Podcijenjeni Trap bar

Od svih pomalo čudnih i smiješnih sprava i rekvizita u teretani, trap bar (hex bar) mami najviše pogleda. Ova na prvi pogled smiješna šipka je možda jedna od najboljih inovacija koju je bilo koja teretana vidjela. Prvi put je napravljena u osamdesetima od strane jednog powerliftera koji je imao problema s leđima kod izvedbe konvencionalnog mrtvog dizanja pa je pokušao pronaći način kako trenirati oko ozljede.
U ovom ćemo članku vidjeti koje su točno prednosti trap bar mrtvog dizanja u usporedbi s konvencionalnim mrvim dizanjem s ravnom šipkom i koji vam stil izvedbe može osigurati bolje rezultate.
Usporedba trap bara s konvencionalnom šipkom
Kod izvedbe konvencionalnog mrtvog dizanja šipka stoji ispred nas, što zahtijeva lagano naginjanje prema naprijed. Bez obzira što je cilj držati šipku što bliže potkoljenici, i dalje je potrebno lagano naginjanje naprijed.
Kod izvedbe trap bar mrtvog dizanja doslovno stojimo unutar šipke, što nam omogućuje da u svakom dijelu pokreta opterećenje bude u sredini centra ravnoteže. Isto tako, dokazano je da zbog toga možemo proizvesti malo više sile te povući malo više tereta.
Manji stres na kralježnicu
Najveći minus konvencionalnog mrtvog dizanja je to što stavlja veći stres na lumbalni dio kralježnice. Kod trap bara, zato što smo u samom centru ravnoteže, stres na lumbalni dio kralježnice je manji iz razloga što se možemo pozicionirati malo uspravnije te malo više aktivirati kvadricepse, a malo manje spinalne erektore.
Proizvodnja veće sile
U jednom znanstvenom radu provedenom prošle godine ispitana je biomehanika hex bar mrtvog dizanja u usporedbi s konvencionalnim te je potvrđeno da je uz manji stres na kralježnicu, proizvodnja sile veća kod hex bar mrtvog dizanja te je optimalan odabir kod razvijanja maksimalne snage. Imajte na umu da se to ne odnosi na powerliftere i weightliftere koji imaju već određene specifične vježbe koje moraju provoditi na natjecanjima.
Bez obzira što ovaj članak ide u prilog hex bar mrtvom dizanju, odabir vježbe ovisi o cilju svake osobe i to bi trebala biti glavna vodilja. Ako želite ciljano ojačati donji dio leđa i zadnju ložu, a ne osjećate nikakve bolove u lumbalnom dijelu kralježnice ili ne patite od ozljeda, u tom slučaju je bolji odabir konvencionalni stil. No, ako želite minimalizirati stres u donjem dijelu kralježnice bez da preskačete mrtvo dizanje, onda je bolji odabir hex bar šipka.