Kako pravilno plivati ‘delfin’ tehnikom
DELFIN TEHNIKA
Eto, nakon odrađene „ljetne sezone“ vraćamo se natrag u stvarnost i plivanju na bazenima. =) Nadamo se da ste se pridržavali naših prijašnjih članaka i uspjeli odraditi koji trening na odmoru. Pa da nastavimo, u ovom članku ćemo vas pobliže upoznati s plivanjem delfin tehnike.
OPIS DELFIN TEHNIKE
Na samu pomisao o plivanju delfin tehnike odmah ju povezujemo s delfinima u moru, pa tako i gibanje našeg tijela treba biti u sinusoidnim pokretima. Noge moramo spojiti da napravimo našu “peraju“, dok ruke vadimo iz vode istovremeno, dlanovima okrenutima prema van, tj. prema gore, ruke su pružene u laktovima. Ruke ulaze natrag u vodu u širini ramena, pazite da ne blokirate ruke na površini već pustite da ”propadnu” u vodu.
Udarac nogu ide iz kukova (ne samo iz koljena) te prilikom ulaska ruku u vodu, noge rade udarac prema dolje gurajući kukove na površinu vode. Svaki zaveslaj rukama popračen je s dva udarca nogama. Prvi udarac izvodi se na početku zaveslaja ruku, dok se drugi izvodi neposredno prije izlaska ruku iz vode. Taj drugi udarac je jako značajan jer vam pomaže da lakše prebacite ruke kroz zrak.
Jako bitna stavka kod plivanja delfin tehnike je da kada glava izlazi van vode (prilikom uzimanja zraka), što prije ju vratite u vodu da se zadrži pravilan položaj tijela prilikom plivanja.
Disanje kod delfin tehnike
U delfin tehnici disanje mora pratiti ritam tijela. Prilikom početka faze podvodnog zaveslaja ruku glava također kreće u pripremu za izlazak iz vode – iz prirodnog položaja gdje glava stoji s pogledom prema dolje, podižemo pogled ravno prema naprijed te uz kraj zaveslaja ruku glavu podižemo van vode i uzimamo zrak. Glava se mora vratiti u vodu prije nego ruke završe s „vanjskim dijelom“ zaveslaja – kao da rukama hoćete gurnuti glavu u vodu. Disati možete na svaki zaveslaj, svaki drugi, treći – kako vama najviše paše.
VJEŽBE:
Izvan vode možete probati imitaciju zaveslaja ruku s pravilno tempiranim podizanjem glave (imitacija disanja) – probajte pred ogledalom ili staklom da možete uočiti nepravilnosti. Još bolje bi bilo vježbati u paru pa da međusobno ispravljate nedostatke.
U vodi krenite s radom nogu, na trbuhu, leđima te na kraju na bokovima. Za početak krenite s radom nogu tako da su vam ruke u produžetku ramena (opuštene te prate ritam tijela – sinusoidu), zatim probajte da su vam ruke na leđima te da pri svakom udarcu prema dolje gurate ruke prema van. Kod rada nogu na bokovima posebno pripazite da jednakom snagom izvodite udarac prema naprijed i prema natrag te da vam gornji dio tijela bude miran.
Kada usvojite pravilno gibanje tijela pri radu nogu, priključite rad ruku. Npr. jedan bazen plivate samo jednom rukom, dok je druga ruka pružena i prati ritam tijela, a drugi bazen zamijenite ruke. Nakon što usvojite tu vježbu, igrajte se sa brojem zaveslaja koji ćete izmjenjivati, 2 desna ruka – 2 lijeva ruka, 3 desna ruka – 3 lijeva ruka te s vremenom ubacite 2 desna ruka – 2 lijeva ruka i zatim 2 zaveslaja cijele tehnike.
NAJČEŠĆE POGREŠKE:
- glava predugo ostaje vani prilikom udisaja (ruke uđu u vodu prije glave)
- nesimetričan rad nogu ili ruku
- udarac nogu samo iz koljena
- istovremeno podizanje nogu i glave
Nadamo se da smo vam približili delfin tehniku te da ćete do sljedećeg ljeta i vi zaplivati poput delfina =)