L-karnitin: Energetsko raketno gorivo
Kao bodybuilderi potpuno predani svome zanatu, potpuno ste svjesni onoga što vam je potrebno za ostvarenje svojih ciljeva. Iako velika većina nas koristi različite energetske boostere bazirane na kofeinu koji stimuliraju centralni živčani sustav, „posuđena energija“ i ne mora uvijek biti najbolji izbor.
Takvi proizvodi će vas na brzinu nabrijati, podići raspoloživu energiju, ali isto tako vrlo brzo ishlapiti. Na sreću, postoji mnogo bolja opcija; zašto sami ne biste proizveli ono na što se odnosi termin biološka energija. Raspolažući tim čistim izvorom energije, kao što je i priroda prvotno namjeravala, svoje vježbačke sposobnosti možete poboljšati gotovo dvostruko. A najbolji dio svega je taj što nam je priroda već osigurala sastavni dio potreban za generiranje biološke energije – L-karnitin. Točnije, u svojem tjelesnom sustavu raspolažete količinom od 20 do 25 grama L-karnitina, od čega je 95% u skeletnim mišićima. Međutim, stres, vježbanje, starenje i mnogi drugi faktori mogu naštetiti ovom dinamičnom nutrijentu.
Uloga L-karnitina u ljudskom organizmu je toliko profana, jedinstvena i esencijalna da ga niti jedna druga tvar ne može zamijeniti. Dr. Edmund R. Burke, vrlo poznat sportski liječnik, naziva L-karnitin „energetskim radnim konjem.“
Energija i mitohondrij
Energija je neopipljiv pojam kojeg ne možete vidjeti, dodirnuti ili vidjeti; međutim, znate kada imate energije, kada nemate energije i znate kada ste na izmaku snaga. Negdje unutar vaših stanica postoji nešto što transportira energiju i omogućava joj fiziološku funkciju. To „negdje“ nalazi se u unutarstaničnoj peći, poznatijoj kao mitohondrij.
Nakon što unesete hranu u organizam, L-karnitin preveze masne kiseline u mitohondrij. Također sudjeluje u uklanjanju opasnih ketona, nusprodukata nedovoljnog metabolizma ugljikohidrata. Uz to, bez adekvatne količine L-karnitina, vrata energetske tvornice ne mogu se učinkovito otvoriti, tako da trpi potrošnja energije i sagorijevanje masnoća.
Mitohondrij je platforma u kojoj se masnoće pretvaraju u energiju, a za vrijeme toga, L-karnitin preuzima energetski ciklus i štedi glikogen u jetri i mišićnom tkivu. Energija pohranjena u ugljikohidratima se pretvara u glukozu, a u obliku glukoze vrlo je podložna brzoj potrošnji. L-karnitin pomaže očuvati glukozu za vrijeme intenzivnih treninga, prebacujući sustav goriva na masnoće. Na taj način čuvate glukozu, odnosno glikogen kojeg možete iskoristiti za vrijeme dužih perioda ili napornijih treninga.
L-karnitin također sudjeluje u odgodi nastupanja mišićnog umora. Istraživanje pokazuje da su neutrenirani ispitanici koji su uzimali tri grama L-karnitina dnevno, nakon tri tjedna otrpjeli mnogo manje mišićne boli i oštećenja. Mehanizam L-karnitina poseban je po tome što može prenijeti više krvi i kisika do umornih mišića. L-karnitin također djeluje kao interni čekić koji razbija nusprodukte odgovorne za mišićnu upalu. Sveučilište iz Connecticuta otkrilo je kako L-karnitin smanjuje hipoksantin, ksantin oksidazu i mokraćnu kiselinu, katabolične markere treningom oštećenih mišića.
L-karnitin prisiljava slobodni testosteron na bolju interakciju s androgenim receptorima u mišićnom tkivu nakon napornog treninga. To znači da djeluje poput anaboličkog steroida tako što prirodno upravlja regulacijom testosterona u mišićnom tkivu poslije treninga.
Preporučena doza i upotreba: Uzmite L-karnitin pola sata prije obroka ili nekoliko sati poslije obroka kako biste poboljšali apsorpciju. Ako želite bolje performanse, uzmite ga točno prije treninga. Započnite s 500 miligrama dnevno i postupno povećavajte unos na 1000 do 3000 miligrama na dan.