Žudnja za hranom – evo kako je kontrolirati
Znam da se mnogi pokušavaju što zdravije hraniti, ali su nemoćni u situacijama izuzetne potrebe/želje za nekom hranom!?
Imali ste obilan ručak prije neka dva sata…a sada sve o čemu razmišljate je kremasta čokolada s lješnjacima skrivena u kuhinjskom elementu i/ili o onom kolaču kojeg je donijela kolegica na posao? I recimo, nekih 5 minuta uspješno odolijevate iskušenju, ali ne možete prestati misliti na to kako bi bio ukusan barem jedan mali komadić čokolade🙊.
Vaš svijet se usporava i misao da će vam čokolada pomoći se pojačava (uz opravdanje da vam je sada potrebna čokolada zbog manjka energije, nemate izbora i popuštate napasti!).
Dobra vijest je da u većini slučajeva žudnja za hranom proizlazi iz jednostavnih fizioloških ili psiholoških uzroka i može se kontrolirati unosom organizmu neophodnih nutrijenata.
1. SLATKIŠI 🍫🍬🍭
Ne možete ni dan bez slatkiša? To znači da je vašem organizmu potrebna dodatna energija, krom ili esencijalna aminokiselina triptofan. Žudnja za slatkim je možda jedna od najkompleksnijih prehrambenih potreba. Pojačana potreba za slatkišima odnosno šećerom može biti znak da su vašem tijelu potrebni ugljikohidrati kao energija za mozak i tijelo. Ali, želja za slatkim namirnicama može biti i emocionalan znak da nedostaje “slasti” u vašem životu.
Konzumirajte mahunarke, kruške, bobičasto voće, sjemenke bundeve, sjemenke suncokreta i cjelovite žitarice.
Počastite se aktivnostima koje će vas razveseliti i opustiti kao što su šetnja u prirodi, umjetnost, dobra glazba i primijetit ćete da se žudnja za slatkim može utažiti i bez hrane.
2. UGLJIKOHIDRATI (kruh, tjestenina, peciva…) 🍪🍩 🍞
Zaokupljaju vas misli o tjestenini, kolačima, kruhu, krekerima i pecivima?
To može biti pokazatelj inzulinske rezistencije, hipoglikemije (naglog pada razine šećera u krvi), nedostatka kroma ili kroničnog umora. Najvjerojatnije vam je potreban dodatan unos kroma i balans razine šećera u organizmu.
Konzumirajte banane, jabuke, marelice, špinat, ciklu, avokado, brokulu, celer, blitvu, mrkvu i pastrnjak, a za bolju kontrolu šećera uključite u vašu prehranu više vlakana (povrće tamno zelene boje), te namirnice koje sadrže što više kroma i magnezija. Svakako nastojte da u svakom obroku ima i određena količina proteina.
3. SLANE GRICKALICE 🍟
Potreba za čipsom, kokicama, smokićima i drugim slanim grickalicama upućuje na određene nedostatke vezane za nadbubrežnu žlijezdu i manjak elektrolita, a i često se javlja uslijed disbalansa hormona zbog stresnih situacija.
Pojačana potreba za unosom soli najčešće ukazuje na potrebu organizma za elektrolitima i mineralima, što bi također moglo značiti da tijelo vapi za vodom (sol ima tendenciju zadržavanja vode u organizmu).
Povećajte unos tekućine! Konzumirajte celer, masline, rajčice, alge ili himalajsku sol da bi nadoknadili elektrolite i minerale.
4. GAZIRANA PIĆA
O da, postoje i takvi. Žudnja za gaziranim pićima je često prisutna kod osoba koje unose stimulanse u organizam, a istovremeno ne piju dovoljno vode (npr. ispijate kavu za kavom, a uz njih ne pijete vodu, a kamoli tijekom dana). To može biti i znak nedostatka kalcija u organizmu.
PIJTE VODU te konzumirajte kelj, bademe, špinat i brokulu uz čiju pomoć ćete nadomjestiti kalcij.
5. LED
I zadnja ekipa u koju spadam i sama iz doba trudnoće – znači, ja već godinama pijem mlaku vodu, a u fazi trudnoće sam htjela žvakati led, hehe, što je u biti pokazivalo na manjak željeza ili nekih drugih minerala u organizmu.
Konzumirajte što više hrane bogate željezom, uključujući tamnozeleno lisnato povrće, mahunarke, orašaste plodove i sjemenke.
Više-manje sve se svodi da nam stres svima škodi (na ovaj ili onaj način), pa si za početak osigurajte dovoljno sna jer ćete tako najbolje normalizirati razinu hormona stresa u organizmu. 😴
Jedite raznoliko, pijte vodu i uživajte u aktivnostima koje vas uveseljavaju.
Također, uz sve navedeno, budite spremni – pri ruci uvijek imajte zdraviju hranu koja će u kriznim trenucima biti odlična zamjena za onu nezdravu! 👌 💪 👊 👍