Što je MSG? Izbjegavajmo ga!
Što je MSG?
MSG ili mononatrijev glutaminat (označivan kao E 621) je pojačivač okusa koji se sastoji od glutamične kiseline (78 posto) i natrija (21 posto). Glutamična kiselina djeluje na receptore na jeziku i u mozgu, koji tako hranu registriraju kao ukusniju – s više okusa nego što ga zapravo ima. MSG je ekscitotoksin ili neurotoksin koji napada takozvanu krvno-moždano barijeru (obrambeni sustav koji inače sprječava toksine da uđu u mozak) i pojačanim podražajima iscrpljuje stanice mozga, što može dovesti do njihovog oštećenja i time uzrokovati Parkinsonovu ili Alzheimerovu bolest. Može biti odgovoran i za gojaznost jer mononatrijev glutaminat djeluje prvenstveno na hipotalamus – dio mozga odgovoran za regulaciju osjećaja gladi – tako što stvara neobuzdanu želju za hranom.
Gdje se nalazi?
Zapanjujuća je paleta proizvoda koji ga sadrže, a koje koristimo gotovo svakodnevno – instant juhe, dodaci jelima, grickalice, margarin, senf, žvakaće gume, topljeni sir, tjestenina, gotova jela, brza hrana, zamrznuta hrana, itd. No, u dječjoj hrani je ipak zabranjen.
Pitate se zašto je MSG, odnosno E621 još uvijek toliko prisutan ako je dokazana njegova štetnost? Prvenstveno se tu radi o utjecaju velikih prehrambenih kompanija koje su pomoću svojih lobija u mnogim zemljama uspjele “dokazati” bezopasnost ovog proizvoda jer je, dakako, njihov financijski interes u pitanju. Drugi način njegova prikrivanja je upotreba raznih drugih naziva na deklaracijama prehrambenih proizvoda. Primjerice, umjesto oznake E 621, krije se pod pseudonimima kao što je prirodna aroma, ekstrakt kvasca, hranjiva tvar i slično.
Jedino što nam, dakle, preostaje, ako želimo izbjeći štetne učinke ovog proizvoda, jest pažljivo čitati deklaracije na prehrambenim proizvodima i izbjegavati one koje sadrže sumnjive sastojke slične gore navedenima.