Trening s elastičnom trakom: izbjegnite ove 4 pogreške

Sve više vježbača koristi elastične trake u svojim treninzima. Ako uzmemo u obzir njihovu praktičnost, učinkovitost, lakoću korištenja i raznovrsnost treninga, nije nimalo čudno da je ovaj prilično jednostavan rekvizit vrlo brzo stekao veliku popularnost u fitness zajednici. Osim toga, trake su idealno rješenja ako se odlučite za trening u svoja četiri zida. Ipak, iako na prvu izgleda kao da nemate puno prostora za pogreške prilikom treninga s ovim svestranim rekvizitom, nekoliko je stvari na koje morate posebno obratiti pozornost.
Je li traka prečvrsta?
Dobro promislite prije nego što odaberete najčvršću traku za svoj trening jer ako precijenite svoje mogućnosti, riskirate ozljedu. Kada rastežete traku koja je vrlo čvrsta, ona se vrlo brzo sužava na svoju početnu širinu i ukoliko niste dovoljno snažni da joj pružite otpor, smanjuje se opseg pokreta. Smanjeni opseg pokreta tijekom izvođenja vježbe stvara veliki stres na zglobove i može dovesti do istezanja mišića.
Ako tek počinjete koristiti ovaj rekvizit u svojim treninzima, započnite sa slabijom trakom. Kada uspijete napraviti 10-15 pravilnih ponavljanja s punim rasponom pokreta, vrijeme je da potražite čvršću traku koja će vam pružati malo veći otpor.
Jesu li vam mišići napeti tijekom cijelog pokreta?
Jeste li čuli za TUT, odnosno termin time under tension? Riječ je o terminu koji označava vrijeme koje mišić provede pod napetošću, odnosno opterećenjem tijekom serije. Jednom kada napetost nestane (do čega može doći primjerice ako previše približite noge dok radite glute bridge) intenzitet se smanjuje i to se negativno odražava na učinkovitost treninga.
Vrlo je važno da kontrolirate cijeli pokret i fokusirate da ne dolazi do gubitka napetosti u mišićima, odnosno opuštanja elastične trake. Ako vam je to teško postići, trebali biste trenirati sa slabijom trakom.
Previše rastežete traku
Ako previše rastežete traku tijekom vježbanja, guma će se brzo istrošiti i u konačnici će doći do pucanja trake, što potencijalno može rezultirati ozljedom.
Ukoliko primijetite da prilikom izvođenja vježbi možete rastegnuti traku i više nego što je potrebno, prijeđite na nešto čvršći model koji će vam pružati veći otpor.
Pripazite kod bočnog hodanja s elastičnom trakom
Kada je riječ o treningu s elastičnom trakom, ovo je vježba kod koje se najčešće događaju pogreške. Ako koristite prečvrstu traku, prilikom bočnog hodanja koljena će ići prema unutra, što izbacuje kukove, koljena i gležnjeve iz ravnoteže i smanjuje aktivaciju gluteusa. Također pripazite na položaj stopala. Na okrećite ih prema van jer ćete cijeli pokret prebaciti na fleksore kukova umjesto na gluteuse.
Za pravilnu izvedbu bočnog hodanja s elastičnom trakom najvažnije je da pronađete odgovarajuću traku.
Pravilna izvedba:
- traku smjestite odmah iznad koljena, a noge raširite u širini kukova
- spustite se u polu čučanj
- lijevom nogom zakoračite ulijevo, a desnom nogom pratite pokret
- pazite da je traka cijelo vrijeme napeta
- kuk, koljeno i gležanj su tijekom cijelog pokreta u jednoj liniji