 puta tjedno s puno odricanja što se tiče prehrane i životnih navika. Upravo oni koji nedovoljno vježbaju ili tek kreću s vježbanjem često odluče poći stopama profesionalaca te pokušavaju već nakon par mjeseci raditi po njihovom programu. To je naravno velika greška jer trebaju krenuti s razinom treninga koja je u skladu s njihovim mogućnostima. U suprotnom riskiraju u najmanju ruku neuspjeh, a vrlo često i ozljede.
Zato vam donosimo 5 najgorih stvari koje početnici i amateri rade/ne rade u teretani:
1. Preskakanje zagrijavanja
Puno mladih nadobudnih početnika krene u teretanu ne razmišljajući o zagrijavanju i istezanju te se odmah bacaju na podizanje teških utega. Iako u početku možda i neće osjećati posljedice, nakon nekoliko mjeseci ili godina stvari će doći “na naplatu”. Drugim riječima, rad s teškim utezima bez zagrijavanja garantirano povećava šanse od oštećenja mišića, ligamenata i tetiva. Zato je dobro istegnuti se i zagrijati, vozeći bicikl ili trčeći na traci uoči i na kraju treninga.
2. Prerano podizanje većih težina
Kada početnici u teretani vide iskusne i ‘definirane’ vježbače kako podižu velike težine utega i bučica, često požele dizati iste težine. No, to obično dovodi do nepravilnog izvođenja vježbi, iskrivljavanja pokreta tijela kako bi se digla težina koja nije realna za početnika. Takvo vježbanje je na kraju beskorisno i još gore – može prouzrokovati ozljede. Zato treba biti pametan i lagano povećavati težine i pravilno napredovati.
3. Korištenje isključivo sprava
Većina modernih teretana ima sprave koje pogađaju mišićnu grupu koju poželite i to iz različitih kuteva. Nema ništa loše u tim spravama, ali početnici se često oslanjaju samo na rad na njima čime usporavaju vlastiti mišićni rast. Pritom zaboravljaju na puno djelotvornije vježbe poput čučnjeva, mrtvog dizanja, veslanja, bench pressa, propadanja i zgibova koje bi trebale imati prednost nad spravama.
4. Pretreniranost
Puno početnika često na krilima svog entuzijazma i nestrpljivosti počnu vježbati do iznemoglosti kako bi dobili na mišićnoj masi ili ostvarili neki cilj poput dizanja 100kg u benchu. Zbog toga provode previše vremena u teretani radeći prevelik broj vježbi i uđu u stanje pretreniranosti koje ih na kraju ograničava u njihovom napretku. Zato je dobro podsjetiti da mišići ne rastu dok treniramo, već kad se odmaramo i oporavljamo. Za početnike se preporuča 3 do maksimalno 4 puta tjedno vježbanja, a s utezima ne bi nikad trebali trenirati više od dva dana zaredom.
5. Izbjegavanje ‘dosadnih’ vježbi
Čak i iskusni vježbači često rade istu grešku, trenirajući samo jednu mišićnu svakodnevno. Pritom se često zapostavljaju druge skupine mišića, poput nogu i leđa. Nije rijedak slučaj da vidite osobe koje idu u teretanu s brutalno razvijenim gornjim dijelom tijela, a imaju neistrenirane noge jer im se nije dalo vježbati taj dio tijela. Zato je potrebno trenirati sve dijelove tijela jednakim intenzitetom i naporom, kako bi izgradili proporcionalno tijelo.