Najbolja i najgora hrana za liječenje mamurluka!
Sigurno je većina vas bar jednom u životu doživjela mamurluk nakon noći u kojoj se pretjeralo s alkoholom. Tipični simptomi su mučnina, glavobolja, proljev, smanjene motoričke sposobnosti, a sve to zbog promjena u kemiji organizma na koje je utjecao alkohol. Iako nijedno piće ni hrana ne mogu skroz izliječiti mamurluk, određene namirnice su bolji izbor od drugih, a neke mogu nanijeti još više štete.
Na stranu narodne mudrosti što bi trebalo jesti ili piti, donosimo vam popis hrane i piće za koje je znanstveno dokazano da trebate konzumirati ili izbjegavati ako se želite što prije riješiti osjećaja da ste zombi.
Pića koja pomažu
Prva je definitivno voda, koju bi trebalo popiti odmah nakon ustajanja s glavoboljom. Alkohol je diuretik, što znači da nakon njegove konzumacije tijelu nedostaje tekućine. Kad ništa ne ostane u “tanku” tijelo će izvlačiti vodu iz svih organa, uključujući mozak, i eto vam glavobolje. Još bolje je popiti vodu prije spavanja, ako ste dovoljno prisebni to učiniti.
Definitivno u oporavku mogu pomoći sportski napitci obogaćeni elektrolitima, a još jedna odlična opcija je kokosova voda, koja sadrži 5 elektrolita.
Studije su pokazale da čaj od đumbira može jako dobro smanjiti mučninu, a slično djeluje i čaj od mente koji uz to može olakšati i bolove u želucu, zbog čega ga često piju i trudnice.
Prirodni sokovi od jabuke ili brusnice također se preporučuju jer fruktoza vraća tijelu energiju, a također sadrži vitamine i dovoljno vode da rehidrira tijelo. Sok od krastavaca u kojem su i sol, voda i ocat također se pokazao kao dobar izbor jer je bogat elektrolitima, prije svega natrijem.
Iako je blagi diuretik, neki preporučuju da za mamurluk popijete šalicu kave jer vam može dati energije, a u kombinaciji s aspirinom studije pokazuju da može pomoći kod jakih glavobolja.
Hrana koja pomaže
Ujutro ako se probudite s mamurlukom, za početak pojedite nekoliko jaja zato što su bogata aminokiselinama poput cisteina i taurina. Taurin vraća energiju, a cistein pomaže u uklanjanju kemikalija koje uzrokuju mamurluk, a koje ostaju nakon što jetra preradi etanol.
Banane, datulje i zeleno lisnato povrće bogati su kalijem, važnim elektrolitom koji je često na niskim razinama zbog diuretičkog učinka alkohola. Juha od piletine ili povrća također će vam vratiti izgubljenu tekućinu i natrij, a u piletini se nalaze važne aminokiseline, među njima i već spomenuti cistein. Zobena kaša ima dosta esencijalnih hranjivih tvari kao što su B vitamin, kalcij, magnezij i željezo, a zob pomaže i u neutraliziranju kiseline u tijelu te podizanju razine šećera u krvi.
Hrana i piće koje morate izbjegavati
Suprotno uvriježenom mišljenju, pojesti nešto masno uopće nije dobra ideja. Prema istraživanjima, masna hrana je bolja u prevenciji mamurluka, ali ne i u liječenju istog, s obzirom da pečena hrana može iritirati želudac. Ali pojesti veliki burger prije nego što krenete piti alkohol je preporučljivo jer može pomoći u smanjenoj apsorpciji alkohola u sluznicu želuca i krvotok.
Za razliku od soka od jabuke, sok od naranče ili grejpa može dodatno iziritirati već osjetljivi želudac. A oni koji mamurluk krenu liječiti novim alkoholom, treba li govoriti, samo će pogoršati svoje stanje.