Možemo li treningom izliječiti mamurluk?
Sigurno ste do sada čuli za bezbroj lijekova za oporavak od burnog izlaska, no mnogi tvrde da je trening jedan od najboljih. Međutim, bez obzira na to koliko se dobro možete osjećati i koliko manje grižnje savjesti imate kada trenirate s utezima, na dan kada ste mamurni najbolje je izbjegavati trening, odmarati i hidratizirati se. Ako ste odlučili trenirati kada ste mamurni, prije nego što krenete u teretanu naučite što time riskirate.
Rizici treninga u mamurnom stanju
Dehidracija
Alkohol je diuretik, što znači da potiče izlučivanje tekućine iz tijela (mokrenjem i znojenjem). To je često ono što uzrokuje mnoge simptome mamurluka, uključujući suha usta, glavobolju i mučninu. Vježbanje i znojenje zapravo mogu uzrokovati još veću dehidraciju. Ako se uspijete dovoljno hidratizirati da biste se osjećali bolje, možda ćete moći vježbati kasnije tijekom dana, ali nemojte koristiti vježbu kao lijek. Ako niste hidratizirani, možda ćete se samo osjećati gore.
Nespretnost
Kad ste mamurni, možda ćete biti nekoordinirani i zbog toga se ozlijediti. Mogli biste se osjećati nespretno, što bi vas moglo učiniti podložnijim ozljedama ako ste odlučili trenirati. Dovoljan je samo jedan krivi pokret i mogli biste poništiti sav napredak koji ste do sada ostvarili.
Manjak koncentracije
Jedna od nuspojava pretjerane količine alkohola je manjak koncentracije. Ako trenirate s utezima, vjerojatnije je da ćete tada ozlijediti sebe ili druge polaznike teretane samo zato što imate probleme s koncentracijom.
Neugodnost i stres
Ako to do sada niste znali, alkohol povećava razinu stresa. Kada ste mamurni, vašem tijelu treba vremena da se oporavi, rehidrira i osjeća bolje. Intenzivan trening prije nego što se oporavite može pružati još veći stres vašem tijelu.
Što ako ne možemo izdržati bez treninga?
Ako su simptomi mamurluka relativno blagi, lagani trening mogao bi vam pomoći u oporavku. Kretanje može pomoći u ublažavanju stresa, povećati protok krvi i opustiti napete mišiće i zglobove. Osim toga, vježbanje oslobađa tvari i hormone zbog kojih se osjećate dobro i koji povećavaju razinu energije te poboljšavaju raspoloženje.
Imajte na umu da trening neće pomoći tijelu da brže metabolizira alkohol. Sve koristi od vježbanja povezane su s ublažavanjem simptoma, a ne s „liječenjem“ mamurluka.
Najbolje aktivnosti za vrijeme mamurluka
Umjesto intenzivnog treninga, odradite trening niskog intenziteta poput laganog istezanja, hodanja, joge ili treninga s manjim opterećenjem. Pametna je ideja izbjegavati bilo što energično ili intenzivno, poput intervalnog treninga visokog intenziteta (HIIT) ili treninga s velikim opterećenjem. Ne preporučuju se aktivnosti koje bi mogle uzrokovati puno znojenja, a ni vožnja bicikla jer vam ravnoteža može biti loša kada ste mamurni. Trening na orbitreku niskog do umjerenog intenziteta bio bi sigurnija alternativa.
Bez obzira na to odlučite li se za vježbanje ili ne, svakako pijte puno vode i jedite zdravu hranu koja će vas opskrbiti potrebnim nutrijentima za oporavak.