Plivanje u moru vs. plivanje u bazenu

Ljeto nam stiže, a s tim i treninzi u moru
Približava nam se ljeto, a time i ljetni praznici, produženi vikendi, godišnji odmor koji velika većina jedva čeka iskoristiti da otputuje na more, uhvati malo boje i pozitivne energije. Kad smo već stigli na more, zašto ne bismo iskoristiti puni morski paket, pa vam tako, umjesto odlaska u lokalnu teretanu ili dvoranu te navlačenje tenisica, znojenje i sl., savjetujemo da se jednostavno bacite u more i odradite trening u moru. Uz to što vam more nudi ogroman prostor za trening, ono će vas osvježiti i napuniti baterije, ali i omogućiti bolje dobivanje preplanule boje. Osim što ste iskoristili vrijeme na plaži i odradili trening, dobili ste i bonus na svom tijelu, brončan ten za nagradu, koju svi željno priželjkuju, kako bi se pohvalili po dolasku doma. 🙂
Plivanje u moru je kao 4D kino! 🙂
Plivanje u moru je izuzetno zanimljivo, jer svakim otplivanim metrom dolazite do novih dubina, stijena, ribica, školjki, koje možete promatrati kao u 4D kinu. Ako ste do sada koristili samo jednu do dvije tehnike plivanja (većinom su to “kraul” tj. slobodni stil i prsno), vrijeme je da naučite kombinirati sve 4 tehnike, kojima ćete ubrzo razviti različite mišićne skupine.
Rezultat plivanja u moru više je nego zadovoljavajući za vas i vaše tijelo, jer ako niste u formi, nije vam ni potrebno da odradite cijeli trening odjednom, nego ga možete odraditi u više navrata ako se odlučite otići okupati. Ipak ste na praznicima i odradite koliko možete, bitno je da se vi bolje i zadovoljnije osjećate i uz dio treninga u moru. Osim što plivanjem razvijate i izdužujte mišiće cijelog tijela, uz to i povećavate svoju fleksibilnost, razvijate respiratorni sustav.
Plivanje ne opterećuje zglobove
Ako imate problema sa zglobovima, ozljedama ili težinom, plivanje je odličan sport za vas. Naime, plivanje kao sport ima minimalno opterećenje na zglobove, tako da se plivanjem u moru ili bazenu jednostavno opuštate.
Za one koji nemaju problema sa zglobovima i opterećenjem kralježnice, svakako preporučujemo plivanje s morske rekvizitima: perajama i maskom. Ovi rekviziti su odlični kako bi mogli u pauzama odmaranja razgledati ljepotu morskog dna i izroniti koju školjku i morsku zvijezdu. Uz to s perajama možete napraviti i duplo veću udaljenost u istom vremenu.
Plivanje u moru vs. plivanje u bazenu
Prednost plivanja u moru, naspram onog u bazenu je lakše održavanje na površini i plivanje, jer je morska voda gušća od slatke zbog soli koja dodaje masu bez prevelikog povećanja obujma.
Uz par natuknica objasnit ćemo vam zašto volimo odraditi trening plivanja na moru:
- razvijanje svih mišićnih skupina
- izduživanje mišića
- razvijanje respiratornog sustava
- održavanje fleksibilnosti i gipkosti tijela
- potrošnja kalorija
- bolja cirkulacija
- lučenje hormona sreće endorfina
- sport bez opterećenja na zglobove
- brže hvatanje brončanog tena kroz morsku vodu 🙂
Samim time kad već dođete na plažu i nađete svoje mjesto pod suncem, ima li ičeg boljeg od rashlađivanja u moru hvatanjem boje dok odrađujete lagani trening i usput potrošite koju kaloriju?
Povratkom na ručnik pustite da plivački trening i sunce odrade svoje: potaknu poboljšanje cirkulacije i lučenje hormona endrofina koji nam podiže osjećaj sreće. Svaki odrađeni trening potiče osjećaj zadovoljstva i ponosa, a samim time i luči endorfin, kojim se osjećamo sretno i zadovoljno! 🙂
Krenimo s morskim treningom plivanja za početnike i napredne!
Primjer treninga plivanja
Za kraj da potaknemo vas i vašeg unutarnjeg trenera s jednim primjerom treninga kojeg možete prilagoditi sebi i svojoj trenutnoj formi. Ovisno o destinaciji gdje se nalazite za zagrijavanje, zaplivajte svojom najdražom tehnikom prema određenoj točci, bilo ona bova, mol ili nešto treće.
Nakon što ste se zagrijali odradite:
- 40 zaveslaja kraul tehnike,
- 30 zaveslaja leđnom tehnikom,
- 20 zaveslaja prsnom
- 10 zaveslaja delfin tehnikom.
Ako vam je potrebna pauza, plutajte na leđima u položaju zvjezdice te se tako odmorite dok ne napunite baterije za nastavak.
Da malo pojačate aktivaciju respiratornog sustava ubacite:
- 5 serija po 3 zaveslaja prsne tehnike pod vodom,
- 6 zaveslaja leđne tehnike za razvoj leđnih i prsnih mišića.
- zatim odradite koju seriju rada nogu okomito (prsno, kraul ili delfin udarci) za pojačanu aktivaciju donjih ekstremiteta
- plivanja kraul tehnike za aktivan odmor.
Na kraju treninga ako ste otišli predaleko od svoje početne pozicije, zadnjim atomima preotmite nekome luftić i laganini se vratite u sigurnost svog ručnika. =)