Usporite s jelom kako biste ostali mršavi
Kada se tiče jedenja, mislimo na maraton, a ne sprint
Sjećate li se kako vam je mama uvijek govorila da najprije dobro sažvačete hranu prije nego li je progutate? Ona je znala o čemu govori. Pravilno sažvakana hrana ne samo da je bolje mehanički usitnjena već i pomaže u otpuštanju probavnih enzima koji kasnije bolje obavljaju ostatak posla. Ako dobro ne sažvačete hranu, to može dovesti do nepravilne probave, što znači manji pritok nutrijenata mišićima (poput aminokiselina), čime možete ograničiti svoj rast i razvoj.
Prema jednom istraživanju iz Japana, brzina kojom konzumirate svoje obroke može utjecati na količinu tjelesnih masnoća koje nosite. Znanstvenici iz Tokija su na 1700 ženskih subjekata proveli ispitivanje vezano za brzinu i količinu hrane koju pojedu, s tim da su ujedno promatrali i njihov indeks tjelesne mase (to je mjera kojom se na temelju visine i težine određuje pretilost). 2003. godine iznijeli su zaključak prema kojem su osobe koje brže jedu sklonije debljanju, odnosno imaju veći indeks tjelesne mase.
U još jednom istraživanju znanstvenici sa Sveučilišta u Nagoyi ispitali su vezu između brzog konzumiranja hrane i količine hrane na 2700 muškaraca i 800 žena, a također su promatrali njihov indeks tjelesne mase, glukozu u krvi i razine inzulina. U jednom izdanju časopisa (2008.) izvijestili su kako, oni ispitanici koji brže jedu, imaju i veći indeks tjelesne mase, kao i više glukoze u krvi te veće razine inzulina od onih koji sporije jedu.
Ono što treba ponijeti sa sobom iz ovih istraživanja jest to da sporije konzumiranje hrane može pomoći u izgradnji veće mišićne mase i održavanju indeksa tjelesnih masnoća pod kontrolom. Zato usporite s jelom, uživajte u njemu i dobro sažvačite svaki zalogaj kako bi probava obavila što kvalitetniji posao, a razine inzulina ostale ujednačene.