Mišići bez utega?
Izgradnja mišićne mase u pravilu je povezana sa što većim i što težim utezima, s teretanom i fitness spravama. Ideali velikog i mišićavog tijela su zasigurno bodybuilderi i fitness modeli, a prikaz njihovog treninga graniči s nadljudskim naporima. Treninzi s ekstremnim težinama, veliki broj serija i teških ponavljanja prikaz su njihovog trenutnog stanja do kojeg su došli ponajprije dugogodišnjim radom i trudom, ali budimo realni i iskreni, uz pomoć nedozvoljenih sredstava koja pomažu da se probiju granice prirodnog maksimuma i ostvari ekstremni razvoj ljudskih sposobnosti.
Takav prikaz cijelog procesa razvoja mišićne mase doveo je do problema da djevojke imaju strah od utega da ne bi izgradile prevelike mišiće, a muški početnici vrlo često preskaču stepenice i forsiraju težine za koje još nisu ni približno spremni, samo kako bi što prije izgradili mišiće.
Maksimalno iskoristite vlastiti potencijal
Ako govorimo o izgradnji mišićne mase, onda nikako ne možemo reći da je potrebno podići određenu težinu na benchu ili u čučnju da bi dobili snažna prsa ili velike i mišićave noge. Izgradnja mišića zahtijeva individualan pristup treningu, postupno podizanje opterećenja i kontinuiranost u treningu. Uz cijelu filozofiju treninga, vrlo je važno da prehrana prati cijeli proces kako bi rezultati bili kvalitetni.
Da biste maksimalno iskoristili svoj potencijal za izgradnju mišića potrebno je utvrditi vaše početno stanje utreniranosti. Ako u inicijalnom mjerenju možete napraviti maksimalno 3 skleka, onda će vam trening u kojem ćete odraditi 3 serije po 10 sklekova s rukama na povišenju dati rezultat i pomoći u izgradnji ruku, prsa, ramena, jednako kao nekom naprednom vježbaču 3 serije po 10 ponavljanja u bench pressu sa 100 kg. Najvažniji faktor je koristiti opterećenje koje je u skladu s vašim trenutnim stanjem utreniranosti.
Ako ne možete napraviti zgib ili sklek, usmjerite svoj trening tako da postupno kroz lakše vježbe dođete do toga i iskoristite maksimalno svoj potencijal. Ako ne možete odraditi jedan zgib, to znači da je vaše tijelo zapravo pretežak uteg za vas, što potvrđuje pravilo da postoji ogromna baza vježbi s vlastitom težinom s kojima možete utjecati na razvoj mišićne mase.
Osim što imaju širok spektar opterećenja, vježbe s vlastitom težinom aktiviraju više mišićnih skupina, a najčešće uključuju mišiće trupa u pokret, što je izuzetno važno za pravilan razvoj i sklad mišića u tijelu.
Žene i utezi
Kao što muški početnici ne trebaju srljati za velikim utezima, tako se ni djevojke ne trebaju bojati istih. Trening snage s vanjskim opterećenjem utjecat će na mišićnu hipertrofiju, ali to ne znači da ćete preko noći postati kao bodybuilding natjecatelji. Ukoliko trening snage prati pravilna prehrana s optimalnim unosom proteina i kalorija, onda će se vaše tijelo graditi u skladu s materijalom koji u njega unesete. Ako jedete onoliko kalorija koliko vam treba da održavate trenutnu težinu, onda se ne morate bojati ekstremnih promjena na tijelu ili značajnog povećanja mišića.
Zaključak
Trening snage je izuzetno važan za izgradnju skladnog i lijepog tijela, ali nije nužno da se odrađuje s vanjskim opterećenjem, odnosno utezima. Postoji ogromna baza težih i lakših vježbi s vlastitim opterećenjem s kojima možete napraviti ogroman utjecaj na mišićnu hipertrofiju. Ne postoje muške ili ženske vježbe, ne postoje muški ili ženski tipovi treninga ili rekviziti, postoji samo trenutno stanje utreniranosti osobe, opterećenje i vježbe koje su adekvatne za to stanje.
Budite maštoviti s treningom i nemojte uzimati brojke na utezima kao jedino sredstvo koje će vam izgraditi tijelo.
U videu pogledajte primjer treninga s vlastitom težinom za početnike, ali i za napredne vježbače.