4 vrste fizičke aktivnosti koje pomažu kod stresa

Jeste li često pod stresom u zadnje vrijeme? Zbog današnjeg načina života gotovo ga je nemoguće izbjeći, a mnogima je vrlo teško svakodnevno se nositi s ogromnom količinom stresa. Ovu negativnu posljedicu neprirodnog, ali nažalost uobičajenog životnog tempa možete ublažiti ili ukloniti sasvim prirodnim putem – fizičkom aktivnošću. Ponekad je potrebno izdvojiti samo nekoliko minuta ili sat vremena da posvetite pažnju svom tijelu, pa time nesvjesno i svom psihičkom zdravlju. Zbog toga smo izdvojili 4 aktivnosti koje su se pokazale učinkovitima kod rješavanja stresa.
1. Istezanje
Stres može negativno utjecati na mišiće, a posebno kada držite svoj vrat i ramena napetima kada ste nagnuti pred laptopom tijekom posla. Kada oslobodite dio ove fizičke napetosti mišića istezanjem, možda ćete osjetiti i manje emocionalnog stresa, a istraživanje u Harvard Health Publishing pokazalo je da istezanjem od samo 10 minuta 3-4 puta tjedno možete ostvariti isti učinak.
Započnite s istezanjem dijelova tijela koji su vam napeti. Ako je to područje gotovo cijelo tijelo, onda istežite ramena, vrat, listove, stražnju ložu i fleksore kuka, odnosno dijelove tijela koji su najčešće napeti
2. Joga
Ova drevna aktivnost djeluje smirujuće na središnji živčani sustav, a primarno se izvodi kao duhovna praksa unutarnje svijesti. Mnogi kao rezultat joge očekuju “pročišćenje” uma i tijela te oslobađanje energije. Drugim riječima, joga se prakticira kao vrsta meditacije na psihičkoj i fizičkoj razini. Osim “detoksifikacije” tijela na duhovnoj razini, joga može poboljšati fleksibilnost, pokretnost i ravnotežu. Na fizičkoj razini joga aktivira sporo mišićno tkivo, koje vam omogućuje izdržljivost, te produžuje i jača mišiće.
Kao vrsta joge koja pozitivno utječe na smanjenje stresa pokazala se yin joga. Poznato je da mnogi ljudi prakticiraju jogu da smanje stres, stoga ne čudi da samo pet tjedana yin joge i psihoedukacije smanjuje stres i anksioznost te vam pomaže da ne reagirate preburno na svakodnevne stresne situacije.
3. Hodanje
Hodanje je jedna od aktivnosti koja je vrlo učinkovita za rješavanje stresa, a najveća njena prednost je to što je besplatna. Istraživanje u Behavioral Sciences iz 2018. godine pokazalo je da hodanje smanjuje razinu kortizola (hormona stresa) i poboljšava suočavanje sa svakodnevnim stresom, a posebno kod ispitanika koji su šetali u prirodi.
Osim što pozitivno utječete na raspoloženje, hodanjem jačate i mišiće nogu, poboljšavate cirkulaciju i zdravlje srca te možete utjecati na smanjenje i održavanje tjelesne težine.
4. Trčanje
Tijekom stresnih vremena sigurno nekad poželite pobjeći od svojih problema. Naravno, “pobjeći” možete tako da doslovno otrčite od njih na kratko vrijeme. Trčanje se pokazalo kao aktivnost koja smanjuje stres jer potiče tijelo da oslobađa tvari koje opuštaju mozak. Ova aktivnost također poboljšava kardiovaskularni i respiratorni sustav, jača srce te smanjuje rizik od srčanih udara. Trčanje također jača naše mišiće te pomaže očuvati kosti i zglobove. Nadalje, ova aktivnost pomaže održati kondiciju, a samim time tijelo je u stanju prilagoditi se svakodnevnim fizičkim aktivnostima.