Otkrijte tajne zelenog čaja
Zeleni čaj je najpoznatiji čaj među sportašima i bilo dobro da postane sastavni dio prehrane svakog od njih, bilo profesionalca ili amatera. Ovo je čaj koji pri svojoj proizvodnji ne dozvoljava fermentaciju, nego se svježe najvalitetnije lišće odmah nakon ručnog branja tretira toplinom i suši na zraku kako se ne bi poništilo djelovanje enzima i spriječilo oksidativne promjene. Zeleni čaj ima složeni kemijsku sustav i bogato djelovanje na organizam, stoga krenimo s otkrivanjem tajni djelovanja zeleni čaj.
ČAJ PUN ZDRAVIH DJELOVANJA!
JAKI ANTIOKSIDANS
Zeleni čaj bogat je antioksidansima, te je od velike pomoći pri reduciranju štetnog djelovanja oksidativnog stresa i slobodnih radikala u sportaša, pogotovo prilikom treninga s visokim intenzitetom i naporom. Naime unosa zelenog čaja smanjuje razinu slobodnih radikala za više od 60% te povećava razinu polifenola u krvi preko 25%. Polifenoli su esencijalne molekule koje su uključene u rastu biljaka i pigmentaciji, koje imaju snažnu antioksidativni učinak. Primjerice jedna šalica zelenog čaja sadrži 300-400 mg polifenola.
AMINOKISELINE ZA OPORAVAK MIŠIĆA
Uz to zeleni čaj je pokazao blagotvorno djelovanje na proizvodnju glutationa – aminokiseline koja štiti od oksidativnog stresa, kao i na povećanje aktivnosti enzima koji sprečavaju oksidacijske procese u organizmu. Stoga se zeleni čaj preporučuje sportašima budući da povećava tjelesnu izdržljivost stimulirajući mišiće.
KOFEIN
Jedna šalica zelenog čaja obično sadrži oko 50-100 mg kofeina. Kofein djeluje na organizam kao stimulans, održava budnost organizma i povećava koncentraciju i fokus. Zeleni čaj, osim kofeina, sadrži još neke sastojke koji pojačavaju njegovo djelovanje, a to su teofilin i teobromin. Budući da kofein u kavi može izazvati nervozu i razdražljivost, ono u zelenom čaju nema toliko inetenzivno djelovanje. Prvenstveno je to zbog sinegrističkog djelovanja ostalih sastojaka kao što je aminokiselina L-teanin. Bez obzira na to, konzumacija zelenog čaja u večernjim satima nije preporučljiva osobama koje su osjetljive na kofein.
U BORBI PROTIV RAKA
Prema znanstvenim istraživanjima zeleni čaj smanjuje rizik obolijevanja i smrtnosti od mnogih bolesti. Jedna od sastavnica zelenog čaja je i epigalokatehin galat čija zadaća je blokirati djelovanje enzima urokinaze. Enzimi urokinaze svojim djelovanjem pomaže stanicama raka pri razvijanju i njihovoj prehrani. Stoga zeleni čaj sa svojom sastavnicom služi u prekidanju tog procesa, čiji je krajnji cilj i rezultat umiranje stanica raka i smanjenje vjerojatnosti nastanka tumora.
KARDIOVASKULARNE BOLESTI
Katecini su još jedna sastavnica zelenog čaja s antioksidantivnim svojstvima kojima se pridaju terapeutska svojstva protiv mnogih oboljenja, uključujući i rak, bolesti jetre i srca i pretilost. Redovit unos kvalitetnog zelenog čaja u organizam doprinijet će smanjenju povišenog krvnog tlaka i kolesterola u krvi, ali i ogromne zdravstvene koristi na duge staze.
Također se kroz razna istraživanja pokazalo kako zeleni čaj može smanjiti rizik od kardiovaskularnih bolesti gotovo za 25%, smanjuje rizik i od drugih oboljenja, a na taj način produljuje životni vijek čovjeka.
ZUBI, KOSTI I KOŽA
Zeleni čaj sadržava i značajne količine flourida koji djeluju na očuvanje kostiju i zubi, čime se smanjuje rizik od osteoporoze. Osim toga flouridi omogućavaju bolju čvrstoću zubne cakline i sprječavaju stvaranje zubnih karijesa, te smanjuje preosjetljivost zubnog mesa. Zeleni čaj je kao napitak koristan u borbi protiv akni, kao tekućina i kao oblog. Naime zeleni čaj olakšava probavu i pomaže pri detoksikaciji organizma što sprječava nastanak akni. Zbog visokog udjela antioksidansa, zeleni čaj se koristi i za usporavanje procesa starenja kože. Sve je više preparata u kozmetici koji sadrži zeleni čaj, čime se samo potvrđuje njegova blagodat.
ZGLOBOVI
Pored svih dobro poznatih svojstava zelenog čaja, nedavno se pokazalo kako je moguće usporiti propadanje zglobne hrskavice i upalni procesi koji su povezani s osteoartritisom pomoću katecina iz zelenog čaja. Stoga bilo da ste profesionalni sportaš ili prosječan vježba, bilo bi dobro da zaštitie svoje zgolobove, laktove i kolena s kojom šalicom blagotovrnog zelenog čaja, kako ne bi došlo do povrede prilikom treninga.
PROBAVA I GUBITAK MASNIH NASLAGA
Budući da zeleni čaj ubrzava izmjenu tvari tj. metabolizam, ono pospješuje probavu, te stimulira razgradnju masnoća i čisti organe od toksina. To dovodi do veće potrošnje kalorija, a time i smanjenja tjelesne mase. Zeleni čaj ubrzava i brže sagorijevanja masti. Pomaže kod dijabetesa, smanjuje stres, štiti tijelo od štetnih UV zračenja i virusnih infekcija.
PRIPREMA ZELENOG ČAJA
Ovu snagu i moć zelenog čaja sigurno nećete pronaći u filter vrećicama. Najkvalitetniji i najprirodniji zeleni čaj najbolje je spraviti od cjelovitih listova koje predstavljaju istinski zeleni čaj. Zeleni čaj se ne bi trebao piti sa šećerom jer se na taj način smanjuje njegova učinkovitost. Ukoliko čaj ne možete piti sam, dodajte u njega malo meda, javorov sirup ili palmin šećer kao zdravu zamjenu za običan bijeli šećer.
Zeleni čaj je idealan za piti tijekom dana, tako da je dovoljno 1 litra čaja dnevno kako bi vaše tijelo bilo budno tokom cijelog radnog dana.
1. Temperatura vode:
Nakon ključanja vode, ostavite je da se ohladi oko 5 minuta da bi se postigla optimalna temperatura između 70–80 °C.
2. Količina zelenog čaja:
Za manju dozu, odnosno jednu šalicu čaja od 3 dcl vode stavlja se 1 čajna žličica zelenog čaja, dok na preporučenu dnevnu dozu zelenog čaja od 1 l vode stavlja se 1 jušna žlica.
3. Držanje zelenog čaja u vodi:
Zeleni čaj drži se u vodi do 3 minute (ne duže od toga!) te se nakon toga procijedi. Tijekom ove 3 minute antioksidansi (katehini) izlaze na površinu i imaju bolji učinak na organizam kada se zeleni čaj ispija.
Uživajte i budite zdravi uz svoju šalicu zelenog čaja!