Planinarenje: uživanje i trening
Proljeće nam je u punom zamahu i svakim nas danom sve više šarmira dugim i toplim danima stvorenim za boravak na suncu. No ovdje ne pričamo o izležavanju pod obližnjim stablom ni o masnom roštilju s društvom. Naša je misija istodobno uživati, ali i trenirati! Navucite prikladnu odjeću i obuću, nanesite sredstvo protiv insekata i krpelja i krećemo planinariti!
Vježba za dušu i tijelo
Tko god je nekada nekoliko sati svladavao uspone, preskakao debelo korijenje stabala i zadihano pretpostavljao kako „ovo mora biti zadnji zahtjevni uspon do vrha“ zna onaj fantastični nalet euforije na svježem planinskom zraku. Krv kao da trenutačno postaje bogatija kisikom i projuri vašim tijelom raznoseći nutrijente i oslobođeni endorfin. Izlet na neko obližnje brdo tako će vas sigurno relaksirati, oraspoložiti i podići nivo energije. Osim toga, planinarenje je jedan od najboljih prirodnih total body trening režima uopće!
Da bismo napravili samo jedan korak aktiviramo čak 200 mišića. Kako je planinarenje nešto poput hodanja na ravnom nakon treće šalice kave 😊, ono aktivira još veći broj mišića. Najviše, ipak, nedvojbeno pomaže oblikovanju snažnih i privlačnih nogu te stražnjice.
Planinarenjem primarno ciljamo kvadricepse čija je snaga nezamjenjiva kod svih svakodnevnih pokreta i čuva zdravlje vaših koljena. Osim ovog velikog bedrenog mišića, dok planinarimo i udišemo zdravi brdski zrak intenzivno razvijamo mišićnu masu zadnje lože, listova, stražnjice, kukova i abdomena (core). Ako ste rekreativac koji želi razviti čvrstu i seksi stražnjicu, čučnjevi vam uz to nisu najdraža vježba, a penjanje na peti kat vam je dosadno, onda je planinarenje savršen izbor! Ukoliko želite dodatno razviti gluteuse, dok planinarite obratite pozornost na to da svakim korakom stisnete mišiće stražnjice. Rezultati će biti vidljiviji brže, a uz to ćete potrošiti i veći broj kalorija te sagorjeti više masnoće!
Ako planinarenjem ciljate na izgradnju mišićne mase, apsolutno je nužno fokusirati se na visoki intenzitet opterećenja ciljanih mišića. Drugim riječima, nema izvlačenja, zaostajanja,i promatranja ptičje populacije oko sebe 😊
Koje su još prednosti planinarenja?
No ovdje smo da bismo i uživali, stoga ako ne spadate u kategoriju opsesivnih penjača, možete biti sigurni da će i penjanje slabijeg intenziteta učiniti čuda za vaše kardiovaskularno zdravlje, podići razinu forme te vas naprosto sjajno zabaviti.
Planinarenjem uz sve navedeno još i:
- stabiliziramo razinu šećera u krvi
- poboljšavamo balans te postajemo spretniji i fleksibilniji
- jačamo kosti
- vježbamo uz minimalan pritisak na zglobove
Svim zaljubljenicima u planinarenje i onima koji će to tek postati svakako se preporučuje da prilikom penjanja rade što veće korake jer se na taj način učinkovitije aktiviraju mišiće nogu i stražnjice. Uz to, probajte se prilikom svakog koraka odgurnuti od pete za bolji razvoj stražnjice, a ako želite povećati opterećenje na leđa stavite ruksak s nekoliko boca vode jer ako nismo hidrirani, trening jednostavno nije jednako kvalitetan.
P.S. planinarenjem u svega sat vremena možete potrošiti i preko 400 kalorija😊