Pozitivno mišljenje o vlastitom tijelu

Vjerojatno ste čuli frazu “pozitivno mišljenje o vlastitom tijelu “, odnosno pojam body positivity. No znate li o čemu je zapravo ovdje riječ?
Body positivity ili pozitivno mišljenje o vlastitom tijelu odbacuje misao da nisu sva tijela vrijedna prihvaćanja i pohvala, već samo određena, i to isključivo fit, utegnuta, mršava tijela bez trunke nepravilnosti. Ukratko, to je pojam koji objašnjava prihvaćanje sebe i svojeg tijela sa svim njegovim “nepravilnostima”; razumijevanje da zaslužujete živjeti u svojem tijelu bez tuđih primjedbi (bili to nepristojni komentari, osude ili kritike) i živjeti u okolini u kojoj nijedno tijelo nije meta takvih osuda. Pozitivno mišljenje o svojem tijelu znači prihvaćanje svojeg tijela sa svim njegovim oblinama, manama i vrlinama. To znači vidjeti sebe kao osobu vrijednu ljubavi i poštovanja.
Najčešće zablude
Ponekad se pozitivnost tijela može pojaviti kao pokret koji promovira nezdravi način života i prekomjerno uživanje u hrani kako bi se pomoglo osobi da se „osjeća lijepo“ i voli sebe. Naravno, ne smijemo se zavaravati – nezdravi način života, pretjerana konzumacija prerađene, masne, kalorične hrane i pića nije cilj pozitivnosti tijela. Mnogi popularni fitness brendovi vode tzv. kampanje „Prihvati svoje tijelo“ čija je glavna poruka da biste se trebali osjećati dobro u svojem tijelu. Voljeti sebe znači “prihvatiti svoje tijelo onakvim kakvo jest”. Ideja koja stoji iza poruka fitness brendova jest ta da biste trebali moći voljeti sebe, a budući da to ne možete jer izgledate onako kako ne bi trebali izgledati, oni vam mogu dati tijelo koje možete voljeti. U osnovi, čim “pozitivnost tijela” postane marketinški alat, tada govorimo o oglasu i reklami.
Pozitivno mišljenje o vlastitom tijelu i vaše zdravlje svode se na ravnotežu
Tanka je granica između prihvaćanja sebe i čistog samoljublja. Bit i sposoban osjećati se ugodno u svojem tijelu, ali istovremeno biti ponosan jer vodite najbolju moguću brigu o svojem tijelu i zdravlju je izazovan zadatak koji zahtijeva umjerenost, strpljenje i edukaciju. Trebate biti svjesni svojeg zdravlja i rizika s kojima se suočavate kako se vaše tijelo mijenja s godinama. Cijenite tijelo koje imate i sve ono za što je sposobno, ali radite na tome da se brinete za njega na najbolji način. Možete istovremeno biti zadovoljni svojim izgledom i stalno pokušavati biti najbolja verzija sebe.
Pozitivnost tijela ne smije zagovarati pretilost
Kako se body positivity pokret posljednjih godina proširio, sve više aktivista dobiva na značaju, vidljivosti i nadahnuću novih generacija. Također, došlo je do nekih promjena i neki tvrde da je pokret pozitivnosti tijela opasan. Naime, neki ljudi smatraju da promicanje prihvaćanja tijela u bilo kojoj veličini zapravo promiče nezdrav način života i predstavlja pokret protiv zdravlja.
Nedavna studija bavila se odnosom između prihvaćanja vlastitog tijela i prekomjerne težine. Cilj je bio istražiti vezu između normaliziranja prekomjerne težine i rizika od pretilosti. Zaključci studije tvrde da je kod osoba koje podcjenjuju status prekomjerne tjelesne težine i pretilosti 85% manja vjerojatnost da će pokušati smršavjeti u usporedbi s osobama koje su točno utvrdile svoj status tjelesne težine. Na temelju izjava sudionika studije utvrđeno je da se pretile osobe vjerojatno više neće identificirati kao osobe s prekomjernom tjelesnom težinom zbog utjecaja plus size modela. To ujedno znači da je manje vjerojatno da će žene koje se ne identificiraju kao osobe s prekomjernom tjelesnom težinom poduzimati pozitivne promjene kako bi smršavjele na primjerenu kilažu i usredotočile se na svoje zdravlje. Ali to ni na koji način ne dokazuje da će se žena koja je zadovoljna svojim punijim stasom dovesti u situaciju da prejedanjem i nezdravim načinom života dovodi u pitanje svoje zdravlje.
Dakle, iako samo pozitivno mišljenje o vlastitom tijelu ne može uzrokovati pretilost, to je svakako tema za daljnje rasprave. Postoji tanka granica između ugodnog osjećaja u vlastitoj koži, usredotočenosti na vlastiti mir i blagostanje te povećanog rizika od zdravstvenih problema uzrokovanih pretilošću. Prihvaćanje tijela ne mora biti u sukobu s nečijim ciljevima koji promoviraju zdrav način života. I ovdje je vrlo važno da bi se svi, bilo koje veličine ili oblika tijela, trebali biti pozitivni prema svojem tijelu, pazeći pritom na svoje zdravlje.
Osjećati se lijepo znači biti ono što jesi. Ne morate biti prihvaćeni od drugih. Prvo morate prihvatiti sebe.
Thich Nhat Hanh