Zašto (ne)konzumirati đumbir?

Europi su blagodati đumbira poznate još od davnog 9. stoljeća, a pretpostavka je da je prvi put pronađen na nekom otoku u Tihom oceanu. Đumbir je izdržljiva, gomoljasta biljka iz porodice ljiljana koja naraste do visine 50 do 100 cm. Ima debelu stabljiku i duge listove te iz zemlje raste vodoravno. Najkorišteniji dio đumbira je svakako njegov korijen koji je žućkaste boje, jake arome te ljutkastog okusa.
Indija, Jamajka, Kina i Afrika zemlje su koje obiluju đumbirom zbog klime koja pogoduje njegovom rastu i kvaliteti. U tim se zemljama đumbir svakodnevno koristi kao začin u njihovim nešto pikantnijim jelima.
Đumbir možemo pronaći u raznim oblicima, no najprirodniji i najpopularniji je u obliku korijena, od kojeg se onda proizvodi u drugim oblicima. Može biti neoguljen, oguljen ili samljeven u obliku praha.
Đumbir je omiljen i kod Engleza koji ga koriste u pripremi ukusnog biskvita kojeg svi znamo pod nazivom Gingerbread. Taj naziv odnosi se na kolačiće koji su neizostavni dio ovog božićnog dijela godine – medenjaci.
Upotreba đumbira
Osim u prehrani kao začin, đumbir koristimo i u liječenju mnogih bolesti. Ne samo da jača imunitet, nego nas može izliječiti od sitnih kožnih problema, problema s cirkulacijom, mučninama, pa čak i ozbiljnih problema s unutarnjim organima kao što je žuč. Također, koristi se u kozmetici kao proizvod za uljepšavanje i detoksikaciju kože.
Mnoge poznate farmaceutske tvrtke dodaju upravo đumbir u svoje proizvode zbog njegovih antibakterijskih svojstava te raznih vitamina (B,C) i minerala (željezo, magnezij…). U Japanu se korijen đumbira koristi za proizvodnju piva, a od njega se rade i razni parfemi te eterična ulja.
‘DA’ za đumbir
1. Đumbir je sastavni dio ayurvedske medicine. Prirodan je lijek za bolju probavu jer ublažava nadutost i želučane tegobe, žgaravicu, olakšava i poboljšava rad crijeva i sprječava nastanak čira.
2. Zahvaljujući raznim antibakterijskim, antihistaminskim i analgetskim tvarima, pomaže u smanjenju upala i ublažavanju alergija.
3. Od velike je pomoći kod reuma, artritisa, osteoartritisa i drugih bolesti mišićno-koštanog i vezivnog tkiva, gdje pokazuje bolje rezultate nego liječenje konvencionalnom medicinom (lijekovima).
4. Uz pomoć đumbirovih obloga mogu se liječiti akutni i kronični bolovi u leđima, vratu, želucu, jetri, bubrezima, može se utjecati na razgradnju masti u tkivu, potiče se krvotok te uklanjaju razni toksini.
5. Smanjuje razinu kolesterola i sprječava nastanak krvnih ugrušaka.
6. Pomaže kod raznih vrsta mučnine, od vožnje automobilom do trudnoće i kemoterapije, a ne izaziva omamljenost.
7. Pospješuje izbacivanje viška vode iz organizma i pomaže kod gripe, prehlade i razdražljivosti.
8. Pozitivno djeluje na razvoj djeteta u trudnoći pa i za vrijeme dojenja, ali u umjerenim količinama i samo u svježem obliku.
‘NE’ za đumbir
Pravog NE ustvari i nema, ali potreban je veliki oprez kod trudnica koje žele ublažiti mučnine. Najsigurniji način unošenja đumbira u drugom stanju je da ga koristite svježeg, a ne u obliku praha ili sličnih pripravaka koji su možda jednostavniji za upotrebu. To znači da ga možete bez grižnje savjesti svježeg naribati u nekakvu juhu ili pak napraviti čaj od đumbira.
1. Pretjerane količine đumbira u prahu mogu izazvati pobačaj, pa bi ga u takvom obliku trebalo posebno dozirati ili izbaciti. Ukoliko su vam mučnine nepodnošljive, pripazite da ta količina ne prelazi 2 grama na dan.
2. Kod trudnica ili kod ljudi koji uzimaju lijekove koji sprječavaju zgrušavanje krvi ili snižavaju krvni tlak potrebna je obavezna konzultacija s liječnikom kako ne bi došlo do interakcije.
3. Ne preporučuje se ženama s poviješću pobačaja, vaginalnog krvarenja, poremećajem zgrušavanja krvi ili koje često osjećaju vrtoglavicu u trudnoći te dijabetičarima.
4. Može djelovati negativno kod osoba koje imaju problema sa žučnim kamencima.
Nije upitno koliko je đumbir bitan u svakodnevnom životu i koliko pozitivnih učinaka ima na naše zdravlje, samo je potreban dodatan oprez i liječnička konzultacija ukoliko imate neko od gore navedenih stanja. Poseban oprez potreban je kod đumbira u prahu jer 1 žlica svježeg đumbira odgovara ¼ žličice mljevenog sušenog đumbira.