Ono što ne znaš itekako te može povrijediti
Iako se kaže da te ono što ne znaš ne može povrijediti, u fitnessu to ne vrijedi! Sve ono što ne znaš o prehrani ili treningu može te itekako ozlijediti ili u najmanju ruku usporiti napredak. Stoga ćemo uzeti malo vremena kako bismo analizirali neke od najčešćih zabluda u fitnessu.
1. Možemo ciljano gubiti naslage s određenog dijela tijela.
Ovo je jedan od najčešćih mitova i potpuno je pogrešno. Naime, ovo je toliko uopćeno da se mnoge znanstvene studije bave upravo tim pitanjem. Jedna od zadnjih studija uključivala je 12 osoba koje su vježbale samo jednu nogu. Na kraju istraživanja došli su do zaključka kako je na obje noge bio isti učinak, a ispitanici su najviše masnih naslaga izgubili iznad struka. Tako da, ako želite izgubiti masne naslage na trbuhu, znajte da će u isto vrijeme mast otići i s guze.
2. Bez boli nema napretka.
Ili ona poznata: “No pain no gain!”. Krivo. Iako je normalno da osjetimo zatezanje ili čak slabu bol prilikom vježbanja i upalu nakon treninga, svejedno rezultat vremena provedenog u teretani nikako ne smiju biti oštra bol ili ozljede. Ne navodi se uzalud na svim spravama za vježbanje ili programima treninga: “U slučaju da osjetite bilo kakvu oštru bol, prekinite vježbu te se posavjetujte sa svojim trenerom ili liječnikom.”.
3. Ako žena vježba s utezima, ‘nabildat’ će se.
Kao prvo, za ‘nabildati se’ onako kako ljudi uglavnom misle kada izgovore ovu rečenicu potrebne su godine truda, odricanja, prehrane, treninga i stotine i stotine podignutih kilograma utega. Kao drugo, žene koje se rekreativno bave fitnessom nikada neće provesti ni približno dovoljno vremena u teretani, pogoditi prave omjere kod unosa nutrijenata i suplemenata, niti odraditi treninge koje odrade ‘nabildane’ profesionalke. Dakle, nema straha. Utezi su naši prijatelji.
4. Trenažeri su bolji od slobodnih utega.
Trenažeri se preporučuju početnicima koji tek ulaze u svijet fitnessa i prvenstveno se upoznaju sa svojim tijelom i njegovim reakcijama na treninge, a onda i sa spravama i pojedinim vježbama. Zbog svega toga su kod početnika trenažeri sigurnija opcija. Također, mogu biti dobri za starije ljude i osobe s raznim ozljedama. No, za sve ostale koji se misle iole ozbiljnije posvetiti treninzima, uvijek je bolje više vremena provesti među slobodnim utezima. Naime, razna istraživanja idu upravo u korist slobodnih utega jer omogućuju aktivaciju više mišićnih skupina, dok trenažeri pružaju umjetnu stabilizaciju. Međutim, na kraju se sve svodi na iskustvo samog korisnika.
5. Treba vježbati sedam dana u tjednu.
Neki bi vježbali i osam dana da ih je toliko u tjednu. No, stvar je jednostavna – odmor je prijeko potreban za napredak, ali i općenito za funkcioniranje organizma. Čak je sam The Rock naveo da trenira 5 dana u tjednu, dok dva dana odmara. A ako The Rock to kaže, tko smo mi da proturječimo.
6. Što više trbušnjaka napravim u danu, to ću prije doći do ‘pločica’!
Totalno krivo. Prvo i osnovno, bez sređene prehrane do pločica nikada nećete doći. Također, potrebno je kombinirati treninge snage s cardio vježbama, uz prehranu koja se temelji na proteinima, nešto zdravih ugljikohidrata i bez loših masti.