Mobilnost – znate li zašto je toliko bitna?

Voljela bih češće vidjeti ljude po teretanama kako odrađuju zagrijavanje, istezanje i vježbe mobilnosti (i pripreme zglobova), no, nažalost to je prava rijetkost.
Znam da je to možda najdosadniji dio treninga, no usudila bi se reći i najbitniji. Krenuti na serije čučnjeva bez da ste pripremili mišiće i zglobove za takvu radnju nije uopće dobra ideja, a može i biti opasno i kontraproduktivno za vaš napredak.
Ako mislite da je šetanje i trčkaranje na traci sasvim dovoljno zagrijavanje i da možete odmah krenuti na utege – varate se. To je samo jedan dio posla. Zagrijati se i pripremiti tijelo za trening je sasvim jedna posebna priča.
Što je uopće mobilnost?
Prije nego vas pokušam uvjeriti koliko je mobilnost zapravo bitna, moramo znati što je to.
Mobilnost se definira kao sposobnost izvođenja nekog željenog pokreta.
S obzirom na to da mnogi miješaju mobilnost i fleksibilnost, bilo bi dobro razjasniti da je fleksibilnost sposobnost mišića da se isteže (izduži) statički, dok se mobilnost odnosi na zglobove i njihov raspon pokreta. Dakle, to dvoje nije isto.
Također, treba spomenuti stabilnost. Svaki zglob na tijelu ima svoju ulogu. Neki zglobovi traže mobilnost i mogućnost da se pokreću na različite načine, dok neki traže stabilnost. Kada je odnos stabilnosti i mobilnosti loš, odnosno kada zglobovi koji trebaju biti stabilni postaju mobilni i obrnuto, dolazi do ozljeda, mišićnog disbalansa te nemogućnosti napretka.
Mike Boyle je u svom pristupu ”zglob po zglob” prikazao funkcije zgloba na ovaj način:
Stopalo – Stabilnost
Gležanj – Mobilnost
Koljeno – Stabilnost (stabilnost u frontalnoj i poprečnoj ravnini, mobilnost u sagitalnoj ravnini)
Kuk – Mobilnost
Lumbalna kralježnica – Stabilnost
Torakalna kralježnica – Mobilnost
Lopatica – Stabilnost
Rame – Mobilnost
Lakat – Stabilnost
Zašto je mobilnost bitna?
Vježbe mobilnosti služe kao prevencija od ozljeda, omogućavaju nam bolju izvedbu vježbi, poboljšavaju raspon pokreta, sveukupno pozitivno utječu na naš trening i samu izvedbu te time osiguravaju veći napredak. Dobra stabilnost osigurava veću kontrolu pokreta i bolju ravnotežu.
I na kraju…
Zagrijavanje je neizostavan dio treninga, a trebao bi se svakako sastojati od općeg zagrijavanja (podizanje temperature tijela), dinamičkih vježbi/istezanja i specifičnog zagrijavanja gdje pripremamo tijelo za pokrete koji slijede u treningu. Vježbe mobilnosti možete raditi prije/poslije treninga, ili kao zaseban trening. Vrlo je bitno raditi na tome da odnos stabilnosti i mobilnosti bude optimalan.
U ovom videu pokazati ću vam par vježbi (moje omiljene) mobilnosti koje možete dodati u svoj trening kao zagrijavanje, ali i na kraju treninga:
Naravno vježbi ima jako puno, pa slobodno prosurfajte na youtube-u, naći ćete puno dobrih vježbi.
Izvori:
https://www.t-nation.com/training/mobility-stability-continuum
http://maxwellsc.com/articles.cfm?art_id=2990&startrow=1
Cook, G. (2003). Athletic body in balance: Optimal movement skills and conditioning for performance. Human Kinetics