Uloga tjelesne aktivnosti u prevenciji i liječenju raka
Svake se godine od 25. do 31. svibnja obilježava Europski tjedan borbe protiv raka (engl. European Week Against Cancer – EWAC). Cilj EWAC-a je uključivanje što većeg broja udruga, donositelja odluka, stručnjaka i šire javnosti u različite aktivnosti i kampanje koje promiču svjesnost o važnosti prevencije raka, dostupnosti liječenja i podrške svim ljudima oboljelima od raka.
Svaki dan EWAC-a posvećen je jednoj od tema vezanih za kontrolu raka – od primarne prevencije i ranog otkrivanja, preko istraživanja i pristupa liječenju pa do skrbi o pacijentima i digitalne skrbi. Posljednji dan EWAC-a ujedno je i Svjetski dan nepušenja.
U sklopu prvog dana EWAC-a (primarna prevencija raka) važnu ulogu ima tema povezanosti raka i tjelesne aktivnosti. Kako bismo se uopće mogli posvetiti ovoj važnoj temi, potrebno je definirati tjelesnu aktivnost.
Kako definiramo tjelesnu aktivnost?
Tjelesna aktivnost nije isto što i vježbanje, već podrazumijeva bilo koji pokret koji nastaje korištenjem skeletnih mišića i koji zahtijeva potrošnju energije. S obzirom na to da je ovo vrlo široka definicija, tjelesnu aktivnost možemo podijeliti u četiri kategorije: profesionalna ili radna (tjelesna aktivnost koju obavljamo na poslu, odnosno na radnom mjestu), rekreacijska (aktivnost koju odabiremo u slobodno vrijeme), kućna (aktivnost koja nastaje prilikom obavljanja kućanskih poslova) te tjelesna aktivnost u funkciji prijevoza (aktivnost koju koristimo za dolazak s jednog do drugog mjesta).
Zdravstveni benefiti koje tjelesna aktivnost donosi izravno ovise o tome koliko ju provodimo. Dakle, trebamo voditi računa da smo tijekom dana aktivni što je više moguće – što se tiče duljine trajanja i učestalosti aktivnosti, ali i u smislu intenziteta aktivnosti.
Podjela tjelesne aktivnosti
Jedna od najpoznatijih podjela tjelesne aktivnosti jest podjela na laganu, umjerenu i intenzivnu aktivnost. Lagana aktivnost podrazumijeva stajanje, hodanje, sporo bicikliranje ili pak istezanje. Umjerena tjelesna aktivnost uključuje aktivnosti poput žustrog hodanja, vrtlarenja ili pak rekreacijskog igranja badmintona, a intenzivna tjelesna aktivnost podrazumijeva planinarenje, dizanje utega, brzo bicikliranje i mnoge druge aktivnosti kojima značajno podižemo puls.
Povezanost tjelesne aktivnosti i raka
Sve je više znanstvenih istraživanja koja se bave utjecajem tjelesne aktivnosti na obolijevanje od raka, na ishode liječenja i poboljšanje kvalitete života oboljelih. Tjelesna aktivnost utječe na brojne mehanizme u našem tijelu (razinu šećera u krvi, spolne hormone, upalne procese, imunološki sustav) koji mogu utjecati na rizik od oboljenja od raka. Osim toga, tjelesna aktivnost, naravno, doprinosi održavanju zdrave tjelesne težine što također utječe na smanjenje rizika od raka.
Najznačajnija (izravna) povezanost uočena je između tjelesne aktivnosti i raka debelog crijeva, dojke i endometrija. Navedena povezanost odnosi se isključivo na tjelesnu aktivnost, neovisno o tjelesnoj težini. Važno je napomenuti kako su tri navedena sijela raka jedna od najčešćih u Europi. Što se tiče neizravne povezanosti, tjelesna aktivnost sprječava nakupljanje suvišnih kilograma i tako utječe na smanjenje rizika i od drugih sijela raka poput raka bubrega, gušterače, jednjaka i žučnog mjehura.
A što je s oboljelima od raka?
Tjelesna aktivnost ublažava simptome povezane s rakom te produžuje život kod nekih skupina oboljelih od raka. Kod nekih sijela raka tjelesna aktivnost tijekom i nakon liječenja poboljšava tjelesno funkcioniranje i kvalitetu života te ublažava bol koja se pojavljuje kod liječenja. Dakle, dok god liječnik ne savjetuje drugačije, oboljelima od raka preporučuje se da budu tjelesno aktivni i da slijede uobičajene smjernice što je više moguće.
Preporuke relevantnih (znanstvenih) institucija o tjelesnoj aktivnosti za osobe kojima je dijagnosticiran rak:
Reference:
https://www.europeancancerleagues.org/cancer-prevention-the-european-code-against-cancer/
https://www.europeancancerleagues.org/european-week-against-cancer-european-week-against-cancer/
Rock CL i sur., CA J Clin, 2012
WCRF/AICR Third Expert Report, 2018
Campbell KL i sur., Med Sci Sports Exerc, 2019