RAW FOOD – DA ILI NE? I ZELENI SMOOTHIE – 2. dio
Treba mudro kombinirati određenu količinu sirove i kuhane hrane. Dobra je ideja koristiti smoothie kako bismo unijeli sirovo povrće (jer miksanje osigurava lakšu apsorpciju nekih nutrijenata, konzumaciju veće količine istog te njegovu veću raznolikost) dok kuhano možemo jesti uz uobičajene obroke.
Recepti
Za smoothie možete koristiti svježe sirove namirnice bogate enzimima kao što su:
– Razno povrće (zeleno lisnato, tikvice, krastavce, celer, peršin, razne vrste zelene salate), djevičansko maslinovo ulje i druga hladno prešana ulja, mnoge vrste tropskog voća (avokado, datulje, banane, papaju, ananas, kivi i mango);
– Dobre masnoće, jaja (ako su sirova važno je da su provjerenog porijekla zbog opasnosti od salmonele), orašaste plodove, sjemenke i kefir;
– Zatim možete dodati limunov sok, med i bademovo mlijeko (koje je od svih vrsta mlijeka nutritivno najbogatije jer je odličan izvor esencijalnih vitamina i minerala te sadrži visoke razine vitamina E uz malo masti i kalorija).
Smoothieji su iznimno praktični jer ih možete pripremiti od namirnica koje trenutno imate i tako svaki put možete isprobati nove kombinacije, jer su mogućnosti beskonačne.
Kod pripreme sljedećih smoothieja u blender prvo dodajte vodu i lisnato povrće, a zatim povećajte brzinu i dodajte ostale namirnice narezane na manje komade:
1. Zeleni smoothie
– Špinat (ako nemate svježi može i smrznuti);
– Brokula (može i smrznuta);
– Banana;
– Jabuka.
2. Zeleni smoothie
– Komadić celera i svježeg đumbira;
– Komad tikvice;
– 1 češanj bijelog luka;
– ½ avokada;
– Malo jogurta;
– Sok od limuna/mandarine/grejpa;
– Malo maslinovog ulja, meda, morske soli i kurkume;
– 1 čaša vode.
3. Glowing Green Smoothie
Vodeća holivudska nutricionistkinja Kimberly Snyder (zaslužna za blistavu kožu i sjajnu kosu mnogih svjetskih zvijezda, poput Drew Barrymore i Dite Von Teese) u svojoj knjizi The Beauty Detox Foods otkrila je male tajne koje su vrlo uspješne za očuvanje zdravlja i ljepote. Ona tvrdi da ukoliko svaki dan započnete s ovim vitaminskim napitkom – koji je odlična zamjena za doručak – već za tri dan primijetit ćete razliku!
– Glavica zelene salate (nasjeckana);
– 3 do 4 stabljike celera;
– ½ velike šake špinata;
– Jabuka;
– Kruška;
– Banana;
– Iscijeđen sok polovice limuna, prema želji možete dodati malo peršina ili korijandera;
– 1 i ½ šalica vode.
Također, Kimberly tvrdi da Beauty Detox treba biti stil života prakticiran na duge staze, a ne neka kratkoročna dijeta. Smatra kako umjesto zbrajanja kalorija treba jesti što više cjelovitih žitarica, voća i povrća, te izbjegavati sve industrijske napitke koji – iako imaju nula kalorija – prepuni su kiselih kemikalija koje narušavaju izgled kože i dovode organizam u neravnotežu.
Stoga savjetuje svakodnevno konzumiranje banana (bogate su kalijem koji regulira razinu tekućine) kako biste smanjili vrećice oko očiju, te posebno preporučuje ananas i bundevine sjemenke za sjajnu kosu, te avokado i batat za lijepu kožu. Ukoliko ste skloni aknama rješenje je kokosov jogurt, luk odličan za detoksikaciju jetre, a želite li očistiti organizam konzumirajte jabučni ocat.
Zaključak
Na kraju, kojem god ”smjeru” pripadali (vegetarijanci, vegani, sirovojelci, Paleo i LCHF sljedbenici), svi mi koji vodimo računa o svojoj prehrani trebali bi bojkotirati mrtvu industrijski procesiranu hranu (koja je nutritivno siromašna, ali zato ”bogata” štetnim sastojcima i kemikalijama) i poduprijeti proizvodnju prirodne, nezagađene i organske hrane – koja ne samo da je zdrava već čuva okoliš i ravnotežu u prirodi.
Definitivno se slažem s brojnim stavovima autorice knjige ”Istine i laži o hrani” Anite Šupe jer vjerujem da se principi zdrave prehrane trebaju temeljiti na provjerenim znanstvenim činjenicama, zdravom razumu, iskustvima ranijih naraštaja i mudrim tradicijama te da našu prehranu treba sačinjavati sva ona hrana koju nam priroda nudi u svom izvornom i cjelovitom obliku.
Isto tako vjerujem da sve u životu, uključujući i prehranu treba biti u balansu (što i je najteže postići) jer su krajnosti najčešće štetne. Naravno, ko’ za inat, svima nam je najlakše otići u krajnosti nego postići ravnotežu, ali u tome i jeste trik – jer ništa vrijedno divljenja nije lako postići pa tako ni zdravo, snažno i lijepo tijelo.
Prvi dio članka: RAW FOOD – DA ILI NE? I ZELENI SMOOTHIE – 1. DIO
IZVORI:
http://istineilaziohrani.blogspot.hr/2011/01/raw-food-i-lchf.html
http://istineilaziohrani.blogspot.com/2010/12/raw-smoothie-zdravlje-iz-miksera.html
http://sirovahrana.hr/clanak/oksalna_kiselina-270
”Sokovi od svježeg voća i povrća” – Dr. Norman W. Walker
”Istine i laži o hrani” – Anita Šupe