Mitovi o pravilnoj prehrani – mit #1 broj obroka
MIT 1 – Broj obroka
Već i vrabci sa virtualnih grana na svakom fitness portalu cvrkuću svoju pjesmicu kako treba jesti 5-7 obroka dnevno ili drugim riječima, treba jesti svaka 2-3h. Glavni argument je naravno da treba unositi proteine svaka 2-3h kako ne bi došlo do katabolizma mišića, kako bi mišići mogli rasti.
E pa dragi čitatelji,
da je ljudski organizam toliko ovisan o hrani, ja nikad ne bi ovo pisao, niti bi vi čitali, jer bi evolucija čovjeka završila prije puno stoljeća dok je čovjek jeo jednom do dva puta dnevno i to u najboljem slučaju.
Ljudski organizam je savršen stroj i jako dobro funkcionira ukoliko poštujemo njegove zakone!
Ne kažem da vi trebate spavati u spilji i bježati od predatora, skupljati hranu po šumi i jesti jednom dnevno ali shvatite da ljudski organizam ima svoj ritam (brzinu metabolizma, hormonalni balans, enzime i sl.) u kojem funkcionira. Siguran sa da većina vas ne zna da ljudski organizam funkcionira po cirkadijskom ritmu koji je određen položajem planeta u našem sustavu. Ne, ovo nije neka šamanska izjava nego položaj zemlje u odnosu na mjesec i sunce određuje naše obrasce spavanja, budnosti i razimu hormona tijekom dana.
Da ne duljim previše, evo samo nekih činjenica koje ne idu u prilog velike frekvencije obroka, što se događa ako jedete svaka 2 – 3 sata.
zašto jesti svakih 2-3 sata?
- crpite vašu gušteraču koja mora izlučivati inzulin svaka 2-3h i time riskirate lošu inzulinsku osjetljivost (što rezultira pohranom glukoze tamo gdje ne želite – u masti) a ukoliko to radite godinama, riskirate diabetes
- Inzulin u krvi inhibira lipolizu koja je zadužena za potrošnju masti. Drugim riječima svaki put kada gušterača izluči inzulin, 2-3h je blokiran rad lipolize i vi ne trošite energiju iz masti. (ako jedete svaka 2-3h, uopće ne koristite energiju iz masti tijekom dana i stvarate ovisnost o šećerima kao izvoru goriva)
- industrija suplemenata trlja ruke jer ako jedete 6-7 obroka dnevno, velika je vjerojatnost da će te posegnuti za nekim suplementima kako bi zamjenili jedan ili nekoliko obroka što naravno ide njima u korist i otud cijela potreba za marketingom od 6-7 obroka dnevno. Ne kažem da suplementi nemaju svoju funkciju u treningu ali popiti neki prašak nije jednako kao i pojesti kvalitetan obrok. Ljudi sa razlogom imaju zube, jezik, osjetilne pupoljke i žljezde slinovnice! Probava počine u ustima a pijenjem „tekućeg obroka“ preskačete upravo taj važan dio probavnog procesa gdje se hrana mješa sa slinom te ide na daljnju probaju u želudac.
- Svaka probava hrane aktivira parasimpatikus (autonimni živčani sustav) koji pak aktivira sve organe i funkcije vezane uz taj sustav , utječe na štednju energije, pojačava rad crijeva, želudca i drugih organa, djeluje umirujući opuštajući i oporavljajući organizam. Sad se vi pitate pa što je loše u tome da štedimo energiju i opuštamo se?
Problem je u tome što je drugi dio autonomnog živčanog sustava (simpatikus) na taj način jako inhibiran tijekom dana što dovodi organizam u neravnotežu. Parasimpatikus i simpatikus se pri svom djelovanju suprotstavljaju jedan drugome, tako usklađuju rad unutarnjih organa i održavaju ravnotežu vegetativnih funkcija. Ako je jedan
od njih previše aktiviran, organizam neće biti u ravnoteži tj. neće moći održavati svoju homeostazu (za sve štrebere sam stavio i link kako bi saznali više).
Kako onda jesti?
- doručak, ručak, večera + jedan međuobrok ukoliko je nužno
- frekvencija obroka neka bude svakih 4+ sata kako bi izvukli maksimum iz lipolize (npr. 7-8h doručak, 12-13h ručak, meduobrok 16-17h i 20-21h večera ) – pogotovo važno za sve koji žele otopiti masti!
- doručak – dopuštena konzumacija svih makronutrijenata (ne pretjerati sa UH i koristiti UH niskog glikemijskog indexa)
- Ručak i večera – kombinirati proteine, zdrave masti i povrće (mjenja se u dane kada imate treninge jer se poveća konzumacija UH, pogotovo kod osoba koje žele dobiti na težini)
- Osobe koje žele dobiti na težini svakih 3-4 dana (ovisno o metabolizmu) trebaju raditi punjenje sa UH ali to ne znači otrčati u prvi fast food i slastičarnu nego pojesti kvalitetne UH kao što su cjelovite žitarice, riža, proso, batat, banane i ostali koji imaju nizak i srednji glikemijski indeks.
Da, ovo je toliko jednostavno!